Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • navíc nikde jsem nepsal, že ty hry kupujem přímo na EA storu ;). Stejně tak jako proto aby si měl hru ve steamu není potřeba ji zakoupit pomocí digitální distribuce jen na steamu (existuje i pár jiných dig. distr kde zakoupíš hru a ta lze pomocí steam key aktivovat ve steamu), řekněme že toto je stejný případ. Jak jsem psal musíš všdšt kde nakupovat.
  • riesis uplne chujoviny a ten priklad s baarom je dost dementny. kto by kupil hru z bazaru za 1000 ked stoji v obchode 1200? to by len dement urobil. ked uz chcem lacnejsiu hru jak na svk alebo v cz (co chcem) tak si to kupim v anglicku, kde ma nova hra aj s postovnym vide o 20-50% lacnejsie. mam pici ze tym pomaham britskej a nie slovenskej ekonomike. maju sa o mna vediet postarat.

    A dobru hru clovek do bazaru nepreda. Mam doma okolo 50 originaliek (+50 na steame) a vacsinou si hru kupujem ked som si isty ze to je dobra hra. Takze nemam potrebuju ju predat. Na predaj som ponukol asi 5 hier a to bud preto ze neboli take ako som cakal, alebo mali nativne danu cesitnu ktora sa neda zmenit. Taku sracku hrat nebudem.
  • tak například zde to prodává kamoš: http://aukro.cz/dead-space-2-expresni-doruceni-novinka-549-i1443496591.html
    a věřte, že na tom ještě vydělává
  • EA store to prodava za 40e coz je 1000,- .Za 500,- to sezenes v tuto chvili jen tezko.
  • Uřvané kňourání. Jakmile je ta hra dobrá, bude se prodávat. Jakmile je špatná půjde žrát exkrementy někam za roh. A nezáleží na tom komu dáte za úkol ji prodat.
  • smejki
    motáš několik věcí dohromady
    "Zjednodušeně, kde je poptávka, tam je i nabídka. Nařknout někoho z toho, že je příživník/amorální, protože využije situace na trhu v rámci zákona, mi přijde docela "zvrhlý""
    - zaměňuje morálnost a zákonnost, ty dvě věci se mohou klidně vylučovat
    Stejně tak můžeme nazvat příživníkem prodejce/distributora, protože si berou oněch 50% zisku.
    - nikoliv. zaprvé má vývojář možnost ovlivnit s kým, jak a za jakých podmínek bude spolupracovat. dále mu tyto subjekty zajišťují protihodnotu za podíl na zisku. zajišťují mu kapitál na vývoj aplikace, zajišťují mu marketing, sílu svého jména, distribuci, nezřídka produkci atd.... bazarák vývojáři protihodnotu nenabízí.
    - daně samozřejmě zpomalují ekonomiku, pokud jsou neúnosně vysoké a výdělky z nich se spotřebovávají na neefektivní věci. stát však z daní zajišťuje služby, které potřebují všichni (včetně producentů), takže nelze nazvat daně paušálně za špatné.
    - nelze brát na roveň prodej hmotných a nehmotných statků
    - DRM také neschvaluji
  • Mopped
    No nevím, ale já tam vidím cenu 1000 kč. Někde bude chyba, nebo kecáš.
  • na steamu jsou snad vsechny hry nesrovnatelne drazsi nez v retailu a to i treba pul az 3/4 roku po vydani hry,kdy uz hra sama o sobe v retailu je za 50 procent ceny puvodni.(nemluvim tu o akcich ktere jsou na steamu jednou za rok-komu se chce cekat???)Strasne nevyhodne a to nemluvim o tom ze jsou to jen data-bez krabice,bez navodu atak.Trochu nepochopitelne.Hra v digitalu by mela byt tak o 30 procent levnejsi.
  • smejki
    matiku neochčiješ...
    bazar hmotných statků je ale úplně jiná pohádka
  • Bazar zpomaluje ekonomicky rust..Zajimave..
    Tak to bychom meli zrusit aukro,avizo a dalsi takove bazarove weby.Sakra proc neco neudelat pro ekonomiku nasi zeme.
  • no tak pak ale musí člověk umět na kupovat, na steamu se "novinky" drží na 50-60eur za kus. Kdežto zmíněné Dead Space 2 jsem schopný sehnat přes EA download manager (slabší obdoba steamu) za 499kč ne-li míň, což je oněch 2-3x míň. V tomhle případě člověk musí vědět kde má nakupovat...
  • Zjednodušeně, kde je poptávka, tam je i nabídka. Nařknout někoho z toho, že je příživník/amorální, protože využije situace na trhu v rámci zákona, mi přijde docela "zvrhlý". Stejně tak můžeme nazvat příživníkem prodejce/distributora, protože si berou oněch 50% zisku. Kravina je to pochopitelně stejná, protože se vývojář může sám rozhodnout, jestli se svěří do péče nějakého distributora a prodejců a bude jim dávat 50%, nebo naopak jestli zkusí svou hru distribuovat sám a bude mít 100%. Rovněž tak totiž musí vývojář zvažovat, že hru dává na trh, kde existuje něco jako bazarový prodej a prostě s tím počítat. (stejně jako musí kalkulovat s tím, že se ze zisku budou platit nějaké daně, které hypoteticky taky zpomalují ekonomický růst a jsou vlastně taky amorální, že atd. atd.).

    Dále - boj proti bazarovým hrám je opět onen boj s větrnými mlýny, na který doplatěj hlavně ti, kteří si hry kupují a následně na něj doplatěj i vývojáři samotní. Vycházejme z předpokladu, že jestliže si koupím hru, tak si kupuju nějaký produkt. Tenhle produkt bych měl být schopen půjčit kamarádovi, měl bych být schopen ho zase prodat někomu jinému bez toho, abych byl jakkoliv omezován (argument, že si člověk kupuje vlastně právo na používání produktu a ne produkt samotný, neberu). Z mé pozice zákazníka je mi úplně ukradený, jak a jestli se distributor/vývojář vypořádá s ochranou proti kopírování, to je jeho problém a ne můj. Pokud mě omezuje jakýmkoliv způsobem, tak je někde problém. V současné době navíc došel boj proti pirátům a bazarovému prodeji tak daleko, že mě to doopravdy odradilo od koupení her jedné nejmenované firmy(tak fajn, je to Ubisoft), které jsem zvažoval, protože za ten opruz mi žádná hra nestojí.
  • Neřekl bychm že na Steamu vydaný hry zapadnou. Celkem dost dní jsou na titulní stránce Steamu pod nově vydanejma hrama. Dál je tam různý tříění podle prodejnosti atd. - řekl bych že v tom regálu v obchodě se ta hra víc ztratí.

    Jinak jak tady lidi říkají - pokud ta hra vyniká, tak se to hnedka rozšíří - jak třeba Magicka. Na Steamu jsem si té hry moc nevšímal a po zběžným prohlídnutí mě nezaujala, ale pak jsem odevšad slyšel různou chválu atd. a teď se ji chystám taky koupit.

    A retail vs krabice - mám taky rád krabičky, jsem po nich úchyl a nikdo na ně nesmí šahat aby se jim nic nestalo, ale pokud je hra ve slevě na Steamu o tolik levnější, tak se pak krabice těžko kupuje. A vývojáříi mají z digitální distribuce mnohem víc % taky přece, četl jsem o tom dost článků...
  • smejki
    nikoliv. takto to lze brát pouze v případech prodeje licencí na užívaní duševního vlastnictví. bazar je připustitelný pouze v případě, že by bazarák odváděl část zisku vývojáři. nevím, proč do ekonomické stránky (jejíž rozdílnost v obou případech je právě amorální) věci cpete ochrany.
  • Mopped
    Kdes přišel na to, že je to 2x až 3x dražší. Dead Space 2 na Steamu 1200, tady v obchodě 1099. Samozřejmě pokud je tam třeba vánoční akce, kdy jsou některé hry za pakatel není co řešit.
  • si pamatam ako ma to vtedy stvalo ked som musel mat pripojenie na net kvoli HL2. Steam keby si spravil daky operacny system iba na hry tak ma na sto rokov vystarane .
  • Ano ale takto by se to mohlo brát u jákehokoliv bazarového prodeje. Pro váš klid vám můžu říct, že bazarový prodej není možný mnohdy díky amorálním ochranám. Nad amorálními ochranami, které obtěžují nás, normální hráče, nad nimi by jste se měl zamýšlet.
  • Spades
    V retailu je hra 2x - 3x drazsi, a navic se pri pohledu na krabici, kterou nechcu koupit ani neobtezuju se podivat na recenze ci gameplay. Kdezto pokud vidim na steamu -80%, tak se mrknu jestli se to vyplati, protoze hru si zahraju asi za 5 minut od koupe.
  • smejki
    O právu na další prodej hry ve smyslu vzdání se práv na hraní ani tak nemluvím, to celkem schvaluji. Jde o samotný bazarový systém, resp. pohyb peněz při těchto transakcích.

    Mějme dva modely, v nichž jde o prodej stejné hry, která není nějaký "must have" titul, pěti lidem. Předpokládejme, že vývojáři jde z prodeje 50%, aby se to líp počítalo:
    1) normální model - dva lidé si koupí hru za plnou cenu (1000,-), dva lidé si počkají na slevovou akci (500,-) a jeden člověk to koupí po dvou letech za 200,-. Ignorujme, že i ta poslední kopie pochází ze skladových zásob, které vznikly mnohem dříve, tedy za vyšší prodejní/nákupní (z hlediska vývojáře/z hlediska prodejce) cenu. Ignorujme taktéž náklady na výrobu hmotné části (5x bedna, medium, manuál atd) věci, představuje totiž v poměru k ceně licence zanedbatelnou částku). Ignorujmež také roli distributora/vydavatele. A teď počítejme - 0,5*(2*1000+2*500+200)=1600,-. Tolik činí výdělek vývojáře. Vzhledem k ignoraci dalších článků je stejný i výdělek majitele obchodu. Mezi vývojářem (v reálném světě zastoupeném vydavatelem/distributorerm) a obchodníkem je vztah vítěz-vítěz. Bez vývojáře by obchodník neměl co prodávat, bez obchodníka by vývojář těžko doručil produkt všem zákazníkům po celém světě.

    2) model postupného prodeje do bazaru - pro jednoduchost vezmeme jednu kopii prodanou postupně pěti lidem (A,B,C,D,E). Na začátku si koupí pán A titul za 1200,- (ha! vyšší cena), po měsíci ho dá za 800 do bazaru. Po týdnu to bazar prodá pánovi B za 1000,- (v obchodech je to stále za 1200,-). Za další dva měsíce je hra vykoupena bazarem za 500,-, po týdnu prodaná pánovi C za 700,- (v obchodech cena klesla na 1000,-). Po třech měsících hra vykoupena za 250,-, po týdnu prodána Déčku za 400,- (jsme půl roku po zahájení prodeje, hra v obchodech stojí 700,-). Po dalších dvou měsících vykoupeno za 150,-, prodáno pánovi E za 250 (v obchodech je hra za 600,-). A teď počítejme:
    vývojář má 0,5*1200=600,-..... obchodník má to samé..... bazarák má 200+200+150+100=650,-

    z toho nám tu plyne několik věcí -A) bazarák je příživník, který profituje na díle vývojáře, aniž by jemu nějak pomáhal. B) v první případě se zhodnotily peníze o 3200 (mínus náklady), v druhém o 1850,- (mínus tytéž náklady). z toho plyne, že bazar zpomaluje ekonomický růst
  • Mopped
    Tak už to taky není co bývalo. Plastová krabička a manuál o deseti listech.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit