Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Morraw

    Tak mi dnes přišla sběratelská a je nádherná. Čímž chci říct, ze ji nikdy neotevřu 😀 už ji má taky někdo doma ?

    Btw udělal jsem zásadní rozhodnutí a poprvé jsem rozehral Planescape: Torment a hned potom se vrhnu i na obě BG. Takže BG3 nejdřív příští zimu 😬

    • 0011

      Jako tahle, je fakt nádherná a naditá, sběratelek mám tolik že je nemám kde vystavit, ale jednak já je rozbaluju protože se rád kochám obsahem a druhak nepodporuju sběratelky s papírkem s kódem na hru, takže moje sbírka je převážně 3DS/Switch, za největší zvěrstvo považuju na pc trend ne sběratelky ale steelbook s papírkem. Btw díval jsem se na unboxing, ta soška je fakt něco, ale rozbalená jedině pod poklici jinak je to magnet na prach kolik to má detailů, kdyby udělali reprint až vyjde xbox edice a měli komplet opatchovanou hru klidně i na více BR discích(plus papírek pro series s) tak bych jim urval ruce jak bych po ní drapnul, ale je mi jasné že to bude zase jenom papírek.

      Jinak BG 2 není dlouhá hra, ano znám jí nazpaměť a hrál jsem solo, ale dal jsem si jí před BG3, nepoužívám glitche ani speedrunerské techniky, normálním tempem 25 hodin včetně datadisku a splněno skoro 100% vedlejšího obsahu co solo můžeš, to je takový můj průměrný čas, takže jestli si jí už v minulosti hrál tak je to spíš okolo 50 hodin pro lidi co nejsou fanatici. Všichni tvrdí jak je to 150 a víc hodinová hra, ale ani na první průchod jsem snad ani těch 100 neměl.

      • Morraw

        Já měl sběratelky vystavené. Pak jsem se 2x stěhoval a už jsem to nevytahoval. Pak jsem to přestal i rozbalovat. Letos jsem si chtěl zahrát poprvé Division. Mám doma mint sberatelku, klíč jsem si koupil zvlášť 😀

        K tomu BG. Nikdy jsem to pořádně nehrál a všude vidím 100h apod tak se toho bojím. Ale chci to dohrát teď, ptže pak už bych se k tomu nemusel nikdy dostat. Zatím jedu ten Planescape, tak jsem zvědavý kolik to dá reálně hodin.

        • 0011

          ten jsem hrál jenom 2x, kdysi dávno a pak až enhanced edici, dle steamu 34 hodin a taky jsem to nebral letem světem ale poctivě zkoumal co se dalo páč jsem si to už skoro vůbec nepamatoval

          • Morraw

            Tak PS:T dohráno. 50h. Bylo to náročný. Hodně textu mi nevadí, ale chtěl jsem i hrát a tady to na začátku byly hodiny čtení.

            Příběh je skvělý, postavy, svět. Je to nádhera a ta nostalgie. Ke konci jsem ale musel použit cheaty. I přes nejlehčí obtížnost jsem měl postavy podlevelované a nechtěl jsem grindit a obtěžovat se se souboji.

            Jsem rád, že jsem to zažil a jdu vstřebávat pocity. Dohrát první BG bude jiný oříšek…

            • 0011

              Jo ten finální souboj jsem dal jen tak tak, ale svět a postavy to má parádní, tak snad tě bude bavit první baldur's gate, pro mě je to hra která mě kdysi přesvědčila, že rpg je nejlepší herní žánr.

  • odkládám bez jakéhokoliv komentáře.

    "Gaming websites are pushing this game so hard it's borderline marketing & incredibly suspicious. When you discover the Lead Writer used to be game journalist himself (he worked for ReedPop who own a lot of these gaming sites) it starts to make sense.

    • Morraw

      No ale mě zajímá tvůj komentář. Myslím, že ta hra potřebuje dobrý marketing, ptže i přes své kvality zůstává okrajovým žánrem.

      Neřekl bych, že se propaguje nějak více než všechny ostatní AAA tituly. Počkejte třeba na Starfield. Ono pozlacené ho*no vždy zůstane ho*nem.

      • tahle hra se propaguje nejvíc, co si vybavuji za posledních deset let. Hra je technicky i obsahově nedokončená, recenze o tom záměrně mlčí, naopak se plní tímhle tématem Reddit.

        Starfield? Fakt a kde je ten hype? Těch pár článků? Víš, že za dva dny už padá embargo a prvního už lze hrát s předběžným přístupem. Já jsem si to musel vyhledat, protože Starfield obecně má hype tak poloviční oproti BG3.

        Jinak tvá nesoudnost a averze vůči Bethesdě už začíná být komická.

        Recenze, které se nám snaží nalhat, že tohle je nový standard pro AAA hry, jsou zavádějící a lživé. Hra je nejen zastaralá ale i nedokončená. 

        • Taronyu

          Ano recenzie o tom zámerne mlčia. A máme nejaký dôkaz? Alebo len zase nevieme použiť occamovu britvu?

          • 0011

            Nevím jestli záměrně v době recenzování to nemuseli recenzenti vědět, ale obsah naprosto jednoznačně a nezpochybytelně chybí:

             https://screenrant.com/baldurs-gate-3-cut-content-bg3  

            https://www.thegamer.com/baldurs-gate-3-cut-content-areas-storylines-romances/ 

            https://www.dualshockers.com/baldurs-gate-3-cut-content/

            co zmizelo bylo zjištěné z dataminingu, na to můžeš použít maximálně tak Okamurovu břitvu...

              • 0011

                Reakce na příspěvek:

                Ale to přece nikde netvrdím, proč mi vkládáš do úst slova která jsem nevyřkl?Taronyu se ptal na to, jestli existuje důkaz, že tam chybí obsah, tak jsem mu ho poskytnul.

                • Taronyu

                  Reakce na příspěvek:

                  Cut content nie je dôkaz o chýbajúcom obsahu omg. Cut content má každá hra, každý film. To je úplne normálne a bežné. Nikdy sa do finálneho produktu nedostane všetko z milióna rôznych dôvodov. A lariani sa mimochodom k tomu obsahu vyjadrovali. Otázka je, či hráč pri svojom prechode tam nejakú absenciu obsahu cíti. A u BG3 je to tak že dosť záleží aký má kto prechod. Mne tam obsah nechýbal, iným ľuďom ale áno. Určite ale tiež budem rád za nejakú definitive edition kde pridajú obsah, lebo čím viac BG3 tým lepšie 🙂

                • Derp_1337

                  Reakce na příspěvek:

                  Jestli jsi to tak myslel, tak ok. Ale ono to tak nepůsobilo. 

                  Taronyu chtěl vidět důkaz od Akatoshe toho, že recenzenti o nedostatcích hry úmyslně lžou či mlčí či jsou úmyslně zavádějící.

                  Samozřejmě BG3 technicky není dokonalá hra. V Actu 3 jsou cítit propady FPS. Chtělo to ještě nějakou práci. Však to taky vydali o 1 měsíc dřív než se plánovalo.

                  Ale to nijak nesouvisí s tím, že by recenzenti úmyslně psali nějaké zavádějící informace.

                  • 0011

                    Reakce na příspěvek:

                    Podle mě to při psaní recenzí jednoduše nevěděli 

                    Edit: přece jenom datamining není běžnou součástí práce recenzenta 😀

                    • Taronyu

                      Reakce na příspěvek:

                      Či o tom recenzenti vedeli alebo nie, je úplne zle postavená otázka a hlavne irelevantná. Samozrejme že o tom vedeli a nepotrebovali k tomu ani žiaden datamining. Ako som písal vyššie. Cut content je defaultný stav. Teda že hra bude mať cut content bolo jasné už keď hra bola pred rokmi oznámená.

                    • Derp_1337

                      Reakce na příspěvek:

                      Jo, to je trochu moc. 😎

        • Morraw

          Hele klídek. Reagoval jsem na ten marketing, ne na kvalitu hry. O tom ať si rozhodnou hráči a zatím dobrý.

          Co se týče hypu, tak se bavím o tom, jak to bude vypadat po vypadání Starfieldu. A nevím kde jsi přišel na tu averzi. To nebylo nic na Starfield, ale obecně, že hráči to dají špatné hře sežrat, ať je hype a recenze jakékoliv. Peace 😉

  • na to jak je ta hra obsáhlá, tak recenze skoro nic neobsahuje a klouže dost alibisticky po povrchu. Snad úplně nejkratší recenze, co jsem na hru četl. Recenze z obalu hry.

    • Derp_1337

      Na začátku článku bylo upozorněno na to, že autor už jednu (průběžnou) recenzi napsal dřív. Většina lidí to už dost pravděpodobně četla a tudíž je dobře, že se autor zbytečně neopakuje.

    • ono to má navazovat na průběžnou recenzi která byla obsáhlá až až

  • No a navazuje to teda nějak na ty předchozí Baldury? Zachytilo to dobře atmosféru Faerunu? Není tam opět přepálený larianský humor, omalovánková a příliš světlá stylizace? jen se ptám, hru jsem ještě nehrál.

    • Ja ani vlaste nevim, jestli tam vubec nejaky humor je...mozna nejaci ti obri co resi jidelnicek. Jinak ve hre jsou prekvapive krvave a docela brutalni sceny. Je temnejsi nez D4 :D 

      Co mi ale docela vadi je to, ze tvoji partaci te mermomoci chteji osoulozit za kazdou cenu...at jsi chlap nebo zenska. Prakticky kazdy druhy rozhovor s partakem se k tomu ubira a pusobi to dost rusive a trapne.

      • Jooo, přesně takový jsem z některých dialogů s parťáky měl pocit 😂  Podle mě je část jejich dialogů příliš na sílu (oproti třeba parťákům v Planescape) nebo i dokonce DOS2 kde to vyřešili jednou scénou v posteli na lodi Lady Vengeance. 

        Samotné scény nevadí a jsou i celkem fajn, jenom těch dialogů vedoucí k samotnému "aktu" je tam možná až příliš 😂 

        Na druhou stranu mě některé narážky vyloženě pobavily, např. Lae'zeliny komentáře byly naschvál přestřel a člověk se u nich uchechtl, jakmile se to v podobném duchu začne opakovat tak je to příliš.

        Obecně z BG3 občas mám pocit inspirací právě Dragon Age Origins, kde mi romance s parťáky paradoxně přišly přirozenější.

    • 0011

      Ještě nejsem ve městě, skončil jsem těsně před ním, teď, doslova pár desítek minut zpátky vyšel hotfix, který my umožnil nahrát poslední save, ale k věci první otázka ano, navazuje. Atmosféra Faerunu se těžko hodnotí protože hra se odehrává první 2 akty ze 3 v divočině jako většina BG 1, do města se dostanu předpokládám k večeru, z toho co jsem ale zatím zažil je atmosféra skvělá. Bez spoilerů stylizace je světlá v přírodě, kobky a některé nejmenované celé lokace jsou správně temné a krvavé, doslova. Co se týče Larianího nechvalně známého humoru jsem příjemně překvapený, drželi se opravdu při zemi. Celkově jsem se bál, že to bude Divinity Original Sin 3, zatím se to u mě změnilo na Divinity Original Baldur's Gate, jestli si to zaslouží šktnout Divinity a přidat 3 na konci budu hodnotit až dohraju, ale je to zatraceně dobrá hra, i když technické problémy má, a to ne málo, imho si počkej, budeš mít lepší zážitek. U BG 2 jsem si dal druhý průchod(z nesčetně mnoha) hned po dohrání, tady ho plánuju tak nejdřív za půl roku. Osobně toho nelituju že hraju teď ale svojí zkušenost bych k bazénku s růžovou pěnou rozhodně nepřirovnával, ale zároveň je mi líto i vývojářů kteří očividně jedou na energiťácích a nespí.

    • Pokud je pro tebe etalonem atmosfery Faerunu BG,BG2,popr.IWD,budes asi zklamany. 

      Larianovska presaturovana (a jak pises omalovankova) stylizace bohuzel je dle ocekavani i tady.

      Humor neni tak prepaleny jako u Divinity,ale holt Lariani nejsou Bioware,je to proste jiny .

      Za me je to vyborna hra,jen to neni BG3..

      • Dolero

        Doporučuji někdy vyjít ven. Zjistíš, že je svět přesaturovaná omalovánka. A mně osobně tahle stylizace, které se lidově říká "hollywoodský středověký filtr", kdy dílo tvůrci tvoří v rozsahu černo-šedo-bílá, mi docela leze na nervy, navíc u fantasy hry, které si z drtivé většiny bere prvky ze starověku či středověku, které v realitě vypadaly úplně stejně, jako svět dnešní doby - naštěstí plný barev všech odstínů a sytostí.

        • Athkatla v BG2 ti prisla vytvorena v rozsahu černo-šedo-bílá ? Tak to potom jo..😁

          Kazdy holt ma jiny vkus,dale viz. to,co jsem psal nize,ohledne dohadovani se s fanboys..😉

          • Pravda, je to spíš do hněda. Přijde mi, že fanboy jsi tu spíš ty. Pro mě rozhodně není BG3 žádná modla a kritizovat na ni budu klidně spoustu věcí. Od bugů přes trochu přepálené postavy po ne zrovna dokonalé animace a chybějící dabing hlavní postavy. Ale když zmíním, že lidi přijali mnohem větší změnu barevné palety v mnohem kratším čase u úplně jiné herní série, tak jsem najednou fanboy (když už tak toho Zaklínače).

      • Přesaturovanou omalovánku může z dalšího dílu udělat klidně to samé studio, co udělalo předchozí díl. Pamatujete někdo na prvního Zaklínače a na změnu barevné palety ve druhém dílu? Většina jedničky byla stísněně šedivá a mělo to skvělou atmosféru. Dvojka s trojkou naopak zářily barvami, až to nebylo hezké (aspoň než jsem si zvykl) a Geralt vypadal úplně jinak. Přitom obě pokračování byly skvělé hry a byl to i dobrý Zaklínač. U BG3 je obrovský časový odstup, přechod na 3D, výměna studia, a přesto mi to barevně přijde blíž než první Zaklínač od druhého.

        I když možná ze mě mluví fakt, že mi stylizace BG 1 a 2 přišla trochu nudná. Minimálně v porovnání s Planescape: Torment, kde jsem naopak nestačil valit oči.

        • Musím souhlasit s tím že Planescape měl daleko zajímavější svět, asi hlavně i díky tomu o jak podivný svět se jednalo. 

          Navíc všechny postavy byly extrémně dobře napsané (u BG3 jsou taky dobře napsané, ale chybí mi tam ten nádech kouzla Planescape postav), na druhou stranu ruku na srdce, co se RPG mechanik týče to nebyl až takový zázrak (především proto že se nedalo umřít (jestli si dobře pamatuji)). Prim tam hrál příběh s filosofickými přesahy, který byl tak perfektní že mnoho dnešních a i tehdejších her mohlo tiše závidět.

          U BG1 si vzpomínám především na rozšíření Tales of Sword Coast které mi neuvěřitelně sedlo svým zasazením a stylizací prostředí, jinak samotná základní hra opravdu graficky nebyla žádný zázrak a prim tam pro mě hrál hlavně příběh a questy. No a BG2 již vypadalo daleko lépe, grafika byla o ždibec lepší a obecně se to hrálo tak nějak svižněji - i přestože paradoxně mi příběh dvojky přišel slabší.

          A Throne of Bhaal jsem nikdy nedohrál, jelikož jsem ztratil původní savy a vytvářet si novou postavu čistě pro účely DLC jsem nějak nezkousl 😅

          • Postavami se Planescape: Torment podobá spíš DOS2. A ano, uznávám, že boj a levelování tam moc nefungovalo. S tím (ne)umíráním to souviselo jen částečně (stejně jsem loadoval, když kdokoliv umřel). V BG3 se autoři museli držet trochu zpátky a přijde mi, že někdy ty podivnosti hlavních postav jsou tam tlačené trochu na sílu. Není v Sigilu (a okolí) ani ve světě DOS.

        • Vsak v pohode,je to otazka vkusu,mne holt ta Lariani stylizace k BG nesedi.

          Ale respektuju,ze nekdo to vidi jinak,na hadky s fanboys uz jsem starej..😁

          Treba se toho BG vibe jeste dockam,jsem teprve na zacatku druheho aktu,holt se tremi malymi detmi moc casu na hrani nezbyva.. 

          Kde jsou ty casy,kdy jsem BG2 hral den,noc a zase den jen s pauzama na jidlo,WC a studenou sprchu..😁

          • Derp_1337

            Nejsem nějaký fanboy a můžu říct, že stylizace a vizuál starých BG se mu moc nelíbila. V tomhle ohledu je Larianí styl lepší.

            Problém bude nejspíš v tom, že lidi, co původní BG a BG2 dohráli několikrát, si na tu stylizaci natolik zvykli, že ji považují za etalon "kvalitní" atmosféry. Ale mě jedno dohrání stačilo. Hra se mi líbila kvůli příběhu a skvělým postavám, ale stylizace mi moc nesedla.

      • Jez3vec

        Ale tak zase nepřeháněj, tvrdit že to je přesaturovaná omalovánka, zvlášť o aktu 2 je zbytečný přehánění. A to že Lariani nejsou Bioware je jen dobře.

        Objektivně toto nejsou body, kvůli kterým by to neměl zkusit někdo zahrát.

  • lito

    Kdyby někdo chtěl koupit na PS5, tak prvně mrkněte na:

    https://www.youtube.com/watch?v=BePKdNwsMOQ&t=26s

    Jen ještě info Act III je  ze všech actů nejdelší, takže většinu času budete řešit tenhle nehorázný výkon.

    Většina recenzí na PS5 verzi zatím 10/10 s průměrem 97%. 

    🤮

  • Nedostatek zlata? Jedu taky balanced, jsem kus po začátku druhého aktu, v truhle asi 15k a hromada zbytečných artefaktů na prodání. Šetřil jsem pro Galea i největší crap, jen když to bylo aspoň zelený. Jednou mi začaly docházet health potiony, tak jsem poprvé na konci prvního aktu začal zpracovávat nasbírané ingredience. Charisma je prostě charisma, není nad to se prokecat k největším šéfům, v klidu je odpravit a pak postupně čistit zbytek :).

    • Hraji na tactician a mám cca 7k zlata na začátku act 2. Je pravda že luxuji každý kousek mapy jak píše Derp, takže neřeším. A navíc většina financí padne na křísení parťáků 😅 teda hlavně kvůli tomu že nechci většinu protivníku svrhovat do propasti a komplikuji si tím život 😄. Přijde mi že Lariani dobře vychytali (alespoň na tuto obtížnost, nevím jak u nižších) poměr získané zlato/kupní síla. Mám opravdu radost z toho že jsem loot w**re a hra mě za to odměňuje 🥲¨

      Zároveň chápu že pro lidi kteří neprohledávají každý box mohou mít pocit že je lootu obecně málo, je pravda že hodně barelů a beden je často úplně prázdných.

      • twicer

        Co si platíš na to vzkřišování, že ti to tak leze do peněz? :)

        • 200 zlaťáku Withersovi za jednoho parťáka. Neříkej že jde nějak ukecat abys mohl platit míň 😐😂 Byly místa kde jsem jeho služeb potřeboval hodně a jiná kde skoro vůbec. Například v misi v oblasti prastaré kovárny kde si můžeš na adamantinové kovadlině ukovat vlastní předmět tak jsem s golemem který ji chrání neměl žádný problém protože jsem nadopoval svou skupinu lektvarama síly a pomocí zbraní s tupým typem poškození ho dal na pár tahů 🙃😁

          Jinde jsem pro změnu skučel když mi protivníci dávali čuchnout mou vlastní medicínu a vrhali mě do propasti 😩😂😅 Přeci jen jsem to dělal kvůli lootu minimálně, tak mohli mít alespoň trochu soucit 🥲

          • twicer

            Když postavy leží, tak po nich hážu lektvary s hp a když už jsou kaput úplně, tak je zvedám svitkem. Dobré vědět, že v kempu to lze taky, ikdyž těch svitků teda zatím přibývá víc, než naopak. :D

    • Derp_1337

      (Ne)dostatek herního zlata záleží čistě jenom na herním stylu:

      Jsou hráči, co luxují celou mapu od každé drobné blbosti a pak pravidelně chodí k obchodníkům postupně ty předměty prodávat.

      A to ještě někteří lidi chodí do extrému a min/maxují. Splnit questy, pak všechny okrást a pak je ještě zabít pro maximalizaci zisků. 😂


      A pak jsou tady hráči, kteří se snaží držet role-play a hrajou třeba za paladina. Berou jenom předměty, co padnou z nepřátel a rozhodně neberou lidem z domů jejich výbavu. A obchodníky navštíví jenom jednou za čas a pak nedokážou prodat všechny předměty naráz, protože obchodník nemá dostatek zlata.

      • Od sbírání všeho mě už vyléčil Pathfinder. Už od Neverwinter nights - Hordes of the Underdark trpím na masivní křečkování zlata, hodně se tím dal ovlivnit konec hry, pokud paměť slouží.

        Navíc každé slušné crpg má nějaký ten bezedný pytel, v tomhle případě Mystery chest, která mění jakýkoliv item na nějakou blbost. Takže člověk může v klidu posbírat všechny ty celoplátovky :D.

  • Zatím se v recenzi ani v diskuzi neobjevila žádná zmínka o multiplayeru. Zkoušel ho někdo? Jaký je to zážitek oproti singlu?

    • aspa

      "No a potom je tu multiplayer. V takejto hre nie je prioritou a pre väčšinu hráčov je nepotrebný. Takže v podstate by mohla byť jeho prítomnosť hodnotená ako plus. Lenže je taký nemastný - neslaný a aj nespoľahlivý. V konečnom dôsledku mi nepripadal ani veľmi zábavný. Môžete využiť lokálne alebo online pripojenie, pri ktorom vidíte súpis dostupných multiplayerových hier alebo si s minimom možných nastavení spustíte vlastnú. Chýbajú tam pritom užitočné informácie, ako je ping, ako aj možnosť obnovy ponuky, takže často pri pokuse pripojiť sa zistíte, že daná hra je už dávno ukončená. Okrem toho mi väčšinou vyhadzovalo chyby a z nejakých dvanástich pokusov som mal úspešné asi dva. Pri samotnom hraní si niekedy môžete vytvoriť vlastnú postavu a jej level sa dorovná, alebo prevezmete jedného z hrdinov hráča, ktorý hru založil. Niektoré rozhodnutia robíte spoločne a každý má pri oddychu vlastnú truhlicu na veci. Pri bežnom postupe v reálnom čase môže ísť každý hráč nezávisle, kam chce. V ťahových bojoch je to dosť nuda, lebo dlho čakáte, kým svoje ťahy vykonajú ostatní a prídete na rad. Nečudo, že záujem o multiplayer je tu teda pomerne malý. Okrem toho natrafíte v hre na príležitostné menšie bugy a glitche, ale, našťastie, nič zásadné. No určite je čo opravovať v najbližších mesiacoch, aby bol výsledok plne uspokojivý."


      Sector.Sk


      Tady na Games.cz recenze není recenze.

      • Díky. Přijde mi sice, že zkoušeli hrát jen s náhodnými hráči na netu, což asi nebude hlavní záměr tvůrců a obvyklé využití. Ale aspoň nějaké informace, tady to bohužel chybí úplně.

        • JohnyTheZik

          Ta slovenská recenze je úplně zbytečná, pokud to plánuješ hrát s někým, koho znáš a budeš s ním na voicechatu. DOS 1 i 2 jsou v MP ve 2 hráčích skvělej zážitek a BG3 není výjimka, mj. kvůli vlastním příběhům jednotlivejch postav. Ve víc hráčích bych to nicméně už moc nehrál.

          "Nečudo, že záujem o multiplayer je tu teda pomerne malý" 

          Lol, samozřejmě že většina lobby je private.

          • No právě, sám jsem sice MP v Original Sin nehrál, ale stoprocentně bych řekl, že to přispělo k té oblíbenosti a vysokým známkám. 

          • aspa

            já považuji za zbytečnou recenzi tu, ve které se nic nedozvím, jako je tady na Games.cz, ta slovenská jde xkrát více do hloubky než tady tahle pseudo-recenze. 

            Jinak chápu, že fanboyům se ta recenze nelibí a raději si přečtou 10/10, i když je obsahově prázdná.

            Navíc 9/10 je krásná známka, ale to je problém dnešní doby, že hype vymaže poslední soudnost , že i 9/10 je pak pro většinu hyperů nedostatečná známka.

            • goyim

              9 je krásná známka, ale 9.6 je ještě krásnější. 9.6 je průměr na meta z 56 recenzí. Jedna z nejlépe hodnocených PC her všech dob. Vyšší hodnocení, než RDR2, Elden Ring, Persona 5, DOS2... snad jediná singleplayerová hra v historii Steamu, které měla po 14 dnech od vydání nárůst v počtu aktivních hráčů.

              Maximální úspěch Larianu. 😍

            • JohnyTheZik

              Špatně jsem se vyjádřil, nemluvim o celkový recenzi jako takový, ale jen o tom, cos nakopíroval za text. Neznám sector.sk a ani ho číst nepotřebuju, takže bych ani netušil, kolik tam BG3 dostalo známku.

              Hype vůbec neřeším, ani za BG3 nijak mimo tenhle text nekopu, nicméně je nutno dodat, že trávit s randomem 50+ hodin je skutečně bizárnost a vyvozovat z něho nějakou popularitu MP je kravina. Tohle se dá hrát reálně jen s kamarády a v tom ty hry excelujou - dokonce až tak, že mě původni DOS1 samotnýho nebavilo.

              • aspa

                Reakce na příspěvek:

                tak v tom případě se omlouvám.🙂

  • Po 70 hodinách konečně na začátku Act 2 🥹😅 Přišel zatím největší zásek celý hry, jestli zůstat s Lae'zel nebo se Shadowheart 😵‍💫 Doufal jsem že když tvůrci uváděli polyamorii jako možnost tak budou mít na mysli právě tyto dvě NPC 😩 

    Každopádně do pátku než k tomu na víkend zase sednu mám času na rozmyšlenou dost 🥲 teď opět k Arcanum. Přijde mi že díky tomu že nejedu BG3 v kuse jak jsem byl zvyklý z mládí, tak mám alespoň čas lépe vstřebávat příběh a atmosféru - zkrátka čekání na pátky je hezčí a zároveň je to utrpení 😅

    Ke stavu hry:  na mapě kde na vás útočí ty stíny (IMHO zatím nejlepší část hry s hutnou atmosférou, tady se Lariani opravdu vytáhli) jsem měl problém s načtením uložené hry - když jsem hru spustil měl jsem zresetované nastavení - hra mi nabízela licenční ujednání EULA a poté mi několikrát spadla na plochu, takže jsem musel načíst 4 hodiny starý save (tento problém nesouvisí s hotfixem který museli "re-deploynout" jelikož jsem se k BG3 dostal až tento pátek navečer kdy už byl tento problém vyřešen a Lariani uvolnili již správný hotfix).

    Trochu to zamrzelo, ale pokračoval jsem i přesto dál - je to opravdu reálný kandidát na hru roku, akorát škoda toho stavu - jakmile to spraví a vyladí k dokonalosti tak si to 10/10 opravdu zaslouží.

    • Jevo83

      Blizzard by sa mohol priucit od Larianov ako robit hororovu atmosferu... jeden quest ma dokonca Silent hill vibes😁

  • Gulivera84

    Hraje nekdo na steamdeku?! Co ten treti akt, jak to snim je, utahne ho ta steam potvora, nebo si to mam radeji kopit na PSko....😐

    • Upřímně, už ve druhém aktu to kolísá mezi 25-30fps i na low (s texturami medium). Díky tomu jak malej je ten displej se to dá hrát a když jsem mimo domov tak to na tom hraju anyway, ale doma bych to jinde než na high end PC (nebo tý PS5) nehrál. A počítám že třetí akt bude teprv HW prověrka.

      • Gulivera84

        Dik, no to sem si tak myslel, jeste jdu hledat jetli tam je crosssave mezi konzoli a steamem...diky

  • Jez3vec

    Tak se mně povedla hra dohrát. Musím říct že první dvě části jsou neskutečný a zaslouží 10/10. Zvláště druhá část je velmi dobrá (od bossů, po zajímavou lokaci s unikátním příběhem).

    Jenže z třetí části mám pocit, že je nedodělaná (ne po technické stránce). Což potvrzuje i data-mining (nepoužité cutscény a chybějící Upper City). "Nejhorší" je závěrečná mise na úplném konci. Uvězněná postava, která mě má nesnášet mávne nad vším rukou a pomůže mně (?) a epilog trval tak 3 minuty. A to že moje postava na úplném konci umírá zajímá nakonec jen Wylla, kterýho jsem skoro celou hru ignoroval.

    Dokonce na steamu se mi povedlo získat achievement "Kill the *** in the Upper City". Přitom souboj se v Upper City neodehrával a jak zmiňuji výše, nelze tam ani jít.

    10/10 si to za tu třetí část nezaslouží. 9/10 ale určitě. Hra je opravdu výborná, dostanete parádní RPG, které ale není dobře zakončené.


    • Taronyu

      Na konci mi len trošku chýbal väčší epilog k jednotlivým postavám. Inak celkom fajn. V upper city sa odohráva boj, preto sa ten achievement tak volá. A ta finálna misia tam úplne stačila, už by to bolo strašne dlhé keby to bola ďalšia hracia lokácia. A narazil som tam na pár bugov tak tie snáď opravia. Inak ta finálna bitka bola dosť frustrujúca, ja som ani nemal prehľad čo sa tam vlastne deje :D

    • Jj, to po počátečních desítkách a nekroceném nadšení teď píšou leckde, že ten poslední akt je nedovařený. Ale to je klasický Larian, přesně takhle "frontloaded" (nadupané na začátku, mizerné na konci) byly i Original Sin jednička i dvojka, byly tím docela proslulé. Takže proč by to Larian neudělal i tentokrát, když mu to dvakrát vyšlo? Lidi se na začátku nadchnou, po netu běží samá chvála, všichni kupujou. A než se kritické množství hráčů dostane na konec a narazí na ty bugy a chudší obsah, recenze už jsou napsané, desítky rozdané, reputace upevněná a prodeje astronomické. Pak už nikoho nezajímá, že první polovina je 10/10, ale druhá tak 6/10.

      • Taronyu

        Nie je nedovarený len je proste slabší. Na druhú stranu, je to akt 3 kde je niekoľko vrcholov hry.

      • Jez3vec

        Tak slovíčko "mizerné" bych nepoužil. Spíš je to jen škoda, že to nedokáží zakončit, zvlášť při srovnání s DOS 2. Tam to zakončení včetně epilogu je na úplně jiné úrovni (hrál jsem minulý rok, ne po releasu).

        • twicer

          Stou jinou úrovní je to svatá pravda, z DOS2 si nepamatuju ani ten konec. 😀

      • jo, je tam asi 200 hodin nudy, vubec bych to nehral, tyhle rychlokvasky

      • Derp_1337

        No zrovna nevím, jestli tohle je recept Larianu. Spíš někoho takového jako Bugthesda. Lariani se aspoň snaží opravovat bugy a je naplánované nějaké DLC (snad přidají to Upper City). 

        Zatímco Bugthesda nedokázala DODNES opravit některé bugy ze Skyrim a nechali spoustu bugfixů na moderské komunitě. A jak je dnes Skyrim hodnocené?? 10/10

        • Jez3vec

          No pokud v posledních dnech nebyla nějaká změna, tak Lariani pro BG3 neplánují žádné DLC.

          • Tenurri

            No, sice řekli, že nebude DLC, ale zároveň prohlásili, že budou přidávat obsah v podobě velkých aktualizací. Nejspíš tomu neříkají DLC, jelikož to bude pro všechny zdarma.

            Act 3 chce ještě trochu péče. Krom grafických glitchů tam jsou některé věci hotové tak napůl...
            SPOILERY:
            U Karlach se mi chtělo skoro až brečet...jeden konec horší, než druhý - hlavně jsem jí celou dobu uklidňovala, že něco vymyslíme, protože jsem tomu opravdu věřila, obzvlášť, když Dammon řekl něco ve smyslu, že na tom bude pracovat a město bylo plné toho infernal železa...proč T_T. Moje postava se zabila jako mindflayer(po tom, co mi výpravčí řekla, že už začínám ztrácet svoji osobnost), děkuju pěkně, chudák Astarion, co bezemě bude dělat :D ...je sice hezké, že jsem žádný červy nepojídala, ale k ničemu to nebylo a co jsem potom četla, tak vlastně nejsou ani žádné následky toho, že je člověk používá, krom vzhledu. A dostat Minsca až prakticky na konci hry? Neměla jsem potom jediný důvod si ho vzít do party.

            A celkově ten konec byl takový nic moc...souboj, kde mi umřel můj owlbear!, pár záběrů na molu a konec - to nevím, jestli byl taky nějaký grafický glitch, protože jsem měla chvíli černou obrazovku a potom hned titulky...vůbec třeba netuším, co se stalo s Galem, protože jsem ho neměla ve finálním souboji...

            Musela jsem si to po tom hořkým konci rozehrát znovu a už vím, co rozhodně udělat nechci :D...
            První dva acty byly naprosto skvělý...3 měl hodně skvělých chvilek a soubojů, ale zakončení hry...chtělo se mi plakat a to mi vlastně většina věcí dopadla skvěle a dalo by se říct, že jsem měla good ending. Na druhou stranu...naposledy mě rozbrečel Detroit a konec Mass Effectu :D ...

            • Jez3vec

              Musím říct, že mě osobně ten samotný konec odradil od druhého rozehrání. Jinak jen pro zajímavost. Věci které se nedostali do zmiňovaného konce hry:

              Skoro hodina kecání Witherse o konci. https://www.youtube.com/watch?v=SNhKgpYKJj4

              Texty rozhovorů postav a jejich permutací. https://drive.google.com/drive/folders/1toM2E_7-cpiCvpvXQMjKt_Brh2ChhL2o

              • Tenurri

                Reakce na příspěvek:

                Ano, na redditu je celý seznam datamined cut contentu.
                Upper city, Withers, Velké questové linky (Avernus, který měl být prý velký, jako Underdark...). Většina modelů je hotová a většina contentu je i nadabovaná...Já doufám, že ty velké patche s contentem budou přesně toto.

                Protože je pravda, že někde prohlásili, že se vrátíme do "pekel", že celé Upper City je prozkoumatelné. Karlach quest je evidentně vázán právě na Upper City...Vchod do Cazadorova paláce je úplně mimo. Hledala jsem ho asi půl hodiny, než jsem se tam dobelhala přes hradby, evidentně měl být taky v Upper City...Guardian měl být úplně jiná postava (což byl v EA). Chybí úplně Crafting zbraní a armorů, přitom ve hře je spousta materiálů, který se dá aktuálně jen prodat. Spousta dialogových linek companionů v actu 3 je oříznutá kvůli chybějícímu contentu a proto taky většinu času nemají co říct, nebo chtějí něco říct, ale ten content aktuálně ve hře není. Chybí úplně nájezd Orin na Monastery, kde údajně infikovali toho červeného draka...plus uřezaný celý konec hry, kde je aktuálně nejspíš placeholder.Někdo tam i poznamenal že v jednom rozhovoru Swen před vydáním řekl, že mají aktuálně velké problémy a emergency stav, jenže nejspíš potřebovali tu hru vydat před Starfieldem. Celý act 3 působí jako EA. Co jsem si četla ten seznam, tak to úúúplně dává smysl.
                Stejně tak jsem se divila, když se companioni jednoho dne probudili v kempu, že jim jejich guardian nabízel a daroval nějaké schopnosti. V EA je měli, tady nic. A dále fakt, že konzumace červů nemá vůbec, ale vůbec žádný vliv na příběh a na streamu vyloženě říkali, že to bude mít velký vliv. Act 1 a 2 jsou fakt TOP...ale 3 je tak 6/10. Není to špatné, ale není to ani dobré.
                Každopádně toto všechno mi dává naději, že se to do hry postupně dostane, když už mají většinu hotovou.
                Minimálně Karlach si to zaslouží!


            • Taronyu

              Tiež to vidím podobne. Mne sa ten akt 3 teda tiež dosť páčil, našťastie sa mi vyhli bugy, no ale ten samotný ending mohol byť dlhší a emocionálnejší. Ale je možnosť že to tam nakoniec bude v podobe definitive edition.

          • Derp_1337

            Tak jak tomu bude říkat? Patch s velkou porcí obsahu?

        • kdyby jenom bugy, ale ty svety  maj takovy prazdny, genericky a  bez duse

          • Derp_1337

            Jo, hry od Bugthesdy jsou spíš takový sandbox. Tady máš hodne prostoru, dělej si co tě napadne a snad se u toho budeš bavit.

            • Vidím to spíše opačně, Larianí hry jsou spíše naprosto precizně zpracovaný fungující sandbox kde téměř co tě napadne, lze udělat. Zatímco hry od Bethesdy mají spíš fokus na otevřený svět a různě "poházené" itemy a lokace 😅 Zatímco u Larianů vidíš že většina lokací dává smysl v rámci toho kterého světa a většina předmětů má svou logiku v tom smyslu že jsou často umístěny tak abys je následně použil.

              Lariani ukazují jak lze udělat kvalitní sandbox spolu s dobře (neříkám nejlépe) napsanými postavami a solidním příběhem. Z jiného ranku, ale v něco takové tajně doufám u Kenshi 2 🙃 Drsná náročnost by klidně mohla zůstat, ale chce to daleko zajímavější postavy + questy (a i lepší grafika by neuškodila).

        • aspa

          ty jsi strašně toxický fanboy. 

          • Derp_1337

            Proč toxický fanboy? Tohle je čistá pravda. Chceš snad říct, že Bethesda je známá svým seriózním přístupem k opravování bugů? LOL

            Na moderských webech najdeš patche pro Skyrim, které opravují bugy, které se Bugthesda nikdy neobtěžovala opravit.

            Jinak jsem Skyrim samozřejmě hrál a omodovaný ho považují za skvělou 10/10 hru.

            • aspa

              tak zaprvé nikdo se nebaví o Skyrimu, tady se dopouštíš whataboutismusu. Dopouštíš se toho, protože jsi toxický fanboy. To, že Lariani jsou přehypovaní a dodavají nedodělané produkty, je známý fakt. Jsou to skvělí obchodníci, dvakrát geniálně využili díru na KS, to že vybírali podruhé bylo na hranici morálky, ale budiž, umožnilo jim to mít budget přes 100 milionů dolarů na BG3. To, že dodáš produkt, který je tři roky v EA a přesto není dodělaný, je zabugovaný a slizneš smetanu,  všeobecnou chválu, je opět na hranici morálky. 

              Popravdě čistě morálně nechápu, jak někdo může být fanda Larianu, ale jak už jsem psal tady xkrát 100 lidí 100 chutí.

              • Jevo83

                Reakce na příspěvek:

                Ja som teda v bg3 nechal uz skoro 90 hodin a so ziadnym velkym bugom som sa nestretol, co je pri tak komplexnej hre zazrak..... rovnako to bolo aj pri dos1 a 2, tak neviem o akych nedorobenych produktoch pises .... hry hram uz dobrych 30+ rokov a je len velmi velmi malo titulov, ktorym som daroval tolko casu co hram od Larianu...

                Ved nemusi ta ta hra bavit, ale tie tvoje prispevky uz zacinaju vyzerat ako nejaka zvlastna posadnutost

                • Taronyu

                  Reakce na příspěvek:

                  Ja mám cez 130, prejdenú hru a tiež neviem o čom točia 😂 Až dva výraznejšie bugy som mal v akte 3.

                  Samozrejme že ta hra nie je perfektná, ale je to dosť pravdepodobne najlepšie BG3 aké sme mohli dostať. Rešpektuje to legendu na ktorú nadväzuje a drží sa to DnD loru.

              • Derp_1337

                Reakce na příspěvek:

                Trololol

                Nikdo se nebaví o Skyrimu? Já odpověděl Karlosovi a jasně jsem začal mluvit o Bethesda (a Skyrim) a to ty jsi odpověděl na můj příspěvek. To ty ses nacpal do diskuze, kterou jsem vedl s někým jiným. A prej nikdo nemluví o Skyrim. Prostě meleš úplné nesmysly, protože v tvých argumentech jsou obrovské chyby.

                Překrucuješ, odmítáš odpovědět na otázku a odvádíš pozornost někam jinam a furt meleš pořád dokola tu svou písničku a když náhodou někdo nesouhlasí, tak hned musí být toxický fanboy. Typické příznaky trollování.

                • aspa

                  Reakce na příspěvek:

                  Ty jsi strašně hloupý. Ano, přesně tak, pokud někdo argumentuje tak, že vytáhne úplně něco jiného, co s danou věci nesouvisí, tak se dopouští argumentačního faulu. Pokud jsi schopen obhájit Lariany jen Bethesdou, tak je to smutné a v diskuzi jsi naprosto zbytečný.

                  • Derp_1337

                    Reakce na příspěvek:

                    Pokud někdo argumentuje tak, že vytáhne úplně něco jiného, tak se dopouští argumentáčního faulu.

                    Uvědomuješ si, že to platí na tebe?!! Já psal o Bethesdě a Skyrim a ty ses připojil do mé diskuze a začal jsi psát o něčem jiném. To ty jsi tak strašně hloupý.

                    • aspa

                      Reakce na příspěvek:

                      Původní příspěvek, na který reaguješ.

                      "Jj, to po počátečních desítkách a nekroceném nadšení teď píšou leckde, že ten poslední akt je nedovařený. Ale to je klasický Larian, přesně takhle "frontloaded" (nadupané na začátku, mizerné na konci) byly i Original Sin jednička i dvojka, byly tím docela proslulé. Takže proč by to Larian neudělal i tentokrát, když mu to dvakrát vyšlo? Lidi se na začátku nadchnou, po netu běží samá chvála, všichni kupujou. A než se kritické množství hráčů dostane na konec a narazí na ty bugy a chudší obsah, recenze už jsou napsané, desítky rozdané, reputace upevněná a prodeje astronomické. Pak už nikoho nezajímá, že první polovina je 10/10, ale druhá tak 6/10."

                      Kde vidíš Skyrim či Bethesdu?

                      Tvoje reakce: "No zrovna nevím, jestli tohle je recept Larianu. Spíš někoho takového jako Bugthesda. Lariani se aspoň snaží opravovat bugy a je naplánované nějaké DLC (snad přidají to Upper City). 

                      Zatímco Bugthesda nedokázala DODNES opravit některé bugy ze Skyrim a nechali spoustu bugfixů na moderské komunitě. A jak je dnes Skyrim hodnocené?? 10/10"

                      Tohle je vzorový whataboutismus. Takže prosím, snad ti takhle nakladačka stačí a už nebudeš dál psát.

                      • Derp_1337

                        Reakce na příspěvek:

                        Hele, já jsem zmínil Skyrim a Bugthesdu. Tudíž o tom mluvím. Ale jestli máš problémy pochopit psaný text, tak se vrať zpátky do základní školy... nejlépe nějaké pomocné.

                        Ten komu jsem tu odpověď adresoval, Karlos, neměl žádný problém pochopit ten příspěvek. To jenom ty ses tu vnutil a snažíš se nějak polemizovat, kdo o čem mluvil a nemluvil. Jsi prostě mimo. Běž trollit někam jinam. Už dál nebudu krmit tvé trollení.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit