Přejít na výpis diskuzí

Wim Wenders

OSOBNOST 30.9.2008 
154 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MartinDyntar

    Hodně jsem prozradil o road-movie "Palermo Shooting" ("Přestřelka v Palermo", 2008) k osobnosti jménem Andreas Frege na čem budu jako neznámí filmový kritik dál časem pracovat, nemužu psát zde bez vyhrazení si svých autorských práv, není to tu k tomu vyhrazené jak kapacitou komentáře tak právě autorským právem, přesto jsem se o to snažil, trochu neuspořádaně a zmateně, ale velice za to osobně upřímně a duvěrně. Myslel jsem že mou skutečně jedinou, mou pro mě skutečně teprve první a také poslední filmovou kritikou bude 2 stránková recenze na koprodukční nezávislý film o migrantech (o migrační krizi, stále společensky citlivé a společensky aktuální téma) pod názvem "Ein Augenblick Freiheit" (2008) íránského scénáristy, režiséra a dokumentaristy Arashe T. Riahio, a zmýlil jsem se v tom naštěstí. Mám jako filmový kritik, jímž kdysi byl znamenitě právě i Wim Wenders (muj jediný vzor proto jak psát kritiky a recenze o filmu), mnohem blíže tématicky k filmum kritického realismu. Je proto pro mě dnes těžké psát o skutečně kvalitním, realistickém a ještě nezávislém filmu, ze kterého se stal jen zábavní konzumní prumysl ve světě, kdy lidi očekávají od filmu jen odreagování se násilím, zážitkovým násilím a převládá hluboká skepse chtít od filmu ještě něco očekávat, ještě něco jiného. Duležité je vyprávět film uspořádaně, souběžně a pomalu. Aby byl film nejen esteticky obrazově pusobivý, sugestivní, ale především aby byl (musí být dnes) srozumitelný. Neuznávám převážně a dnes čistě komerční prumysl hollywoodské filmové produkce, který se ve všech zemích dnes zábavně prumyslově konzumně napodobuje. Pracuji na kritice a na hodnocení filmu "Palermo Shooting" (2008) a "Submergence" (2017), který bude mou poslední štací, nejvyšší metou mé filmové kritiky, mé filmové recenze na filmy Wima Wenderse, kterou nemužu jsem napsat, ale přesto rád bych ji sdílel a snad možná i uveřejnil, jenže kde je otázkou, když komerčně konzumní největší evropský filmový měsíčník CINEMA celé léta raději nekupuji a neodvážil bych si ho koupit z duvodu dnešní čisté komerce filmu a jeho konzumu, která mému psaní o filmu vubec touto dobou nepřeje. Přesto nikdy neslevým ze svých vysokých nároku na film a zusobu jeho divácké interpretace, prohrál bych svou diváckou dustojnost i cinefilskou hrdost. Děkuji za pochopení všem.  MARTIN DYNTAR

  • MartinDyntar

    Dnes je v Americe bohužel po SNU, zustalo mediální pozlátko, mediální klam o Americe, lidi tam o lepším životě už osobně nesní, mluvím o Wimově najivní fascinaci a o posléze osobním už rozčarování a tolik osobním zklamání a neštastném znechucení právě samotnou Amerikou téhdy, kdy ji sám měl možnost už právě navštívit a žít v ní delší dobu a poznat její reálie, uvědomil si mnohé duležité a stále tolik aktuální o této zemi nejen prostřednictvím už své slavné eseje "Americký Sen" (sepsal v březnu a v dubnu roku 1984) s podtitulem (Franze Kafky) "Nezvěstný", znám a čtu (zdroj: jinak právě samotný knížní titul "Dech Andělu", Aurora 1996), tuto tolik už osobně nesmlouvavou velice už jinak asi i nepříjemnou a možná i nepohodlnou velice upřímnou a hluboce pravdivou kritiku masového rozvoje americké konzumní společnosti, je v ní pravda o Americe a právě i o hodnotách americké dnešní společnosti utápějící se v tvrdém neuprosném kapitalismu a v masovém konzumu jak je to spolu i možná tolik provázané, čtenářsky všem mužu jen nejlépe doporučit než začnou patolízalsky pochlebovat právě této zemi. Nepovažuji se nijak za velkého znalce celé filmové tvorby Wima Wenderse,ale jsem svým zpusobem velkým znalcem jeho myšlenek i jeho osobního života co se ze zdroju dnešní wikipedie a nejen ní o něm nikde už nedozvíte a nikde už nedočtete. Čerpal jsem nejvíce ze 2 knížních titulu a to: "Spletité Cesty Wima Wenderse" od Petera Gavaliera (velice špatná citlivá lepená vazba knihy navíc jen ve slovenském jazyce) a osobně nejvíce "Dech Andělu" (přeložil Milan Doinel, 1996 Aurora, titul je už dnes nenávratně rozebraný, osobně ho mám několikrát), čerpám o Wimovy Wendersovy snad nade vše objektivně právě nejvíce z jeho poskytnutých osobních rozhovoru, znamenitých filmových kritik a esejistických prací. Srdečně dnes nejvíce miluji a divácky obdivuji jeho filmové snímky "Land of Plenty" (jiný, už odlišný pohled na Ameriku očima velkého Němce a největšího Evropana), "Palermo Shooting" (největší režisérská pocta Ingmaru Bergmanovy a jeho významnému filmu "Sedmá Pečet"), "Submergence" (pro mě jen dostupné v originálním anglickém znění už bez české podpory) a "Every Things Will Be Fine" (také jen ke shlédnutí prozatím jen právě v originálním německém znění), tyto filmy jsou nejen vizuálně vyjímečné a dokonalé, především už dvorní kameraman některých filmu Wima Wenderse Franz Lustig patří či patřil profesně k uplné Evropské špičce nejlepších kameramanu, snímek "Palermo Shooting" je vizuálně tolik perfektcionalisticky vytříbeným obrazovým klenotem jako žádný z filmu Wima Wenderse, Franz Lustig na filmu odvedl kameramansky nejnáročnější svou práci, ostatní už dnešní kameramané se dnes od něj mužou právě z road-movie snímku "Land of Plenty" a "Palermo Shooting" stále tolik co učit, Franz Lustig je nejlepším možným vzorem každého světového (nejen Evropského) kameramana. MARTIN DYNTAR, Rychnov nad Kněžnou..

  • MartinDyntar

    Dnes je Wim Wenders pro celou Evropu jeden z těch skutečně tolik už z nejsrdečnějších, z nejctižádostivějších současných velkých němcu, který svým všestranným zájmem (všestranně se po celí život vzdělával podobně jako J.W. Goethe), svou všestranou profesí přesáhl svou dobu i německou společnost ke kulturnímu přínosu celé dnešní Evropě nejen svými filmy a dokumenty, o tom musí být řeč že přesáhl svým společenským přínosem dalece své filmy i dokumenty, svou filmovou tvorbu, je osobně už něčím profesně duležitě mnohem více, je (správně řečeno vzhledem ted k jeho věku je že byl) nadšeným vášnivým rockovým posluchačem (miloval velice alternativní rockovou hudbu), zejména ta v něm probudila pak jeho největší celoživotní vášen cestovat, byl velice znamenitým a skutečně vyjímečným filmovým kritikem, stejně tak nezávislým (a právě to slovo nezávislé znamená dnes skutečně myslím v jeho filmové tvorbě hodně) režisérem, opět vynikajícím už znamenitým dokumentaristou (jeho osobní pocta významnému americkému režisérovi- filmaři jménem Nicholas Ray a dalším osobnostem filmu jakým je japonec Josudžiro Ozu atd..), vášnivým opět znamenitým fotografem (pořádal ve světě vernisáže svých fotografií), který (kdy Wim Wenders) má osobně vyjímečný skutečně hluboký cit, vyjímečný dar pro fotografování a díky tomu snad i pak představu právě o vizuálním ztvárnění svých filmu jako málokdo! (právě v nich hraje spíše více alternativně zaměřená rocková hudba vždy duležitou roli jak je znát z jeho alegorického snímku "Nebe nad Berlínem") a dokumentu, Wim Wenders má nesmírný cit a velký režisérský dar pro práci s kamerou jako málokdo!, ačkoliv sám není kameramanem, mohl by jím už osobně už nejspíše nejvíce být jako nikdo jiný! (zvláštní že v nejmenším už vubec nepřeháním!), je zároven osobně nadaným ctižádostivým spisovatelem, věnuje se ctižádostivě i psaní ,,svých pamětí", Wim Wenders byl zároven i citlivým a schopným nadaným univerzitním pedagogem, měl a stále ještě má ,,svým psaním" co druhým lidem vždy tolik předávat a ne nikoliv, nenajdu bohužel sám pro Wima Wenderse už bohužel ty správná slova jak bych si nejvíce přál, blížím se k tomu, ale není to pro mě zdaleka uplně slovně vše, tady bude muset proto doufám stačit alespon muj odkaz na všechna jeho vysoká čestná státní vyznamenání jeho samotného v životě ze zdroju wikipedie, a především čím to chci tu celé už sám zakončit je právě tím že byl i bývalím politickým aktivistou (k tomu se tu ted nebudu nijak osobně vyjadřovat!), ale co v něm vždy nejvíce převažuje na de vše ostatní v jeho hodnotách je myslím právě to že je natolik křestansky věřícím člověkem právě i se zájmem o teologii, je věřícím protestantem-evangelikem-lutheránem, a sám za sebe osobně mám už nejradši ze všeho jeho pozdní filmovou tvorbu, miluji především už pak jeho znamenité road-movie filmy-snímky "Land of Plenty" (2003), "Palermo Shooting" (2008) s odkazem snad režisérsky nejvíce právě na "Sedmou Pečet" Ingmara Bergmana, velice v jeho tvorbě ojedinělá velice vzácná překrásná dramata "Submergence" a "Every Thing Will Be Fine", a jediné co už divácky chci je neustále se divácky vracet právě k těmto jeho 4 vyjímečným filmum a referovat (pojednávat otevřeně polemicky i esejisticky) právě už nejvíce divácky tolik o nich jako nikdo jiný, jednou mu vzdám snad osobně velkou poctu možná i právě svou kritickou recenzí těchto jeho výše tu uvedených zmíněných filmu, chci si právě už osobně divácky tolik Wimma Wenderse takhle navždy zapamatovat, protože právě s těmito už 4 filmy se mě Wim tolik hluboce vepsal navždy do mého srdce jako nikdo jiný, Wime nečteš to tu, ale děkuji ti za vše nesmírně moc!! MARTIN DYNTAR, Rychnov nad Kněžnou!

  • MartinDyntar

    Osobně nejvíce miluji a nejvíce divácky ocenuji jeho pozdní filmovou tvorbu, z té za jeho nejlepší filmy považuji především práci s jeho dvorním s vubec nejlepším evropským kameramanem s Franzem Lustigem, jedná se o 2 road-movie snímky o "Land of Plenty" (2003) a "Palermo Shooting" (2008), je mě jen moc líto že právě s tímto už znamenitým a s vyjímečným kameramanem ve svém oboru s Franzem Lustigem Wim už nenatočil více skvělích filmu (krom snad ještě post westernové road-movie "Dont Come Knocking")! To mě skutečně divácky bolí. Právě kameraman Franz Lustig byl ve svém oboru naprosto jedinečný a nikým druhým nenahraditelný. Pak divácky miluji i snímek "Submergence" a "Every Things Will Be Fine", to jsou pro mě ty 4 nejlepší filmy už z Wimovy pozdní filmové tvorby. Osobně neznám jeho lepší filmy a právě proto si chci Wima ve svém srdci navždy právě s těmito filmy tolik živě uchovat, přesně právě takhle ho chci divácky režisérsky znát a právě takhle si ho chci navždy osobně divácky živě připomínat a zapamatovat s těmito 4 právě pro mě jeho vubec už nejlepšími filmy, které mohl kdy natočit!! Rozhodně mě už osobně divácky i po dejme tomu pak už 1000 shlédnutí neomrzí už nikdy tyto 4 jeho nejlepší filmy. Tím jsem si už osobně i divácky naprosto jistý!

  • MartinDyntar

    Vážím si tohoto největšího němce, tohoto největšího hrdého Evropana, mám největší respekt a velkou diváckou uctu k jeho pozdní filmové tvorbě. Jeho slova pro mě znamenají hodně: "Zlo není v lidech, ale jen ve vzdálenosti mezi nimi." Wimme děkuji, já k tomu dodávám pak svými slovy jediné: "Jen ve vzdálenosti mezi námi je nejvíce otázek, pochybností i nejistot!, nikoliv už v naši domluvě" (mé motto)

  • MartinDyntar

    139 komentář, je to skutečně vubec možný? No to ještě sám skutečně nevím, ne skutečně Wim Wenders ještě není pravoslavný, chodí rád už pravidelně do kostela, je to podle svých slov lutherán, evangelik protestant.. To se hodně podepisuje na jeho svědomí a charakteru. Rád nejspíše asi rád čte díla reformátora církve Martina Luthera a neptejte se mě už, více už bohužel nevím, vím jen že nesmírně rád také ctižádostivě píše své paměti, je to hold hrdý Evropan, který miluje tolik anglo (britsko) americkou skutečně hodně alternativní rockovou hudbu, od jeho lásky k interpretum jakým je v rockové hudbě pro něj Nick Cave právě tolik s... and The Bad Seeds s...and The Crime and The City Solution, irští křestani z U2 anebo kanadan Leonard Cohen a další... Wim má za svuj život naposloucháno tolik své na nějakých 100 nebo 1000 let dopředu, že se v tom sám skutečně už tolik nevyznám a uplně už ztrácím. To jsou právě ty němci..

  • MartinDyntar

    Znamenitý německý filmař, nadaný fotograf i producent svých filmu a nejen to je i mnohem více svou profesí, je i sám dnes spisovatelem, je to dnes velký hrdý vyjímečný Evropan. Dokozál toho v životě sám mnohem více než jiný evropští filmaři a druhý lidi, mám ho srdečně rád, cením si divácky dnes jeho tolik nezávislích skvělích filmu.

  • MartinDyntar

    ne, nemám čas děkuji! A ne už jdu také pryč, děkuji!

  • MartinDyntar

    No tady evidentně už diskuse nikdy nikým nebude, nikdy!!, nestačím se proto ani div...?...t co všechno je možné tady lhostejně a nečinně přehlížet a ignorovat!!! Děkuji tu všem že od tud raději už tolik rád odcházím neznámo kam do nekonečných face bookových krajin svých přátel a všech diváckých příznivcu němce Wimma Wenderse!!! No jo naše ubohá česká nátura pracovití, ale bez času na druhé lidi a bez zájmu o druhé lidi kolem sebe, pracovití, ale k sobě horší než swiiiiiiiii......ně, který si už pomužou navzájem jen když je ve společnosti už uplně nejhuře!!!... jenže jak k tomu všemu přijde Wim jako slepí k houslím... opět se mu tu asi nedostává už žádného zájmu v českých médiích a snad už žádné pozornosti ani už od druhých lidí!!!... a sám to nedokážu už změnit!!! Proto děkujem všem že nemáte zájem a čas na diskusi!!!, děkujem!!!, a proto doufám v to že ubohý náš český národ, který ani není už ani hrdým národem a už vubec ne dobrým národem do budoucna snad jednou doufám už uplně vymizí na covid-19!!! Národ v hluboké krizi konzumní společností, vztahy mezi lidmi opět v hluboké krizi, hodnoty lidí v hluboké krizi... vše v krizi!!! Ale Wim svými filmy dává všem nesmírně velkou naději!!! Nečíst a opět ignorovat!!! Kolik že mích komentářu?!!!... už sám nevím, raději je sám nečtu a nepočítám!!! Blbý a tolik už smutný a hluboce to neštastný muj český pravopis... také česká gramatika je evidentně také v krizi!!! Upsal jsem se tu k smrti Wime!!!

  • MartinDyntar

    Wim Wenders navždy v mém srdci s road-movie "Land of Plenty", jiný, prostě už evropský pohled na Ameriku a americkou společnost v krizi očima němce a Evropana, pak s mystriozním road-movie snímkem "Palermo Shooting", která je především jednoznačnou poctou zesnulému Ingmaru Bergmanovi a jemu filmu "Sedmá Pečet", který napovídá více než mužu říct, a s filmem "Submergence", krásný film v české distribuci bohužel prozatím jak jsem měl možnost zakoupit na DVD bez české podpory jen v originálním anglickém znění, bez dabingu, bez českých titulek. Přes jazykovou baryéru přesto navzdory tomu silný divácký zážitek. Za to také kvalitní film Wimma Wenderse, jak soudím podle diváckých ohlasu a recenzí na samotný film, pod názvem "Vše Bude v Pořádku" se kupř. na DVD prakticky nedá v české distribuci sehnat vubec. Dá-li se vubec na DVD sehnat. To je otázka. Předešlí komentář směřoval k otázce, kterou si sám sobě stále častěji pokládám, a nevyhnul by se ji ani Wim Wenders, to zda je u filmových diváku dnes něco více a ještě něco jiného než jen americká výchova slavným hollywoodským šoubyznysem k tupému k povrchnímu diváckému konzumu, který určuje poptávku a nabídku filmu na trhu, a hollywoodským pozlátkem je trh dnes přesycený. Wim Wenders nejlíp ví a stejně tak si uvědomuji že američané si dnes o sobě velice najivně myslí že jejich zábavné filmy jsou ty nejlepší a nejduležitější na světě, že americká zábava je nade vše v hodnotách a v přesvědčení druhých lidí, proto k ní musí být i výchova hollywoodskou produkcí pak filmovým divákem. To je ta největší lidská lež, to je ten největší lidský omyl. Američané už nemají být dnes sami na co hrdý, Amerika se stala velice nebezpečnou zemí s nejvyšší kriminalitou plná sociálních a životních nejistot, kulturní rozdíli mezi zeměmi se nesmažou nikdy!! Každá země musí mit svou kinematografii vždy odlišnou od té americké, ta nesmí určovat kinematografickou hodnotu jiných zemí. Byl tu švéd Ingmar Bergman, je tu němec Wim Wenders, byl tu hrdý evropan v USA Elia Kazan, byl tu rus Andrej Tarkovskij, byl tu jihokorejec Kim Ki-duk, dali kinematografii ve své zemi svou národní identitu jako žádní jiní filmaři.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit