Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Asi nejlepší článek o hrách, jaký jsem kdy četl... dlouho jsem se takhle nenasmál xD a to je to všechno docela dost smutné psaní....
    • 3nk14v3
      Tak to s tou inteligenci budes asi hodne nizko...takove lidi potkavam celkem casto a vyhybam se jim obloukem. Ztrata casu
      • a proto si se mi vyhnul a neztratil cas tim, zes na me zareagoval? :))) why so serious?
      • Trol.diskuzni
        Vidím, že v tobě tato diskuze opět objevila nejvyššího chytrolína... Nosánek nahoru a přitom jsi možná ve skutečnosti daleko větší chudák než ti, kterými tady opovrhuješ. *7*
    • pan Vavra bohuzel vese smutne psani uz hodne dlouhou dobu, mel by se radeji venovat delani dokonalych her misto toho :)
  • Škoda jen že je to pravda, hlavně od půlky =(
    Ale i tak mě to baví =D
  • Nebylo mi odpovězeno tak se zkusim zeptat ještě jednou:) Myslím že na tohle měl v konci odpovědět i Dan.

    Ale stale by mne zajimalo proč proč proč si to tedy kupujete?? Tyhle problemy jsou v podstatě obecně zname několik roku.

    Na jednu stranu mluvite jak z nas dělaji stado ovcí ale vy jste pak ty největší ovce které řvou ale přesto kupují. Je to stejné jako u potravin. Dokud budeme kupovat ty zbytky z evropy tak nam je sem pořad budou vozit!!!!

    Když už tak za svyma nazorama by měli být i činy.
    • Já například nejsem FANboy, minulé díly neznám, takže jsem netušil nic o obecně známých problémech trvající roky. Taky mně nenapadlo, že chvalozpěv na "mnohem lepší než ostatní" znamená srovnávání jen s předešlými TES výtvory.
      • A ktery freeform RPG je lepsi nez Skyrim?
        • Kurnik proc nejde reagovat na hlubší příspěvky ..
          Ja srovnávám RPG hratelnost a zábavu TEĎ. A je smutné, že to NWN je pro mně i teď zajímavější nez Skyrim. Já si to NWN totiž projedu každý rok znovu, protože ty nové RPG odvárky často ani nedohraju. A držel jsme se v rámci fantasy. Scifi je zase trochu jinde, nemusí tam fungovat fyzika a biologie. Myslím ze dojmově se mi líbil Borderland. Ale to je mutant s FPS.
          • No a vidis jak je to individualni a subjektivni. Ja jsem treba nikdy nebyl velky zastance Bioware, her jako Baldurs Gate a Neverwinter. Ne ze by se mi ty hry vylozene nelibily, ale nevidel jsem v tom takovy kult a v te dobe jsem hral radsi hry, co me zajimaly vic. Proste kazdymu se libi neco jinyho, tezko pak posuzovat co je dobry a co ne, stejne to vzdycky hasne na tom, co se libi jednotlivci.
            • Mnojo, mně baví 2 věci. RPG a 3D virtuální svět. Odděleně. RPG musí bejt opravdu RPG a virtuální svět musí být pořádně virtuální svět. A posuzuji kvalitu dojem grafiky, pokud to má smysl. Tzn. výborné RPG hratelné a zábavné nemusí mít úchvatnou grafiku a nemusí být v 3D. Viz počet fandů Minecraft. důležitá je zábava.
              V případě Skyrim pro mně zádná sláva v rámci RPG je to slabá parodie na RPG, jako akční zážitek na souboje taky humus. Virtuální svět nemá žádná pravidla, takže to není virtuální svět. A tak zbývá už jenom grafika, která je na úrovni 5 roků zpět.
              Závidím jiným, které baví ještě něco jiného a něco si tam najdou.
              Takže bych to shrnul. Skyrim neni pořádné RPG. Skyrim není rozsáhlý virtuální svět, je jenom rozsáhlý svět s parodií na virtualitu. Jako statický mrtvý svět je moc pěkný. Skyrim není graficky úžasný, jen pohled zdáky tak vypadá. Je úchvatný sceneriemi, které vytvořili a na dálku je to fakt zážitek.
              PS: netušil jsem, že to je scifi, to bych si to urcitě nepořizoval. Všude je to prezentováno jako Fantasy, magie + draci mezi lidmi na zemi. Klasika. Jo ale nejsem FANboy, neznam z minulých dílů nazpaměť historii tohoto světa.
        • Co do toho sakra furt musíte motat open-world, kdyz je řeč o RPG. RPG je RPG bez ohledu v jakém prostředí se koná. Jasně, v open-world nemá Skyrim konkurenci, tak není s čím srovnávat. I když... Sacred (2004) měl taky obrovský svět a mohl jsem si dělat cokoli, nemusel jsem jet hlavní linii. Hlavni linie je lineární i v případě Skyrimu.
          Free-form ? to podle tebe znamená co ? Že nemusím tvrdě jet hlavní lini a můžu se nudit v tom rozlehlém světě? Za chvili stejně musím jít dál, protože v okolí je MRTVO. Postranních questů málo, zvěře na lovení málo, banditů málo. Defakto pustina. Na vyšším způsobu hraní se spíš jen leveluje, ale početně nic moc.
          • skaven123
            Robotron3, povedat ze new vegas je to iste ako skyrim je urazka :), skyrim je simulator, nie rpg, tie "perky" tam su na milu jarmilu, dalej, rozdiel medzi 25 v single weapon a 100 v reale nepoznas, trafis vzdy, zlepsujes sa jedine v loote
            inac, morrowind som dal preto lebo je lepsie RPG ako skyrim, o 100% ... hoci tie priserky mi tam strasne nesedeli
            a vobec, si nateseny zo skyrimu, a potrebujes obhajit svoju investiciu, aby si nevyzeral... whathever
          • Co do toho tahame freeform?
            Asi proto, ze openworld RPG je uplne jina hra, nez ten neustale provarovanej (velmi dobrej) Zaklinac.
            Dva odlisny pristupy k vyvoji. Co je asi narocnejsi? Samozrejme velikej otevrenej svet, dynamickej a provazanej. Odtud budou "mozna" vsechny ty bugy, ze?
            A rict ze tam je malo questu, banditu, apod. ... to uz si ani Dan nelejsknul : D
            • Řekni mi, kolik Q je v první vesnici ? Skoro nic. Kolik je v tom údolí zvěře na lovení ? Všech 5 vlků a 3 lišky jsem ulovil. A pár jelenů nesmyslně se vynořující a mizící v hoře. Jo, "banditi" .. kromě jedné partičky asi 4 je tam pár dvojic houmelesáků. Když padnu na bandity v TW, tak to je panečku záčitek. AI je úplně jinde. Tady se podivě motají, lučištníci přede mnou neutíkají aby měli výhodu odstupu. Prostě takový souboj mně ani nebaví. Kdyz už jsem si jinde zvykl na lepší.
              Pochop, že pro TES nenakaženého je první úsek rozhodující. Já nechtěl hned jít dál, chtěl jsme si to údolí pořádně užít. Jak všichni tvrdili, že můžeš dělat cokoliv. Zatím mi vyšlo, že kromě štípání dříví tam není co dělat. I ty ryby jsem tak nějak vylovil. Takže cha nechca musím jít dál, protože to tak úplně free-form není. Vpodstatě pokud se vykašlu na hlavní linii (což bych asi nejradši, protože draky nechci zabíjet), tak s bočními questy jsem brzo hotov. Prostě jsem nepřišel na to, jak se bavit a využít free-form s vykašlaní se na hlavní linii. Kupoval jsem to s tím, že ji nemusím plnit. Že i tak je tam halda zábavy. BTW, ta mapa, to je kompletní svět nebo se ještě něco odkryje. Protože to co vidím na mapě prolezu asi rychle. Vytěžím, vylovím .. a zbyde NUDA.
              A teď mi došlo co musím sehnat. Mod na respawn nerostů a zvěře.
          • To je reci, dobre tak ktery je lepsi RPG nez Skyrim? Nejlepe taky fantasy?
            • Tak ja sem mel treba taky moc rad Knight of The Old Republic a s tim, jak zacali delat Mass Effecty hlavne po druhem dilu mi uz tyhle hry nesedi. Taky muzu tvrdit, ze KOTOR je to nejlepsi co vzniklo a ted uz je vsechno povl. Stejne jako kdyz lidi vytahuji ty sve Baldurs Gate a Neverwintery, ale je treba si uvedomit, jednak ze uz to jsou starsi hry a z dnesniho pohledu bychome je vnimali treba taky trochu jinak a za druhe to jsou jen vybrane hry za xx letou eru. Nemuzeme vsechno srovnavat jen s klasikou zanru a her, jak na nas pusobily tehdy. Je potreba ty hry srovnavat spis s tim co nam trh nabizi dnes a pro me je pak Skyrim nejlepsim RPG co je soucasne na trhu a neni to vylozene stara hra. Nemuzu si pomoct.
            • Morrowind jednoznačně nej
            • Konkrétně? Můj favorit? Z pohledu RPG jednoznačně NWN první. V rámci RPG mu žádná jiná gamesa dodnes nesahá po kolena. A to je na tom právě smutné, že 7 roků stará gamesa je pořád lepší než to co vychází dnes. Některé jsou alespoň hezčí (Risen, TW2), některé rozsáhlejší ROZLOHOU (Skyrim) .. ale z pohledu RPG jsou to všechno slabota.
              Jasně, kdo nepoznal, namá laťku nastavenu vysoko a spokojí se i se slabotou.
              Non-fantasy hry s tím nemíchám.
            • Morrowind je Elder Scrolls, takze na Morrowind plati uplne ta sama kritika jako na Skyrim ne? A jinak nejaky novejsi hry, nez co jsem hraval jeste jako dite nemas? Jen Fallout New Vegas, to neni fantasy a podle me je to skoro to samy jako Skyrim, jen z prostredi Falloutu.
            • skaven123
              hoci len morrowind, bg2, torment, fallout 2, new vegas, arcanum, might and magic 6,7, wizardry... nechce sa mi cely zoznam pisat :)
              podla mna je skyrim teraz strasne osekany,co do vytvarania postavy..a ten kon, preboha!!!
    • Kupuji, ha ha *15*
  • ma pravdu tak ve tretine veci (jako treba ze hospody vypadaji vsechny stejne), tak tretina jsou veci ciste subjektivni (jako treba oskliva mapa - pro me ma skyrim snad nejhezci mapu z open world her co jsem kdy videl, nepamatuji si kde jinde ve hre bych chodil pesky jen abych se mohl kochat a kazdych deset minut se zastavil nad nejakou scenerii s hlasitym "och, to je ale nadhera", to co napsal je urazka lidem co tu mapu delali) zbytek jsou nesmysly
  • To tenhle Vavroch zacal bruslit po celkem tenkem lede, vzhledem k tomu ze sam dela do game designu, ja jasne ze se u jeho pristi hry bude mit vsechny veci ktere tady kritizuje (a spoustu tech co kritizoval v brecicich blabolech na poslednich strankach levelu) pekne na taliri. Bud je to naprosty ignorant, nebo ma tak nabubrele ego ze si opravdu mysli ze sam dokaze vytvorit dokonalou hur, tudiz ma pravo na takovehle kecy, bud jak bud jsem na to opravud hodne zvedavy :)
  • rodneymckay
    Vtipně napsaný článek a téměř vše je pravda. Moc jsem se u toho článku bavil, ale zároveň se taky něco přes týden bavím u Skyrimu a nějaký čas u něho pravděpodobně zůstanu a nějak mě moc neovlivní jak tento výčet chyb, tak plný internet bugů. Ale hrnce na hlavách byly opravdu skvělé:)
  • 3nk14v3
    To je ten pravy co si tady stezuje, clovek co ma na triku Mafii a Hidden & Dangerous ? S takovyma titulama na nic bych radsi drzel hubu a nepoustel se do kritiky neceho tak brutalniho, jako je Skyrim.
    Ten dneska urcuje smer RPG a je na spici. Kam se hrabe nejaky dragon age...
    A pro zastance Vavry, kdyz uz chce teda kritizovat, mohl zacit u trapnych serii jako CoD nebo BF, kde mame novy dil kazdeho pul roku a porad to same dokola.
    • neurážej HnD lepší žádná taková hra není
      • 3nk14v3
        Co je na tom dobreho ? Grafika onicem, ovladani strasne, neprehledna hra, multiplayer se neda ani hrat....a o pribehu ani nemluvim. CS je proste nejlepsi
        • Malleth
          Už sem viděl hodně ale srovnávat Counter Strike a Hiddeny nebo Skyrim a Diablo to už je moc i na mě.
        • proboha kolik ti je dítě??
    • Ano, je brutální i pro mne .. v negativnim slova smyslu. A jestli určuje směr RPG .. tak to je smutné, protože starým poctivým RPG nesahá ani po kolena. Proboha neděste mně tím, že by Skyrim zničil i RPG žánr jako takový.
      Jediné v čem je fakt dobrý je open-world a to ještě z dálky.
      • 3nk14v3
        A kdo na to ma cas, cist tuny textu ? Na to byly textovky, RPG maji byt dynamicke a to TES, od kazdeho trochu...a az to ta horda moderu jeste vice vytuni, tak to bude RPG kralem zas do dalsiho dilu.
        • Co ? Víč co znamená zkratka RPG ? Interakce s ostatními je tam základ všeho. Jestli pod tím vidíš jen vylepšování vlastností a harampádí postavy a kilni co se pohne ... běž hrát jednoduché stupidní FPS. Tam se dnes už taky skilluje a vylepšuje zbroj. A nenič nám RPG. Víc takových co budou chtít jednodušší RPG a ti kr*teni vydavatelé se toho chytí a budou to tak dělat.
          • 3nk14v3
            Nepotrebuju hrat stupidni strilecky...chci mit v ruce fireball a strilet do lidi, protoze o tom je rpg...vylepsovani vlastnosti a novych veci.
            Sem tam rozhovor a ne kilometry textu jak nekonecneho hajzlpapiru. A nejaky witcher...vetsi sh1t sem dlouho nevidel...zabugovane az na strechu
        • Malleth
          RPG král roku je Dark Souls a na PC Withcher 2.
    • Malleth
      TES vyjde jednou za 5 let a je to pořád do kola to samé
      • 3nk14v3
        Implementuji plno novych veci, lepsi grafiku, vetsi svet a lepsi AI..TES se meni. Tezko to rict o "RPG" Daiblu, to se nemeni...jenom klikas porad dokola jednim tlacitkem
        • Malleth
          Tak to si vybral dobrý příklady. Jestli si nevsim tak Diablo 3 je plný inovací. Překopaný systém perků či healování, mrtě nových skillů. V TES vylepší málo co. Grafika je až na pár efektů sto let za opicema. AI stálo od jakživa za prd a skyrim to taky nezměnil.
          • No tak zase pomalu o tom D3. Ještě skoro nic nevíme jediné co víme je že se zase zjednodušuje :) Ano je překopané ale to Skyrim vlastně taky:)

            Lepší přiklad by byl na Falloutu 1 a 2. Jsou to v podstatě totožné hry ale proč se asi z dvojky stala legenda?? Ne kvuli tomu že tam nebylo moc inovací ale tím světem a tím humorem a postavama si ziskala nesmrtelnost.
            • Malleth
              S tím Falloutem souhlasim. Humor a skvělé postavy TES nikdy nemělo
        • Jo, porovnání se svými vlastními TES hrami (ale to je jediné co FANboy zná, žejo). To je králem. Ne tak už v konkurenci ostatnich her. Grafika i AI stoji za prd a nejsou hodny roku 2011. Kromě dost mrtvého obrovského světa nemá nic čím by byl lepší než ostatní. Jako základ pro armádu moderů, kteří do toho vdechnou život je to asi dobré.
  • Poklovejte se tady :) Skyrim jsem zatim nehral, koupeny ho uz ale mam. Tesim se na nej a presto se mi clanek velmi libil ... minimalne jsem se vyborne zasmal a Danovi drzim palce, jak s novym projektem, tak v dalsich podobne dobrych textech. Jo a abych nezapomnel - jeho "jama pekel" z Levelu byla vzdy paradni, stejne tak jako jeho asi tri, ctyri roky stary dopiso-text ohledne dotaci divadel. :) A na zaver, Skyrim nehraju momentalne z jednoho prosteho duvodu - Batman strikes back :)
  • Tak musím vám říct, že tato diskuze předčila mé veškeré očekávání.

    Bude nějaký reakční článek od Dana Vávry, nebo ne?
  • Spanem Vávrou souhlasím přibližně ve Čtyřiceti bodech s tím že některé body jsem si sloučil, nebo spíše pan Vávra některé problémy hry rozepsal do více zbytečných bodů když stačil bod jeden.
    Hra je opravdu plná nelogičností, a do očí bijících nesmyslů, qesty jsou občas samoúčelné až to bolí, a některé prvky hry působí tak že mám dojem že původně měli vývojáři v úmyslu něco většího a lepšího ale nakonec se na to vybodli a nedodělali to.

    Nejvíc mi asi vadí postavy které jsou ploché a bezvýrazné, nepřítomnost jakýchkoliv vztahů s jednotlivými frakcemi či postavami, nemožnost řešit qesty více způsoby. většinou jdou vyřešit pouze jedním nebo maximálně dvěma způsoby a to ještě takovými kterými bych je v reálu nikdy neřešil.

    Po grafické stránce mi zase vadí osvětlení. V jeskiních kde má být naptrosto černo je světlo. Proč? A naopak jsem několikrát narazil na místo kde bylo světlo všude ale v koutě kde hořela lucerna byla tma.

    Nic stoho ovšem nemění fakt, že pro mě je to nejlepší hra od Dob Gothicku II.

    Jo a co se vám Nelíbí na stromech? Podle mě jsou zrovna stromy v této hře zpracovány poměrně dobře, na rozdíl od spousty jiných věcí.
    • Konečně někdo kdo dokáže polemizovat s kritizovanými body s chladnou hlavou a bez hysterie.
      -----------
      Ortodoxní svých utracených peněz nelitujou, a provokativně kritický článek svůj účel splnil. Tiscali games má nejspíš nový rekord a tak vlastně všichni mohou být spokojení.

      Na zamyšlenou: Kvalitu hry určuje recenzent, vývojář, trh, hráč...hmm?
    • Zkusil ses někdy podívat na strom, když jdeš zrovna kolem ? Jak ty větve z papíru které vidíš z boku jsou jasně list papíru s tloušťkou NULA ? Na dálku .. jsou koukatelné. Protože i při ohledu na dálku znám pár starších RPG, kde stromy vypadají lépe. Na blízko jsou na poblití. Ale komu nevadí, že si hraje na hrdinu mezi papírovými kulisami a ne ve virtuálním světě, tomu to bude asi fuk.
      • spis je to fuk kazdemu kdo ma mozek (nebo vi aspon minimum o 3D modelovani) ze zvednout narocnost sceny o milion procent tim ze budes modelovat 3D plasticke listky a vetvicky coz neskutecne znasobi pocet polygonu, u veci kterou pak bude zkoumat 1% nejakych rypalu a zbytku je to stejne fuk a budes kvuli tomu muset omezit jine, dulezitejsi veci ve hre, fakt dava smysl. zamysli se v kolika hrach jsi uz ty full 3D listky i s vetvickami videl a proc to tak asi je :)
        • Snažiš se vypadat jako 3D developer guru, ale vidím, že nic nevíš. V ostatních hrách se taky nedělají 3D plastické větve. Jen engine zajistí, abych je neviděl v bodě zero. Funguje to tak v Risen, TW1+2 a dalších. Již mnoho let a kupodivu to vizuálně a psychologicky funguje. A není to náročné na výkon. Je to stará známá věc. Ale to se prostě do 10 rokú starého grafického engine Skyrim ještě nedostalo ..
    • yuri337
      Jen působí trošku legračně, že stromy se nehýbou (ani větvička) a tráva s křovím ano. Opravdu to budí dojem kulis na jevišti.
      • Kdyby se jenom nehýbaly. To je sloup s tyčkami a na tom papírové větvě. Jak kulisy stromů co si vyrobí děti samy. Ostatní vývojáři to dělají skoro stejně, ale nedají mi šanci, abych ten papír viděl z boku jako dvourozměrné NIC. Tohle nespraví jiné textury, Tady se musí předělat engina, protože ten s těmi větvemi musí natáčet proti mně.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit