Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • oni moniturujou jen verejny torrenty...soukromi torrenty nemaj sanci monitorovat...ale to neni to co chci napsat de oto ze kdyz nekdo bude chitit tak to stahne na warez prez rapid nebo tak a tam se todle neresi nejak moc...
  • A co takhle potenciální žaloba na poskytovatele netu za to, že poskytl 3. straně, bez souhlasu, osobní údaje? Ani jako důkaz by to nemohli brát. Jen straší ....

    Ale možná to strašení konečně pomůže a lidi se změní a pomůžou PC trhu ... a možná taky ne ...
  • Narážel jsem také spíš na to, že ani k dokazování nedojde, protože už jen aby došlo k takovému případu a dokazování je nutné dělat prohlídky, razie, kontroly atd. a už to je sakra hodně těžké udělat, alespoň v ČR, nestačí jen říct, "v támhle tom baráku se hraje nelegální hra, běžte tam a dejte je k soudu" : D už jen aby začly orgány konat je nutné mít pádné důkazy a ty např. CDprojekt sebere kde? :D

    V tomhle případě je pravda, že koncový uživatel nikoho nezajímá a jde jen o firmy, velké ryby a chodí se na udání, zatímco uživatelé se jen straší takovými články protože oni moc dobře vědí, že na postih jednotlivce prostě nemaji nárok, ale např. v jiných oblastech je pro orgány naopak jednodušší jít po koncových uživatelích než se namáhat a opravdu jít ke zdroji viz chytání puberťáků s pivkem v ruce, tahání důchodců po soudech kvůli trávě, chytání bezdomáčů že ukradli flašku atd. to jsou případy kdy je opravdu jednoduché se zaměřit na koncové malé jednotlivce místo zaměření se na velké ryby a zdroje.
  • Jedna věc je to, že pár lidí dostane strach a nestáhne. Druhá už to, že se stejně warezy po vydání Zaklínače hrou zaplní jak flaška s pivem slimáky a půlka Švédska pujde k soudu. *1* Ale vážně, stejně zapřísáhlí warezáci hru sosnou nehledě na hrozbu a díky hackerům, kteří určitě další nesmyslnou ochranu prolomí do pár dní, budou trpět zase jen kupující poctivci. Plus autorům odejdou prodeje od těch, co hry na warezu zkouší a pak kupují. Nechci se tu chlubit, ale po zkušenostech z warezu, či pálenek od kamarádů(bez dvojsmyslů) jsem si koupil už přes deset her a to včetně Zaklínače 1. Takže, nebýt warezu, nekoupil bych si W1 a nepřeobjednal si na zkušenostech z jedničky ani dvojku a díky hrozící žalobě, o což nestojím bych o dvojku ani nazavadil. Těmihle kroky si autoři jen uškodí, i když to na první pohled nevyplývá.
  • Treba si uvedomiť, že zo strany CDP RED nejde o žiadne vyhrážky. Všetci by sme im mohli bozkávať ruky, nohy. Ako hádam jediní nás nebudú otravovať rôznymi DRM. Majú výsostné právo svoj produkt brániť. Ešte keby vydali demoverziu, potom by sa jednalo o dokonalú firmu.
  • Jasně...tohle vám dokážou težko, ale co ty víš.:) Prťavej sourozenec před policií houkne na kamaráda jestli tu má zase nějakou novou hru nebo něco podobnýho a je vystaráno:) Samozřejmě pouze příklad. Máš pravdu - dokazování je v tomhle ohledu dost těžké. Dost to záleží na individuálním případu - poskytoval jsi dále? Prodával jsi kopie? Kolik jsi toho prodal a za kolik? apod. Můj názor je takoý, že případů s uživatelem jako jsi např. ty je vyřešeno tak zanedbatelné množství, že je to hlavně jen strašení a mediální zveličování. Myslím, že pro policii nebo jakýkoliv jiný stát. orgán je navíc nezajímavé stíhat koncové uživatele.
  • Ruku na srdce, to si myslíte, že nikdo z cdprojektu nikdy nikomu nepůjčil hru, nepůjčil vhs nebo dvd s filmem či hudbou? že nikdy nikdo z nich nenahrál film na kazetu a pak se na to s kamarády či rodinou nekoukali a nepůjčovali to? Ale no ták, to by bylo naivní, tohle vše je totiž porušení autorského zákona, mají si snad lidé nechat kecat a moralizovat do toho co dělají někým kdo to sám porušuje, přičemž jediný důvod, který je k tomu vede je jen to, že jim někdo poškozuje jejich kapsu, zatímco jít o cizí kapsu bylo by jim to jedno. Princip je jednoduchý, když já nebo nějaký můj kámoš stáhne něco s čím nemám nic společného, je to ok, ale jakmile ten můj kámoš stáhne mnou vytvořeno hru, poženu ho klidně před soud, protože už to neni cizí kapsa, ale moje a přesně takhle se chovají i oni a platí zde "zloděj křičí, chyťte zloděje, a ttací lidé maji ostatní strašit, heh.
  • Nekdo tu resil ze prvni se to nahrava na torrenty takhel vubec system nefunguje uploaduje se na soukrome servery prvne jen mezi "spolecnosti" na torrenty to prijde radove o 2 tejdny pozdeji disky se berou uz z lisoven ale to jiz vi kazdej doufam.

    Tzn. Nemyslim si ze s Torrentama je takovej problem a sem zasadne proti zrovna zaklinaci 2 moc neverim i kdyz mam doma prvni dil kterej me prijemne prekvapil tak uvidime kterou moznost vyberu : )
  • "kde je jistota, že osoby na tom sezení si zákon vyložili správně?"
    - nikde, kolik lidí, tolik názorů na výklad, ovšem:
    - česká policie se dohodla na tomto výkladu, a proto se u nás všeobecně postupuje takto. napadnout výklad zákona lze, ale nemyslím, že by to bylo v českých podmínkách úspěšné.

    jedničky a nuly jsou i na hudebním cédéčku a potřebuješ třeba Hi-Fi věž, abys je přehrál - vždy je potřeba nějaký prostředek, tady se tedy nejde bránit "mám ale nepoužívám". zatímco nenainstalovaný program používat přece nelze, "mám ale nepoužívám" funguje.

    pak je tu ovšem problém zmíněný jiným přispěvatelem - to jest že "mám" , přestože jsem nikde nekoupil - to už ovšem není záležitost související s autorským zákonem
  • samozřejmě kamarád nesmí být sketa a prásknout, že to je podvod, kromě toho kamarád si zadělá na svoje vlastní problémy a stává se účastníkem podvodu, takže by byl blbej to dělat, další problém je, že já mám v ruce doklad i originál, kamarád co by si pustil hubu na špacír by tedy byl ten kdo má problém, protože já na oplátku moho říci, že to on je ten kdo po mně chtěl moji originálku i dokladem. Dát kamarádovi při předávání onoho kontrabandu echo aby si samozřejmě hru smazal je už jen detail, který je otázkou pár vteřin, ovšem bohatě bude stačit jen hdd se hrou vyndat a schovat.

    Tyhle zákony a strašení jsou sice fajn, ale fakt je, že to jde obejít a lidé se teoreticky pokud se nedopouštějí nelegálního šíření nemusí vůbec bát, což ale neznamená, že to mají dělat, jde jen o to jak si to každý dokáže zdůvodnit, já osobně si to dokážu před sebou zdůvodnit a proto mi stahování nevadí, a co chci, případně podpořím.
  • Sherrife, máš právní vzdělání?
  • Je vidět, že jsme se shodli, závěr je tedy ten, že i když vám do kvartýru vtrhne komando a požene vás k soudu za nelegální hru atd., stačí si od někoho půjčit originálku, pro lepší efekt i s dokladem o koupi, který ale nutný není a vše je v cajku a můžete se smát na celý okolo plus třeba odškodnění za způsobenou citovou újmu : )

    Zní to hezky, ale fakt je ten, že předmětem koupě u softwaru je licence, tudíž i když vám kámoš vše půjčí třeba i s jízdenkou na autobus, kterým jste jeli do obchodu pro ten program, bude vám to k prdu, protože licence je u výrobce stále na jméno vašeho kamaráda. Samozřejmě licence může být na více PC atd. takže to třeba bude ok, závěr je tedy asi ten, že se to nedá zobecňovat a vždy záleží na konkrétním případu, univerzální postup a uplatnění zákona zde neplatí.
  • Ukončil bych to tím že Sheriff Má pravdu. Další komentáře jsou k prdu ;)
  • Jinak tímhle jednáním sice policii obalamutíte, ale zase se buď dopustíte podvodu (myslím §250 Trest. z.) pokud vám policie dokáže, že jste ti originálku dal jen kvůli tomu, aby jste podvedli vyšetřovatele. Anebo nastane situace popsaná sheriffem a to, že ti kamarád ten originál v podstatě daruje a ty jsi z toho venku, ale pak on má nainstalovaný nelegální software.
  • jak jsem psal, jen samotné stahování? je to tedy legální, ok, proč ten rozpor se zákonem, který říká, že stahování software neni legální? nezáleží to na výkladu? kde je jistota, že osoby na tom sezení si zákon vyložili správně?

    ten rozdíl s hudbou nechápu, z paragrafu, který jsem sem hodil z autorského zákona jasně vyplývá, že stahování filmů i hudby je ok, naopak, že stahování softwaru ne, ty naopak z toho sezení s policií řákáš informace, že stahování softwaru je ok, ale stahování hudby že ne, tak teď nevim ale je to poprvé co vidím, že by samotné stahování hudby bylo nelegální. k té definici, soubor nějaký písničky je stejně tak shlukem jedniček a nul jako ten program, soubor mp3 je stejně tak k ničemu dokud ho nespustíš nebo nemáš prostředek, který ho dokáže spustit, to samé i s programem, v čem je rozdíl?
  • A to je právě to na co narážím reakcí výše, toto stanovisko je stanovisko z trestněprávního hlediska (hledisko policie), ale vlastník má i jiné možnosti obrany. Tím, že mám v počítači nenaistalovaný systém jsem se např. nelegálně obohatil a tudíž mě může z tohoto důvodu žalovat. Problém vlastníka je pak samozřejmě ten, že bez zásahu příslušného orgánu (soud, policie) asi nezíská dostatek důkazů.
  • ano, přesně takto to funguje ;) originály (nebo jiné důkazy o nabytí) jako důkaz o platné licenci. pokud si to vezmu u kamaráda, jeho licence zaniká a jeho soft je nelegálním (pokud ponechá nainstalováno). kamarád mi může samozřejmě soft darovat, nemusí jít o koupi.
  • Hry pre PC prosperujú aj kvôli tomu, že si človek môže niektoré hry stiahnuť aj zadarmo, a ak sa mu hra páči a má na to peniaze navyše, môže si dodatočne dokúpiť aj originál. To je často dôvod, prečo si ľudia namiesto konzoly kúpia drahšie PC (pri porovnateľnom výkone s konzolou).

    Cesta ktorou sa uberajú títo ziskuchtiví manažérikovia spôsobí, že obchod s PC hrami oslabne, obchod s konzolovými hrami mierne posilní, ale celkový objem nakúpených hier klesne, pretože ľudia si buď nájdu menej nebezpečnú zábavku, alebo sa utvrdia v tom, že chamtivým útočníkom platiť nebudú, a nájdu si iný bezpečnejší spôsob, ako získať hry zadarmo. Ale dá to priestor aj vývojárom, ktorí budú poskytovať hry zadarmo alebo za prijateľnejšie ceny, a bez útokov na spotrebiteľov, len za platenú reklamu, ktorá bude priamo v obsahu hry.

    Okrem toho, mnohé dnešné hry plnia aj politickú objednávku, rovnako ako filmy "Made in USA", ktoré majú za úlohu ovplyvňovať verejnú mienku a názory konzumentov (napríklad propagácia vojny, kompromitácia arabov ...). A to je pre ľudí, ktorí sú pri moci dôležitejšie, ako nejakých pár percent zisku navyše. To je jediné logické vysvetlenie ktoré ma napadá, pretože ináč by už dávno s pirátmi filmov a hier zatočili. Všetci vieme, že by to nebol až taký technický problém (viď. Čína), a že médiá sú schopné vyrobiť súhlas bežných ľudí takmer na čokoľvek, hoc aj na tvrdšiu legislatívu.
  • nene pozor - mluvím o softwaru: dokud není nainstalovaný, jde jen o souhrn dat k ničemu a jako trestný čin se bere až jeho používání, tj. potažmo instalace (teoreticky by se i dalo bránit, že jsem jej nainstaloval, ale nikdy nespustil - takový případ by musel rozhodnout až soud, ovšem u nás se postupuje podle pravidla nainstalováno=používáno)

    např.hudbu pak stahovat nelze legálně nijak, protože je výtvorem "sama o sobě jako taková" a už její nelicencované uložení na hdd je nelegální
  • No, z důkazního hlediska to tak je:) Takhle by to podle mě klidně mohlo fungovat, otázka je, jestli ten nosič od kamaráda se třeba do windows registrů po instalaci zapíše stejně jako ta verze, kterou už máš nainstalovanou. Já totiž nevim jestli je rozdíl třeba mezi mojí originálkou verze 1.0 a originálkou mýho kámoše verze 1.0. Jestli se třeba při instalaci v registrech neukáže, že moje originálka má jiný výrobní číslo.
    Každopádně to co jsem popisoval je to proč se hry můžou prodávat v bazarech - vlastnictví hry je prokazováno hlavně originální hrou (DVD, CD), certifikačním štítkem, občas licenční smlouva a mohla by být i účtenka z obchodu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit