Přejít na výpis diskuzí

Fight Club - podcast

REDAKCE 16.11.2010 
10438 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Pan_Klobouk
    to Black_Hand: sakra davno! Koukam prvni zminka o Bioshocku tady na TG je z roku 2002 a prvni preview (dva roky potom) rika ze Nástupce System Shocku se jmenuje Bioshock. Holt System Shock 3 chteli vsichni, od hracu, pres novinare, mozna az po lidi z Irrational Games.

    Supreme Commander je dobry priklad - skvela strategie, co se diky mainstreamu a konzolim zmenila s druhym dilem v cosi velmi podivneho. Ale jo, mezi strategiemi se jeste da vybrat, Dawn of War, Men of War... nekoho mozna bere i ten Starcraft. Na druhou stranu, staci se podivat na Command & Conquer. Uz od casu Duny zalezelo s cim vyrazim, kam jednotky postavim, jak zautocim atd. C&C na tom byl dlouho podobne, uz to sice byla hra pro vsechny, ale porad jeste zalezelo na strategii. A ted? Tech poslednich nekolik dilu a jejich datadisku k datadiskum? Skoda mluvit. Co je CoD pro FPS, je C&C mezi RTS. Postupny zmainstreamovateni a zovcovateni, kterakoliv ovce z masy si to v klidu muze zahrat, nejak to naklika, ono se to (samo?) nejak vyhraje a hotovo. BTW pri zmince o pathfindingu a AI se mi hned vybavila revolucni Stormrise - vskutku perla RTS zanru, nic horsiho a tupejsiho za posledni roky snad k videni nebylo.

    Jinak Operation Wolf i Thunderbolt jsou samozrejme perly. Ale nemuseli by nam je prodavat jeste po vic jak dvaceti letech s faceliftem, jako CoD, MoH a tyhle majstrstyky. :)
    • uzivatel1982
      to BlackHand,Klobouk: Mno co se týče rts, tak jdou najít i dobrý kusy, i když C&C jsou cim dal horsi a treba opjevovaný Company of Heroes apod. taky moc nemusim. Starcraft 2 je naprosto super. A v posledních letech mě bavila ještě Joint Task Force,Perimetr,....V multi fajn byli i Warhammery. Co se týče vážnějších tak Total Wary jsou spička....,ale při vzpomínání na TURNBASE už mě z posledních let nenapadne skoro nic. A když udělaj předelávku Ufa, tak tam daj pausesystem jak z BG nebo právě z RTS. A třeba z posledního videa na JA jsem byl vylozene nastavanej, i kdyz to neni jeste finalní verze, ale vypadalo to sileně...nemluvim o grafice. U heroes ten trend zjednodusovani je taky znatelnej a zlepsujou tak grafiku(i kdyz warcraft styl hrdinu mi taky nesedi). K poslední civilizaci jsem se nedostal tak nemuzu soudit...,ale uz tim, ze skoro vsechno co v turnbase vychazi jsou pokracovaní, taky o něčem svedčí. Pokud dáte příklad pořádný, tak budu jen a jen rad.
    • Black_Hand
      prave. jde mi o to, jestli to nahodou nebyl spis jen sen hracu a novinaru. to by mozna chtelo redaktory, aby nam na to odpovedeli :).

      starcraft 2 jsem jeste nezkusil. mozna, ze je na me moc profi. hlavne kdyz koukam na ty zaznamy :)). a navic mam trochu vic her na odehrani ted.

      ad to C&C bylo uz od zacatku vlastne spis "akcni" strategii i v porovnani s konkurencnima blizzardima strategiema. a to rikam jako fanda od dob jednicky, ktera byla nezapomenutelny zazitek, hlavne od instalace po konec prvni mise za gdi. ale s tim aktualnim vyvojem co predvadi...pamatuju si jak jsem hral trojku single a musel jsem prestat. tak nudnou strategii jsem fakt nemoh. mozna to ale zaniklo v kontrastu s forged alliance, co ja vim. FA melo totiz naprosto skvely single. clovek si rekne: "7 misi za 3 rasy, a to pro kazdou rasu skoro stejny, hmm, to je teda obchod." ale pak zjisti, ze hned prvni mise je alespon na urovni posledni z puvodniho supcoma a zacne mu padat celist. a pak mu spadne uplne, kdyz vidi, ze AI se dokonce snazi neco delat.

      ja uz jsem nad CoD zlomil hul davno. posledni, ktery jsem poctive dohral, je dvojka. pak jsem jen zkousel dema a nak me to nelakalo. MoH jsem pak taky uz moc neresil. na druhou stranu, ale vylodeni v treti misi allied assault patri taky k mym nejlepsim hernim zazitkum...perfektni ripoff ryana. vidis, to me privadi k napadu si precist recenzi na MoHAA. porovnam co se o nem rikalo tenkrat a co ted. :)
  • Pan_Klobouk
    to uzivatel1982: hroznej smich hned na zacatek - kazetak tlumeny polstarem. Jeste rekni, zes´ mel taky nemecky magnetofon Elta. Zrovna tak nahravani, stacilo malo, jen neopatrne zavadit o kabel a hned R tape loading error. ;) Nj, vsichni mame stejny zazitky.

    Jj, chapu ze se to vyviji jako vsechno a doba je zla, ale dnesni hry a specialne jejich vyvoj je vazne absurdni. Presne, vysledek urcuji kravataci a jejich sileny barevny grafy. Pochopitelne cest vyjimkam. Mam holt smulu, ze ty klasicky a opravdovy FPS dneska nahrazuje brak typu CoD a nejsem ochotny nechat se strhnout k Arme nebo Stalkerum, kdyz si chci jen tak zastrilet, bez ovladani pulky bojiste nebo RPG prvku. Jeste ze ta studnice starych dobrych her je fakt bezedna, je toho porad dost k cemu jsem se zatim nedostal a i kdyby s tim zitra vsichni sekli, jeste mam co hrat.
    • uzivatel1982
      to Klobouk: Mno mi měli Sharpa, ale i u něj byl poměr loading erroru(kvuli kabelu) přímo uměrnej tomu jak se na danou hru člověk těšil:). Čím víc člověk chtěl danou hru zkusit tím to navíc padlo pozdějš a nám nefungoval Counter, takže pak dohledat začatek datový stopy byl hroznej porod:). Po pravdě mě to ted na emulatorech už tolik nebaví a to i kdyz to je v barvě:). A konkretně hry z gumáka prostě zestarly a dneska už si nevzpomenu na žadnou co by nabídla něco navíc oproti novějším hrám...i když si je práve kvuli vzpominkám občas zahraju.

      A co se týče fps, řek bych, že i na to odreagovávací střilení semtam něco vyjde. Co třeba Crysis2, Singularity, Sniper: Ghost Warrior, Metro..a asi by clověk přišel i na další. Což kdyby šel časem zpět až k dukovi, tak by určite objevil docela hromadu použitelnejch a srovnatelnejch s dukem(bez přidaný nostalgický hodnoty). A co se týče manipulace s předmětama, tak se dá udělat krok stranou k hrám jako je Call Of Cthulu,Penumbry a jim podobným. Ale je recht, že tech průměrnejch a zjednodušenejch vychází poměrově víc než dřív a člověk je pak rád za archivy:).
  • Tak jsem teď objevil tento podcast... trochu s křížkem po funuse. Pány znám kdysi z LEVELu, takže vím, že vědí o čem mluví. Budu poslouchat pravidelně.

    A navíc taky "nejsou zrovna fanoušky" Call of Duty... *5*
  • Mopped
    Tak dohrané staré hry za poslední řekněme dva roky, možná tři: Baldur's Gate, Commandos, Duke Nukem, Jagged Alliance 2, Panzer General 3D, Realms of Arcania 2, Fallout. A pak několik rozehraných Ishar 1, Eye fo Beholder, Stonekeep, Master of Orion 3, Albion.
    Myslím že v pohodě hratelné i v dnešní době, skvělá obtížnost, zábava a u RPG i délka.
    A každý fanda vyjmenuje dalších dvacet. Takže ano, staré hry jsou lepší.
    *3*
    • janchor
      Mít v seznamu "klasik" zrovna trojku Master of Orion, za to by tě leckterej pamětník prvních dvou dílů vykrákal za uši. A i kdyby ne, zrovna žánr 4X & spol. je ideální příklad, kde modernější kousky typu Galactic Civilizations nebo Sins of the Solar Empire strkají minulost do kapsy.
      • Mopped
        Tak za to se omlouvám, měla tam být dvojka, je na ni čeština, která funguje na GOG verzi, trošku jsem to popletl, ale i tak je to jen jedna hra z toho výčtu. Je něco lepšího než Commandos, Baldury, Jagged Aliance 2, Stonekeep nebo Albion. Fallouty nemá cenu ani zmiňovat. A klidně tam napíšu i všechny dungeony, tam je chyba ta, že už to nikdo tak nedělá, proto to ani nikdo nemůže překonat. Nebo že by konečně vyšel ten Dungeon Master 3, vždyť o tom psali ve Score.
    • Jozef123
      U mňa bodujú Bulánci (ja viem ja viem nieje to moc stara hra ale aj tak....)
  • yenda1

    Oldschool hry, nostalgie, růžové brýle....

    Problém starších her není ani tak v růžových brýlých, jako spíše v tom, že se spoustou mechanismů, které byly tehdy v plankách jsme většina z nás přišli do styku poprvé. A to poprvé je důležitý. Pokud totiž hraju hru znovu po 15 letech, už k ní nepřistupuju jako tabula rasa, ale mám v sobě výcuc všech her, které přišly po ní. A proto už tudíž nehraju stejnou hru. Chce-li si dnes člověk náležitě užít starou pecku, musí být trochu tolerantní a zachovat distanci. Série Gabriel Knight je troufám si říct to nejlepší, co kdy vzniklo. A ani po letech bych tam neviděl žádný větší problém. Každý díl NAPROSTO odlišný, co se týče zpracování. Ale každý z nich je dneska hratelný, stejně jako tenkrát ( i když hrát druhý díl bez titulků je peklo, dnes snad exituje nějaký patch). A vůbec starých her, které se dají hrát v klidu i dnes jsou mraky. Aniž by byl člověk neutále pruzen. Ale chce to od hráče trochu větší angažovanost. To starších her je možná zpětně viděno těžší vnořitelnost, ale o to lepší je pak zážitek, když slupku člověk překoná. Jinak musím souhlasit, že co se změnilo jednoznačně a moderní hry válcují ty staré, je ovládání. Příklad Ultim byl trefný.
    Jinak musím říct, že starý hry hraju ( taky záleží na tom co je to vlastbě stará hra). Hraju je často a rád. Proto taky nechápu neustálý nářky na to - jak není co hrát, všechno je zjednodušený atd. V době DOSBoxu je to směšný. Nehrajte ty nový hrajte starý. Pochybuju, že existuje někdo, kdo je hrál všechny. Vemte emulotáror a prubněte Zeldy a o zábavu máte na rok vystaráno. Hry, který odolaly zubu času je spousta. Jen namátkou třeba série Amberstar, Ambermoon, Albion. Zrovna nedávno jsem hrál právě Ambermoon. Poprvé. A řeknu vám je to lahůdka, i když se jedná o 18 let starou hru.
    P.S. Obdivuju hráče, kteří jsou schopni hrát jednu hru třeba 3x. Mě se do toho nechce znovu, ať je hra sebelepší. Vyjímku tvoří snad jen Deus Ex.
    • Problém je v tom, že některé staré hry jsou tak oslavovány třeba jen z důvodu, že přinesly nějakou změnu v žánru. Z dnešního pohledu pak můžou být třeba hrozně nudné, neovladatelné nebo už dávno překonané. Člověk by se k nim měl stavět s úctou, ikdyž je třeba nikdy nebude hrát. Je to stejné jako třeba Občan Kane u filmů (ve své době revoluční film, který výrazně ovlivnil pozdější tvorbu, dneska celkem slušný film, jehož každý tahák jste ale už viděli v lepším provedení). Existuje ale i několik nadčasových her, které vydrží a budou bavit snad navždy, a to je podle mě opravdový umění.
  • Pochvala

    Ahoj, chci jen pochválit poslední podcast. Milá témata, inteligentní dotazy a pořádná stopáž, tu kdybyste chtěli dodržovat i nabudúce, měl bych radost! Pěkný víkend!
  • Staré hry vs nové

    Tak poslední podcast pro mě tedy přinesl docela šokující zjištění, jak jsou pro vás staré hry vlastně úplně blbé a nedají se dnes hrát…přitom kdyby nebylo starých her, tak já dnes skoro nemám co hrát, protože dobrých nových her je strašně málo…možná by jste se mohli příště zamyslet, čím to také je…změnou životního stylu, zpohodlnělostí, leností, znuděností…dnešních „hráčů“? Jak se za ty roky změnily vaše nároky na dobrou hru? Podle mě museli jít hodně dolů…jaké hodnocení by si asi tak vysloužilo to pro vás božské Crysis a další lineární tunelovky, kterým se dnes říká FPS, kdyby vyšly v období bludišť 1991-1996, bavilo by to tehdy vůbec někoho hrát? Dostávaly by devítky, desítky?! Co takový Dragon age, Assassin creed a další dnešní „pecky“, kdyby vyšli v minulém století? Pro mě tedy uživatelská přívětivost hraje až vedlejší roli a u výše zmíněných her jsem samou nudou málem chcípl, protože v nich není co hrát, hrají se prakticky sami a hráče skoro nepotřebují…a tohle mě tedy nebaví.
    • uzivatel1982

      ...

      Mno nemyslím si, že odsoudili oldschool hry. Jen prostě odsoudili nostalgickej hipie fanatismus, kde kazdej tvrdí, že ta nebo ona hra je dodneška nepřekonaná a při tom jí lidi ani nehrajou. Konkretně přiklad s fps je naprosto idealní. Wolf, doom, duke nebo nějaký podobný tituly už nemůžou mimo nostalgický atmosféry nabídnout nic navíc oproti crysis třeba. Zrovna tyhle oldschool fps zaváněly koridorem taky dost a co se týče herních mechanismů neměli nic navíc oproti novým fps. A už tím, že podcasteri zmiňují při vzpomínání na určitou vlastnost her dost charakteristický oldschool tituly s tou danou vlastností znamená, že třeba některý herní mechanismy jsou, pokud správně chápu, i podle nich do dneška nepřekonaný. A co se týče uživatelský přivětivosti....ono asi člověk víc užije to, když např. s drakem bojuje pomocí toho, že skáče, klouže, kotouluje, vytahuje meč a precizní ranou prosekne potvoře hrdlo(moonstone ve mně nechal následky:)) než to, že veme ikonku meče(pokud jí pozná-coz po 176h zabijeni ruznejch velikosti fleku je víc než pravděpodobný) a hodí jí na velkej červenej flek s napisem dragon. Což ve svý době bylo dokonalý a člověk si k tomu to všechno mohl(musel), domyslet, ale dneska už to není ono. A to řikám z pozice toho, že v mým osobním topXX bych zrovna nový kousky nenašel a na disku mám hlavně starší věci.
      • Pan_Klobouk
        Kdyz uz resime FPS, co nabizeji ty dnesni az tak noveho? Krome wow grafiky a obecne lepsich technologii? A ze driv to byl koridor? Naopak, dnes je vetsina z nich tunel od zacatku do konce, sotva na sirku loktu kdyz rozpazim. Kdy naposled jsi hledal nejake klice a musel resit spinace pro otevreni dveri? (Doom) A kdy naposled mela mapa takovy level design, ze se v jedne urovni dalo pobihat mestem a jeho budovami, potapet se, bloudit v kanalech, behat po strechach a poletovat s jet-packem? (Duke 3D)
        Duke je krome humoru (ktereho se dnes hram taky nedostava) sympaticky i mirou interaktivity. Nekdy byla jen na ozdobu, jindy jako soucast gameplaye. Kolik dnesnich her ma fungujici vypinace na zdech, skrine a supliky co se daji otevirat (a nachazet v nich predmety), spletite komplexy se spoustou tajnych mistnosti, ovladacich pak, spinacu a vubec nekolika moznosti reseni a cest kudy jit?

        Nevim, k dnesnim FPS sice vyhrava Zimmer a efektu maji mnohdy vic nez film od Baye, ale po herni strance je to velika bida. Tunel, okoli prakticky neznicitelne, vsechno nefunkcni, s nicim nepohnes, casto ani strilet nemusis (partaci to obstaraji za tebe) a hloupa AI jen posila dalsi ovecky na porazku. Cele to diriguji skripty a triggery... a pod tim vsim je skryta jen tupa poutova strilecka, kde presouvas zamerovac mezi kachnickami a palis.
        • Black_Hand
          tak treba v jedi outcast jsem musel resit klice a spinace. pak si vem treba portal, stalkera, riddicka, bioshock atd. to jsou vsechno hodne zvlastni FPS, ktery tudle pridavaji to, tudle zase ono.

          ad Zimmer: tady asi budem za jedno. moderni herni hudba me zacina cimdal tim vic iritovat. skoro vsechno jsou to "Zimmeroviny", tedy "poslechni a zapomen". za poslednich par let se objevilo jen opravdu malo her, jejichz soundtrack bych si pustil i normalne. ted me napada tak maximalne Sam & Max a semtam neco od Valve. tady muzu relativne s jistotou rict, ze starsi hry na tom jsou lip, daleko.
          • tak to pozor, za hudbu a celkove ozvuceni v soucasnych hrach jsem hodne rad, samozrejme ne u vsech ale nekdy, kdyz se zadari tak paradne dokresluji atmosferu a to se mi zda daleko lepsi nez nejakej playlist. dobrou hudbu ma napr. rd redemption, crysis nebo mass efect. nejsem zadnej novacek na sot z diabla se zapomenout neda.
            • Black_Hand
              5.1 zvuk super, kvalitni zvuky z prostredi super. genericka hudba, ktera se mnou ani nehne? moc super ne.

              a staci si vzpomenout na dynamickou hubdu treba u duny 2.
          • Pan_Klobouk
            Takze uz to nejaky ten patek bude, Jedi Outcast je pomalu deset let stary. Mozna to vidim az moc cerne, ale FPS za posledni roky opravdu priserne zdegenerovaly, tedy ty klasicke. Portal je fajn, ale je to spis 3D logicka hra. Stalker zase RPG. Riddick se povedl, to zase kloboucek... tim spis, ze je to vlastne hra podle filmu. A Bioshock? Taky dobra hra, nicmene - jako moderni FPS je to jiste nadprumer, ale jako odbocka od System Shocku je k placi. Neda se umrit, misto hackovani se hraje Pipemania... nj, tohle jsou dnesni moderni hry.

            Tenhle vtip to skvele vystihuje, bohuzel to vlastne neni vtip.
            http://rampantgames.com/blog/wp-content/uploads/2010/11/BITmX-650x519.jpg
            • uzivatel1982
              to klobouk: Koukám, že pro slovo nejdeš daleko:), ale s většinou musím souhlasit a chápu po čem voláš. Mě to od fps proto stáhlo právě trošku stranou do vod, kde se fps mixujou s ostatníma žánrama. Člověk pak semtam najde i výzvu a něco u čeho je nutno přemejšlet..., ale to holt musí bejt od lidi který to dělaj pro radost, plněj si sen a zaroveň vedí o čem mluví a né banda modrokravatáků co místo joypadu držej karkulačku a místo klávesnice machaj letákama. I když ono zaplatit nějakou hru asi není nic snadnýho. Ale jakmile někdo prodává dobrou hru, tak si to ty lidi koupěj stejně. I když je fakt, že ty starý hry z poličky a disku nemizej, kdyžto ty nový člověk dohraje a pošle dál. Jen malokdy nějaká uvízne. Ale to je asi už tím, že člověk nezažije pocit očekávání toho jak tlumil haldou polštářů kazeták do kterýho se nesmelo strčit a čekal co za obrazek se nařádkuje:), nebo nějakou jinou nostalgickou vzpomínku. Mno nic. Dodělal se mi research laser rifle, tak se zvedám z duchodcovské lavičky:D...a těšim se az se v listopadu naučím mluvit dračí řečí:)
            • Black_Hand
              heled co ja si pamatuju, tak to spojovani se system shockem probihalo hlavne veci hraci, ta PR na tom zase tak uplne zalozena nebyla. ale je to davno, muzu se mylit.

              ted k tem strategiim. nerekl bych, ze to je tak spatny. supreme commander me hodne nadchnul uz jen tou velikosti. a ted hlavne s kamosema hrajeme dawn of war 2 (zatim bez retribution). singl uz mame odehrany vsichni 3, ale to na nem neni to nejzajimavejsi. multak nas vsechny bavi a zaroven frustruje. odlisnosti ras jsou super vec. rozkladani zbrani a firing arcs jsou skvely a spousta dalsich mechanik je super. i kdyz tedy dow 1 mel nektere veci lepsi tak je to porad zabava. co mi ale leze krkem je obcas pathfinding a AIckovy micro, co se tam obcas predvede. ale jak rikam, porad je to dobra strategie. a nakonec tu mas Theatre of War, Men of War atp., pokud ses extra drsnak.

              a na operation wolf mi nesahej! :P
            • Pan_Klobouk
              to uzivatel1982: Tys to vzal moc z gruntu. ;) Doom nebyl interaktivni skoro vubec, Duke pak maximalne. A to i z pohledu dnesnich her. Viz co jsem psal posledne, spousta veci tam fungovala, vsude samy spinac a knoflik, zdi se daly prostrelit... Je tohle k videni v dnesnich FPS? Obcas ano, vetsina si ale vazne zaklada na formuli "jsem tunel, nikam te nepustim, nemuzes tu delat nic nez strilet, vsechny spinace jsou jen namalovane a nefunguji, vsechny dvere jsou odemcene, s nicim nepohnes, nic nezvednes, nic se neda znicit, tohle je moderni prostredi roku 2010, vitej!"

              S oldies gamesama nicmene souhlas, ty bavi jen nas a obecne hrace, co je pamatuji. Kdo zacal s Quake IV, tezko bude hrat prvni dva dily a FPS te doby. Nic mu to neda a asi by je ani nepochopil a nedocenil. A samozrejme, i dnes se najdou "obycejne FPS" co maji misto chodby celou louku a da se behat volne. Far Cry 1+2, Crysis... velka volnost + spousta moznosti a postupu jak hrat, to zase jo. Naproti tomu Bad Company (hral jsem jen jednicku) sice byla na oko volna, jenze hrac jen pendloval mezi misty, kde se neco delo. Vyresil co bylo potreba v bode A a pak se mohl krasne potulovat pustou krajinkou... jen aby dosel do mista B, kde uz cekala nova mise. Takze taky trochu tunel bez tunelu. ;)
              Armu, Flashpoint nebo Stalkera mezi FPS nepocitam, ackoliv zanr je to hodne siroky, od Dooma a Duka jsou tyhle hry naprosto vzdaleny.
              A k tem klicum - no slo mi o to, ze v dnesnich FPS opravdu nic nemusis, jen strilet. Nehral jsem je urcite vsechny, ale zamcene dvere jakoby vymizely. Nejak uz se nikde nemusi nic resit, spoustet mechanismy, hledat klice a ozubena kola, prepinat paky, spoustet mosty. Vetsinou se ani nic nehleda a nesbira a kdyz, jasne to zari a ukazuje na to sipka. ;) Skrin ani suplik neotevres, dvere na zdech jsou jen namalovane... vzpominam treba na NOLFa, kde byla opravdu moznost manipulovat se vsim a kazdou chvili neco najit. Kam se podely tyhle ukony?
              ad "to už bys tvrdil, že v novejch fps nemusís udělat jednu věc abys moh pokračovat" - ale ono to tak bohuzel malem je, viz tebou vzpominany CoD. Ano, je to extrem a ta nejvetsi zumpa a radoby moderni FPS. Opravdu jen filmovy Operation Wolf ve 3D. Nedavno probehlo inetem video z CoD, ten clovek ani jednou nevystrelil, nic neudelal, v podstate se jen kryl pred (nijak dobrou) AI a odmackaval skriptovane sekvence a ingame filmecky. Ta hra se zkratka hrala sama. A dobra, i kdyz ji budu chtit normalne hrat a budu strilet, neudelam o moc vic, protoze to ani nejde. Nikde zadny zakys, prekazka, zamek, past nebo alespon trochu logicky problem. A takhle postizenych FPS je dnes bohuzel spousta.

              A jak podotykas, tyka se to snad vsech zanru. Misto leteckych simulatoru mame strilecky s letadelky. Misto RPG akcni hry s kamerou nad ramenem hrdiny. Hrani strategii se smrsklo jen na oznaceni vsech jednotek a vyslani na cil... zni to jak narky duchodcu nekde v parku na lavicce, ale ono to tak bohuzel je. Kdo zazil i starsi hry, vi jak se hraly a co vsechno nabizely. A kdo vyrostl jen na tehle modernich paskvilech, mozna mu to ani neprijde a tohle 100x vylouhovane nic mu staci je stesti. Smutne.
            • Pan_Klobouk
              to Black_Hand: Ja vim, to mas jako s Mass Effect 2. ;) Nekonecny dohady, jestli je to jeste RPG nebo uz 3rd person akce. Stalker to ma podobne, urcite bych ho neradil mezi "obycejne FPS" na to je tam az moc rozhovoru a moznosti jak vylepsit zbrane i postavu.
              Jj, nejlepsi "hry podle filmu" jsou nakonec ty, ktere nejsou tak uplne podle filmu. Spis si vezmou jen inspiraci, postavy, prostredi...
              Bioshock - jasne, je to uplne jina hra, jen od stejnych lidi. To jen ze v pocatku se o nem mluvilo jako o nastupci, kdyz ne rovnou prequelu. Alespon v technologicke rovine, od scif-fi z x-teho stoleti zpatky na zem, do casu art deco. Mno a to hackovani ala Pipemania... do System Shocku daleko. BTW umrit se samozrejme da, ale hned se zjevis v komore za rohem, coz je vazne hardcore.
            • uzivatel1982
              mno budu reagovat na celý vlákno....míra interaktivity v doomovi nebo dukeovi nebyla dvakrát dokonalá...neřikám,že si je jako pamětník nepustím a nezahraju, ale zase plně chápu člověka kterej by s nima přišel poprvé do styku až dneska,že by ho nebavili. Co se tyče otevřenosti světa tak se da sahnout po Far Cry, Stalkerovi(s Datastorem pro mě nej střílečka), Crysis, Far Cry2, Sniper Elite, Bad Company, Arma, Flashpoint a nebo krizeninam jako je Borderlands(tam je aspon trocha humoru) a lidi by mě asi doplňili i o nějaký další. A třeba i Crysis2 není o nic větší koridor než duke. Jen to vypadá líp, zní líp a máš vychytávky suitu, který ti daj volnost postupu. A jestli argumentujes sbíráním barevnejch klíčů.....to už bys tvrdil, že v novejch fps nemusís udělat jednu věc abys moh pokračovat. Použil si prostě neadekvátní argumenty.... I když neřikám, že v některejch novejch fps jako je Cod se holt hratelnost rovná třeba Operation Wolf nebo Time Crysis kde se ti navíc doplňuje zdraví, ale zjednodušováním trpí víc hlavně jiný žánry než fps. Letecký simulatory, RPG, turnbase strategie....
            • Black_Hand
              stalker neni rpg. to ze mas otevereny svet, muzes si pokecat a upgradujes zbrane z tebe jeste neudela rpg. ja riddicka sazim do trochu jine kategorie a to: "hry podle filmu, ktere se nesnazi kopirovat pribeh filmu". tadle kategorie ma kupodivu uz standardni rozlozeni kvality, ne jako klasicke filmove hry. ja sam bioshock se system shockem vubec nespojuju, nema to cenu. hodnotim ho samostatne. a umrit se da, mozna si to hral na moc lehkou obtiznost :).

              ad ten vtip: ano todle mi fakt chybi. vzdycky me potesilo, kdyz jsem narazil na level design, ktery kombinuje funkcnost (aspon, ze to vypada nejak pouzitelne, kdyz uz to nemuzes pouzit ty), kterou by si od daneho mista ocekaval s dobre navrzenym level z hlediska zabavnosti. kdyz nad tim premyslim, o todle se naposledy pokusil trochu crysis. myslim 1cku, 2jka me vubec nelaka :X. ani se mi nechce verit, ze tak moc crysis obhajuju :). bioshock taky, ale jen asi na par mistech.
    • 1. Nikdo tam neříká, že staré hry jsou blbé, ale že je blbost označovat je všechny za nějaké zázraky oproti těm dnešním, navíc často s nostalgickými vzpomínkami na ně. Vsadím se, že hry na které tak vzpomínáš by si dneska vypnul po hodině.

      2. "Dobrých nových her je strašně málo...", a copak těch starších bylo víc??? Musíš pamatovat na to, že ty staré hry bereš v úseku třeba 10-15 let a potom je srovnáváš s novými hrami třeba za posledních 5 let. To je dost nefér.

      3. Hrál jsi vůbec některou z těch her, které tam uvádíš??? Crysis má do linearity dost daleko, při hraní se většinou pohybuješ na velkých otevřených mapách a protivníky likviduješ pomocí různých taktik, navíc na vysokou obtížnost je 50% herní doby jen sledování a plánování. AC dokázalo spojit originální hratelnost, zajímavý příběh částečně odkazující na historii a rozlehlý a fungující svět. Je to skvělá hra a svůj úspěch si rozhodně zaslouží. U Dragon Age ti ale musím dát za pravdu. Ta hra mě hrozně nudila hlavně svou linearitou a neustálým omezováním, což mě po právě dohraném Falloutu dost naštvalo.

      4. Uživatelská přívětivost je hodně důležitá, protože se od ní odvíjí i samotná zábavnost hry. Když jsem si třeba chtěl nedávno znovu zahrát Gothic 1, málem jsem si na něm zlámal prsty a hru jsem po hodině vypnul. U Duke Nukem 3D nebo GTA 2 to bylo ještě horší. Naopak v dnešní době se to opravdu přehání a hráči se jedná jak retardy a jsou neustále voděni za ručičku. Mě osobně přijde v tomhle ohledu nejlepší období 2000-2005.
      • 1,2 když jsem psal, že je hraju, tak je asi nevypínám, ne? starých dobrých her je víc než si myslíš…několikrát do roka objevím nějakou starou zapomenutou hru, kterou jsem v době vydání nehrál a stane se z ní pro mě naprostý herní skvost, přestože neměla ve své době vysoké hodnocení a vlastně ani není nic moc…nedávno např, Bad Mojo, Salammbo….ale díky naprosté šablonovitosti herního designu/hratelnosti těch nových, jsou ve skutečnosti originální a tím pádem zábavné/hratelné – navíc nezatížené nostalgiíí…si to zkus, určitě taky nějakou najdeš *3*


        3. S tím se dá souhlasit jen do doby než si zahřeješ nějakou starou hru. Pamatuješ si vůbec jak originální hratelnost, fungující svět, zajímavé příběhy měli staré hry? Nové hry tyto pojmy naprosto devalvují…Zaklínač, New Vegas…čest výjimkám. Rozhodně ne AC, kde je svět jenom prázdná kulisa, což je patrné i ve srovnání posledního dílu s prvním, kdy ten první je opravdu hodně ale hodně prázdný…Crysis je na tom podobně a opět se nemusí chodit daleko, viz Far Cry.
        .
        4. To je právě ta zpohodlnělost, znuděnost, lenost…chyba není ve hře…za pár let pro vás bude otravné i mačkání levého tlačítka na myši…že se Vávra nechce pouštět do rozsáhleho Falloutu, nad tím by se snad dali i přimhouřit oči, ale nedohrát ani Duka? *8*
        skutečne nechápu, co se s váma za ty roky stalo...nebo snad se mnou? *1*
        • 1, 2. Ano, starých dobrých her je dost, ale hodně lidí zapomíná na to, že i tehdy vycházely špatné hry. S úseku 15 let vypíšeš třeba 5 her, které byly opravdu kvalitní a dodnes na ně vzpomínáš, ale co ten zbytek???

          3. Všechny ty hry sice kritizuješ, ale sám neuvádíš žádnou starší hru jako příklad. Znáš nějakou starou hru, která by se dala srovnávat s AC??? A navíc když v AC 2 autoři napravili všechny své předchozí chyby a celý ten systém obohatili, tak naopak začneš kritizovat starší díl, a to je opravdu nefér. Když švec ušije skvělé boty, taky ho neseřveš za to, že ty předchozí byly špatné.

          4. Musím říct, že nedávno jsem měl u Falloutu přesně ten samý problém jako Vávra. Sekat v nějaké malé jeskyni hodinu škorpiony a mravence mi opravdu nepřijde jako dobrý úvod do hry. A pokud mě za první hodinu hra ničím nezaujme, tak se snižuje i moje motivace pro další hraní.
          Duke Nukem 3D má opravdu hrozné ovládání. Myslel jsem že se to ovládá jako každá jiná FPS, ale zapomněl jsem, že se to ani neovládá myší. A to je další problém starých her. Ovládání tehdy ještě nebylo tak zavedené jako dnes a když jsem hrál právě starého Duka nebo Gothic, málem jsem si zlámal prsty.
          • 1. Však já jsem neříkal, že dobrých starých her je víc, nebo že jich vycházelo víc než dnes, ale že díky nim mám co hrát, protože dobrých nových vyjde pár do roka…letos u mě zatím 3.

            3. Mě spíš připadá nefér od vývojářů a dokonce to považuju za záměr, když vydali první díl ve stavu jakém ho vydali a do dalších dílů zakomponovali spoustu nových funkcí a vylepšení, které však nejsou nikterak geniální a mohli být bez problémů už v díle prvním….tím dosáhnou stavu, kdy můžou každý rok vydávat jednu a tu samou hru, která se však tváří jako nová… když vidím otevřený herní svět jako má AC, tak v něm chci také něco dělat a tudíž se mi hned vybaví nějaké RPG, jejichž světy mají mraky možností, které však nejsou samoúčelné, ze starých cokoliv od BalckIsle a jejich následovníků.

            AC je spíš takový lunapark…chceš šermovat mečem, závodit na čas, skákat přes překážky, sbírat poklady, závodit na koni…jak je libo všechno tu máme, sleduj značku na mapě…z těchto činností jsou pak schématicky složeny mise, až to bije do očí…a ty hlavní jsou stejně nenápadité jako ty vedlejší a jediný rozdíl je, že ty hlavní jsou prošpikovány hromadou cutscén…někoho to baví, mě to prudí…

            4 Duka jsem sice nehrál stolet, ale mám pocit, že všechny nové verze obsahují ovládání myší, ne?
          • Pan_Klobouk
            Jenom k tomu zaveru - hry jako Duke Nukem 3D, Doom nebo Wolf 3D hrali miliony lidi. A prsty si nezlamal nikdo. Proc si je lames ty? Navic kdyz je to takovy problem, mouse-look dnes existuje i pro tyhle klasiky.
            Nepopiram, ze mys+klavesnice je pro FPS hry genialni, ale clovek si zvykne na vsechno. Na hrani FPS na konzolovem gamepadu, i na ovladani ciste kurzorem+tech par klaves kolem na ukroky, strelbu atd. Nezapominej, ze tuhle mysoidni revoluci prinesl az v roce 95 Terminator: Future Shock. Predtim jen kurzor a nikdy jinak. A bez zlamanych prstu.
            • Pan_Klobouk
              for matman: Zeptam se jinak, pamatujes tu dobu? Respektive zazil jsi vydani her jako Doom nebo Duke? Jasne, vsechno se neustale vyviji, ale mys umoznila jen lepsi rozhlizeni a zamerovani - pohyb se prakticky nezmenil a at uz je to nove WASD nebo drivejsi kurzor sipky, rozvrzeni klaves je porad stejne. Co je na tom ke zlamani prstu, byt jen obrazne? Diky mysce jsme rychlejsi, muzeme davat headshoty, ale tim to pomalu konci. Ctverice klaves u sebe je s nami uz dlouha leta a jeste asi dlouho bude.
            • Jenže tohle je právě vývoj ovládání her. Proč myslíš, že se myš tímto stylem používá už přes 15 let??? Přece proto, že je to uživatelsky příjemnější. A ty zlámané prsty byly metafora. Ano, možná že bych si na to po určité době trochu zvykl, ale pořád by se mi to hrálo daleko hůř než jiné hry.
        • Black_Hand
          ad 4. toho duka chapu. me samotnymu se do nej nak moc nechce a pritom jsem v patek dohral uz asi po xty another world. tam uz to jsou trochu chute.
    • Drom
      Hral jsi nekdy D&D? To je RPG. Vse ostatni je pouze zjednodusena verze, ktera o sobe stezi muze tvrdit, ze je RPG.
      • Ty budes proste porad tvrdit, ze roleplay je o slozitejch tabulkach a hazeni kdovikolikahranou kostkou, co? *6*
        • Drom
          ne, ja myslim opravdove RP, kde neklikas jak tupa ovce na predem dane dialogy, ale pouzivas mozek a vymyslis si je sam.
          • Black_Hand
            ale timdle myslis zase neco trohu jineho. ad muj primer k adventuram: takze nejvetsi rpg jsou adventury s parserovym interfacem?
            • Black_Hand
              aha, tak ok :).
            • Drom
              ne, to byl jen koment na to "hardcore RPG" - videohry totiz zadne hardcore RPG nejsou ve srovnani s "papirovym" RPG jako D&D.
        • Black_Hand
          aha, takze Indiana Jones and The Fate of Atlantis je nejvetsi roleplay :). vlastne vsechny adventury :P.
          • Drom
            co to placas?
            • Black_Hand
              to bylo na tvou obhajobu :), jestli si to teda myslel vazne. jen, ze kdyz vezmu co znamena roleplay, tak nejvetsi RPG jsou adventury.
    • Black_Hand
      to preci nerekli. rikali, ze zas tolik her, ktere nezestarly, moc neni. dyt mas mezi nima die hard fanousky falloutu a to by pak byl docela slusny protimluv. povidali i jak si uzili navstevu v tom muzeu automatu. poslouchal si je vubec?
      • Myslíš toho die hard fanouška Falloutu, který Fallout znova hrát nebude, protože by musel hodinu jak debil zabíjet škorpiony? si to spíš znova poslechni ty, jak se tam PP na konci vysmívá lidem, že jenom říkají, jak jsou starý hry lepší, ale ve skutečnosti je nehrají...a proč tedy úspěšně exituje GOG, lidi tedy starý hry kupují, ale nehrají?!
        • DSemik
          Jsou samozřejmě lidé, kteří hrají i starší hry, ale dle mého názoru je více těch, kteří o nich jen mluví. A předpokládám, že stejným způsobem to mysleli i diskutéři v podcastu.
        • Black_Hand
          tak on tam neni sam, kdo fallouti.
  • Křik

    Chápu, že jste Fight Club a jsem rád, že jste schopní si oponovat s jinými názory ale musíte se přeřvávat jak děti na základní škole? Ne jen, že vám není v takové situaci vůbec rozumět ale taky to dělá pěknej bordel a trhá uši. Člověk si to zesílí aby pořádně slyšel a div mi nepraskli bubínky.

    Jinak samozřejmě díky za FC ale chtělo by si to ten křik hlídat ;-)
    • Black_Hand
      na jednu stranu mas pravdu, a opravdu by se to nemelo prehanet. na druhou stranu je toto cena za format "hospodskeho pokecu" (hospodskych kecu :)), ktery z FC dela tak skvely poslech.
    • DSemik
      Souhlasím. Řekl bych, že v tomto díle to bylo mnohem výraznější než minule.
  • Jozef123
    Ja by som si nejaký rozhovor prečítal.... ale kto ešte *9* ?
  • Black_Hand
    ad fallouty a skorpioni. jo, dvojku jsem rozehral poctive az na podruhy. ten zacatek u indianu byl na pytel. pri prvnim pokusu jsem to ukoncil na moste pryc z vesnice...a byla to chyba. az o par let pozdeji jsem se vratil a dosel do Denu, pak uz mi spadla celist :).

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit