Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Kupovat hry? Zajímavá myšlenka. Krom toho, že nemám zrovna výkonný stroj a z některých 3D her se mi dělá šoufl (Hele, jak se teď bude říkat hrám s 3D grafikou, když asi "3D hry" bude znamenat, že budou 3DS nebo pro 3D televize?), tak i nad kvalitou leckterých AAA titulů mi zůstává rozum stát. Takže, za posledního půl roku jsem hrál tak možná Dwarf Fortress, zkusil jsem Zodiac a teď se snažím naučit mahjong. A že jsem za to utratil peněz (ironie). Mimochodem, je hezký marketingový tah, že si spousta lidí myslí, že si "kupuje hru". Ve skutečnosti si člověk kupuje jenom svolení si zahrát a to ještě mnohdá s nějakými restrikcemi (zapnutý internet, ještě že mám paušál, ale pamatuji doby, zapnutý steam, zip u kalhot a kdo ví co ještě).
  • Dvě poznámky:
    1. Steam skutečně vystaví na titulce cca 20 titulů, ale máte 100% jistotu, že vaši hru tam jako novinku opravdu vystaví (každá, která vyjde, tam prostě bude) a hlavně uživatel Steamu má Steam puštěný téměř denně. Takže tu titulku vždy vidí. Do obchodu s hrami chodí hráč jak často? Jednou za 14 dní?
    2. Nezávislým hrám jako Machinarium nebo World of Goo se podařilo prosadit nikoli náhodou, ale kvalitou. Ono opravdu nemůže fungovat, že hráči v dnešním přesyceném trhu koupí cokoliv a pokud možno bez slevy. Upřímně řečeno Numen jsem nekoupil ani za ty 2 eura. Ta hra podle mě je nepovedená a nechci ji hrát, když můžu hrát spoustu jiných věcí (a dokonce i za podobné peníze).
  • Kromě velkorozpočtových her hlavní stránka na Steamu docela rotuje. Navíc se začínají objevovat různé mechanizmy na podporu brouzdání katalogem - doporučení her, soutěže typu "poskládej si seznam 10 her, které bys chtěl a můžeš je vyhrát" apod.

    Dále je důležité si uvědomit, že v obchodě taky nekoukám na každý regál, a i kdyby ano, tak stejně pozornost poutají ty pestřejší a zajímavější obaly (jde o fakt založený na naší psychologii, kterého si jsou naši "přátelé" z marketingu velice vědomí). A to jsem ještě nezmínil fakt, že populárních her je většinou vystaveno hned asi tucet, všudepřítomné plakáty, cedule, plastikové repliky...

    Celkově mi přijde, že digitální distribuce není o nic horší než ta fyzická, jen si na ni někteří tvůrci her ještě nezvykli. Určitě přijímám argument spojený s absencí záruky na vydání - to určitě potrápí mnohá začínající studia. I když není jejich hra úplně nejlepší, určitě si zaslouží šanci, aby mohla alespoň částečně podpořit tvůrce k vývoji dalších, lepších her. Takhle na trhu nastane podobná situace jako na trhu s hudbou, kde se druhá šance skoro nikdy nedává. Musím ale podotknout, že 60-70% podíl je opravdu zlepšení. Nakonec prostě nastane rovnováha mezi digitální a fyzickou distribucí. Je totiž velice nepravděpodobné, že jedno nahradí to druhé (alespoň v blízké době)...
  • Hanzales
    Já to mám fifty fifty a to počítám právě doslova :) Půlku her mám krabice a půlku na Steamu. Tři hry pak ještě jinou online distribuční cestou. Obojí má něco do sebe. Taky mám rád krabičky, jejich vůni, kdy vystavené v řadě dávají i člověku pocit vlastnictví něčeho hmotného. U toho Steamu je to zase pohodlí a tam se ta sbírka originálek vyjímá taky pěkně. To zase člobrda koupí kliknutím na buttonek a doba uplynulá do spuštění (opatchované) hry je už pomalu rovna době instalace ze dvou DVD. Navíc přítomných ochran si člověk pomalu ani nevšímne. Možná jsem měl pouze já zatím takovou zkušenost jen s krabicovkami. Taky se dají škudlit archievmenty, ale popravdě třeba na PS3 mně je sbírat motivuje (kdo ví proč) neskutečně víc. Akce jsou asi jediné opravdu významné plus (gta epizodky za 4.5€, Dirt2 za 5€ atd.) Je fakt, že někdy zafunguje to impulsivní jednání a také jsem koupil Borderlands GOTY, i když se k němu teď asi nedostanu a leží v záloze na horší časy (které snad nepřidou) ale většinou, pokud si ty akce gamesník hlídá, často tam vyskočí něco né až tak úplně starého za skvělou cenu.
    Je ale pravda, že dobrou hru (ať už jde o indie, nebo nikoli) neprodá sám Steam uvedením na titulní stránce, nebo do akce, ale člověk se o ní z velké části odněkud dozví a např. v tom Steamu dá pak "search". Pokud je hra zajímavá, člověk si k ní legální formou cestu vždy najde. A naštěstí je nás takových ještě natolik, že se vyplatí u nás vydávat lokalizované hry a velcí distributoři na nás mnohdy neprdí tak úplně, jak by mohli *3*
  • Kupuji primarne krabicove verze hry a nemam v planu na tom neco menit. Uznavam ze Steam ma zajimave slevove akce ale nove hry ma drahe. Vnimam ho jako nutnost protoze nektere hry jsou s nim primo provazane. Steam, neschopny VAC a stupidni IW NET mi znechutily investici do MW2. *5*
  • Vzdycky kdyz jedu do Hradce tak se s radosti zastavim v hernim obchode... Dost prijemna zmena oproti samym hadrum:D A tam me teprv primeje si neco koupit. Krabicky her mam pekne vystavene a rad se na ne koukam:) Na steamu muze vyjit kdovico, ale to, ze si muzu hru stahnout kde chci a podobne nenahradi moji vystavku:D Ostatne DVD je pro me kazdopadne rychlejsi nez stazeni xD
    • Za par let Te to nejspis take omrzi - az tech krabicek na vystavu budes mit tolik, ze se nevlezou na polici... Take jsem si hry kdysi vystavoval - ted jsou vsechny nekde (asi) v krabici
  • filias
    Představa, že umístění jakéhokoliv zboží (hry) do největšího obchoďáku kam chodí nejvíc lidí (Steam) automaticky zajistí uspokojivé prodeje je naprosto naivní.
    Na PC vzniká obrovské! množství her a to i zadarmo a katalog starších a kvalitních je i díky emulátorům taky téměř bezedný.
    Na to aby nezávislý vývojář uspěl, musí buď udělat výjmečně kvalitní titul, co si na základě efektu sněhové koule nabalí fanoušky a články na webu/časopisech (Minecraft) - pak se můžete i na toho distributora vykašlat.
    Nebo udělat velmi kvalitní hru a tu následně velmi dobře zpropagovat.
    Je třeba si tu taky uvědomit ještě jeden fakt: Člověk co má peníze, aby si KUPOVAL hry musí taky ty peníze někde vydělat => pracovat (zaměstnání/brigáda...) a tedy nemá čas hrát každou pitchovinu a dost si vybírá.
    Co Steam přinesl je zkrácení řetězce: developer->distributor->zákazník. A já jako zákazník jsem velice rád, že Steam na katalog neumisťuje vše, co mu vývojáři pošlou. A navíc: nabízí mnohem větší komfort, než jen stažení hry (stánek vs OC).
    • Autor měl na mysli spíše to, že jim se ty hry prodávají obtížněji při stávajícím online distribučním systému než v kamenných prodejnách, a to i když všechny ostatní proměnné jsou stejné. Potenciál online distribuce v tom článku nehaní. a ani ostatní tvá fakta nějak nerozebírá, ty jsou (byla) stejná pro oba kanály. Můžeš sice argumentovat tím, že "silnější pes ****" nebo "udělej nejlepší hru na světě, kterou budou masy milovat", ale tohle každopádně spíše omezuje tvůrčí rozlet. Kdybych si třeba v hudbě měl vybírat pouze podle TOP20 dnešního popíku, tak *11*. Objevit některé autory/kapely byla taky často akorát shoda náhod. Pro kvalitní hudbu naštěstí nepotřebuješ nástroje za milióny a je snazší se ukázat přímo naživo někde lokálně.
  • Takže jde v podstatě pouze o interface, případně o nějaký způsob doporučení hry. Je faktem, že na Steamu je neurčité hledání her (chci si něco zahrát, ale nemám vybrané nic konkrétního) otravné a neúčinné. Chtělo by to zapracovat na možnostech výběru hry. Jednak hry doporučovat na základě předchozích nákupů (což je zavedeno, ale nefunguje to jak by mělo). Dále na základě nějakého hodnocení uživatelů, případně dalších kategorií. Důležitý je hlavně jednoduchý a přehledný interface. Ten současný za moc nestojí, je vyloženě generický. Lepší ti vyprodukuje kdejaký eshop. Od Steamu bych nyní (přes 30M aktivních uživatelů a roste to dál závratným tempem) očekával inovativní přístup a převratné provedení. Možnost virtuální prodejny, atp. Jsou to stále herní vývojáři, tak by to snad neměl být problém. Navíc se jejich klient stejně stahuje do počítače, takže by to mohlo být svižné a nenáročné na jejich servery.
    • filias
      S tímto souhlasím (prohledávání/uživatelské hodnocení/návrhy) dost chybí. Co se týká enginu, tak mám pocit, že ten eshop na klientu je v podstatě jen webová stránka. Se všemi negativy co to obnáší...
    • Mám dojem že nějaké doporučování her už na steamu je, obecně ty komunitní funkce se stále rozvíjí.
      • Ano, bez mého svolení se mi natáhne nějaká hra, která ai nemá slevu, takže ji musím zase hezky ODSTRANIT Z PROKLETÉHO STEAMÁCKÉHO HNUSNÉHO SYSTÉMU *1* Rozvoj hold nezastavíš. Spam je prostě všude. *3*
  • Velmi smutny clanok:( Citat ako nejaky vyvojar place a snazi sa to zhodit na system. Ja steam nemam rad (ceny su tam absurdne vysoke, oplati sa kupit jedine ak su zlavy NAD 50% - cize cista demencia), ale ked tam daju zlavu 70% tak si tam dobru hru kupim. Preto, nezvalujte to na steam. Je to velice trapne.

    Nechcem do vyvojara pindovat, nakodit dobru hru nie je lahke. Ale dobru hru urobite len tak ze sa nad sebou zamyslite, uznate si chyby a pokusite sa ich napravit. Nie tak ze to zvalite na niekoho ineho. Nemate 5 rokov
  • Tu hru, toho Numena som si kupil na steame za 2 eura pred par dnami a pocitam ze autor clanku nejakym sposobom reaguje na to, ze nie su spokojny z predajom, alebo cenou a celkovo nezarobili kolko chceli. Sorry, ale ta hra je fakt strasna a mozete byt radi, ze si ju vobec niekto kupil.

    Pre mna je Steam bomba, lacne hry kde chcem, akcie atd. Krabicu ozelim a som ochotny si hry aj kupovat, ale pretoze nie som milionar a tie akcne ceny my vyhovuju. Doba je tvrda, ked sa vam nepaci tak nevyvijate hry a nenadavajte na steam, alebo spravte nieco dobreho a nie osuchane poloblbe RPG.

    Samozrejme co sa tyka schvalovania hier, tak to sa mi nepaci a tu suhlasim z autorom. Ale inak je to cisty plac.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit