Přejít na výpis diskuzí

Wim Wenders

OSOBNOST 30.9.2008 
167 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MartinDyntar

    Jak se vyjádřil už Wimm ZLO není ani tak v druhých lidech, jako spíše ve vzdálenosti mezi nimi samími. Wimme dííík, poznal jsem a pochopil jsem že to tak častěji skutečně je!!! A budu se tu ve své krátké esejistické stati zabývat ZLEM! At to je ex neonacista Tomáš Ortel, který v textech písní Ortelu nejlépe vystihuje, komentuje a kritizuje společensky-politické poměry v naší Zemi a je proto pro mnohé lidi a média u nás bohužel nepohodlný a nenáviděný!!! -médii a politiky samími by byl nejraději asi (viděn) ukřižovaný nebo upálený (a to je mnohem větším ZLEM)-, stejně jako před lety Daniel Landa v puvodně ještě kdysi punkové kapele Orlík měl rasistické a nenávistné výroky, od kterých se dnes svou hudební tvorbou hodně distancuje, a i němečtí Rammstein mají punkové kořeny a je to skutečně otevřeně znát!! To je jen názorný příklad, jak se šíří ZLO častěji tabuizovanými tématy ve společnosti, které jinak sado-masochista Till Lindemann v textech písní Rammstein nejlépe otevřeně odkrývá, diskutuje o nich a polemizuje - resp. se především snaží jen vyprovokovat otevřenou diskusi o tom co je a zustává ve společnosti bohužel stále ještě tabu (neznámé a tajemstvím), nakolik jde ZLO častěji ruku v ruce s Ateismem, a že zločiny proti lidskosti u nacismu (s jehož oblibou to v textech písní Rammstein přitom nemá přinejmenším nic společného) byli v poválečné německé společnosti hodně dlouho zatajovány a zamlčovány - není právě toto ještě mnohem větším ZLEM než nacismus sám?!!!! Ptejme se především správně sami sebe, děkuji!! Martin Dyntar, Hořice.

  • MartinDyntar

    "Land of Plenty" ("Země Hojnosti"). To je zcela jiný, odlišný, je to EVROPSKY POHLED NA AMERIKU po neštastných a otřesných událostech teroristických utoku na Obchodní Světové Středisko (WTC) na New York z 11.září, který by se v hollywoodské ubohé produkci neuplatnil a neprosadil, očima člověka (Wimma Wenderse) který v ní dlouho profesně žil a zná sám nejlíp realitu zdejší politiky a společnosti. Je to duležitý a ve společnosti stále nadčasový film pro Wimma Wenderse byl myslím i rozhodujícím filmem, protože nikdo jiný z EVROPANU, jakým je němec Wim Wenders, který vášnivě rád cestuje po světě a rád poznává dějiny a životní uroven té které (země) společnosti tolik neobdivoval a nemiloval krásu nekonečné americké krajiny stvořenou k nekonečnému toulání se a k poznávání sebe sama (o nutnosti cestování mu pojednával a psal již J.W. Goethe, Albert Camus či Rainer Maria Rilke - nad nimiž, nad kterými Wimm Wenders tolik rád intelektuálně nekonečně hloubá a diskutuje). Je to velmi přínosné road movie o hledání své vlastní rodiny a s tím životní jistoty v nejisté době. Je to ze strany Wimma Wenderse ostrá a jednoznačná kritika politiky válečného tažení na Blízký Východ George Bushe, kritika chudoby a bídy obyčejných američanu poukazuje prozmněnu na špatný sociální systém americké společnosti a odčernění Arabu a Islámu jako ne vždy nezbytně nutně násilné ideologie a další.... ale Wimm Wenders Ameriku snad obdivuje, ale nepříjímá ji už nekriticky, nepodporuje sám přitom nijak americký trend dnešní konzumní společnosti, tím se liší od mnoha jiných EVROPANU žijících v Americe, ale nacházejících se raději zpět v Evropě - protože díky pobytu v Americe si Wimm Wenders jak je známo uvědomil svou EVROPSKOU příslušnost a identitu.

  • MartinDyntar

    To jsem upřímně trochu přehnal, lituji toho, ale nesnesu už tu lehkomyslnost, povrchnost a pokrytectvý (jak své tak i) druhých lidí a Čechu obzvláště zvláště v době kdy lidi ve světě trpí a umírají na covid-19 a zdravotnictví kolabuje si lidi chtěji bohužel dnes dobře užívat a nejlíp se ještě přitom (konzumně) bavit!! Skutečně nevím co by na to řekl WIM WENDERS. Ale mě neskutečně naštvala nepřítomnost jakkýchkoliv komentářu druhých uživatelu diskuse právě k této osobnosti respektované a široce uznávané jak druhými lidmi tak médii krom toho a jiného ověnčené vysokými statními vyznamenáními!!! Bohužel u nás v České Republice WIM WENDERS není prozatím vubec tak široce a populárně medializován jak je tomu v Německu a v jiných zemích!!! To je smutná pravda, svědčí o tom v českém jazyce (v českém překladu) prozatím absolutní, fatální nedostupnost jak knih tak filmu na DVD v české distribuci o WIMMU WENDERSOVY. Převažuje stále americký povrchní a laciný konzum, chtěl jsem říct mainstream!!! Jak dlouho, jak dlouho ještě to potrvá?!!!! Kdy se to konečně změní?!!!, a začne bít u nás na trhu velká, právě už ta největší poptávka po tolik nemedializovaných a spíše raritních a vubec méně známích a vzácných filmech na DVD WIMM WENDERSE s plnou českou podporou a po knížních titulech o WIMMU WENDERSOVY?!!!! Co proto u nás dělá distribuční společnost Art Cam?!!! Bohužel vubec nic!!! To je má omluva i mé vysvětlení zároven, nechci bít za své nenávistné komentáře jen kritizován nebo některými bohužel demagogicky oslavován, chci především aby byli pochopeny v širším kontextu, ale nechci aby byli druhými lidmi už medializovány. Není skutečného ocenění bez tvrdé a přímé kritiky, a stejně tak je tomu opačně. Nechci jen nenávidět, chci především porozumět v širších souvislostech, abych přestal druhé lidi nenávidět. Pro WIMMA WENDERSE navždy s respektem a s láskou!!! Wimme hodně lásky, duvěry, pevného zdraví a štěstí v osobním, v soukromém i v profesním životě ti nejvíce přeji - MARTIN DYNTAR z města Kamenné Krásy z Hořic.

  • MartinDyntar

    Co bych se přizpusoboval naši swinské české nátuře, když ji osobně nenávidím a pohrdám ji, upřímnou soustrast čechum přeji, protože češi to o sobě bohužel ještě neví že jsou křížencem swině a včely, proto tuto nepříjemnou pravdu sami bohužel neunesou!!

  • MartinDyntar

    Kde je sakra!!! vubec diskuse k této významné osobnosti ověnčené vysokým státním vyznamenáním??!!! Už jsem ze psaní svých komentářu tu unavený, docházejí mě tu slova, jsem ze svých tolik (připomínám na 80!!!) komentářu emočně vyhořelí a morálně uplně už na dně!!! To jsme češi s malím č!, stydme se všichni za lhostejnost k diskusi k této vyjímečné osobnosti a stydte se za ignorování mích rekordních 80 komentářu k této osobnosti!!!, které měli a mají u vás jenom podnítit zájem o vaši diskusi, nic více, nic mín!!! Ale s typickým českým chtěl jsem říct volem ale řeknu raději s ignorantem člověk asi už nehne že??!!! Typická česká povaha!!! -být slepí, němí, hluchý-, se kterou nechci mit už nic společného!! To se vám to čte že??!!! Když sami ničím do diskuse nepřispíváte!!! Jak ubohé!!! Je to typicky česky ubohý!!!, stejně jako sama česká nátura!!!

  • MartinDyntar

    ,,Film natáčený 'v' Americe je vždy zároven filmem 'o' Americe" (Wim Wenders) ,,Umění nese v sobě touhu po ideálu. Musí vzbuzovat v člověku naději a víru. A to i tehdy, když ve světě, který líčí umělec, nezbývá pro tuto naději místa." (Andrej Tarkovskij) ,,Zlo není dáno v lidech, ale uměrně ve vzdálenosti mezi nimi samími - v nedostatku vzájemné domluvy, vzájemné lásky, nasloucháni si a porozumění." ,,Krom lásky není na světě už nic jiného pro co by stálo za to žít" (Wim Wenders) ,,V lásce je čest, když ta se ztratí, láska bez své osobní cti není nic." (Albert Camus) ,,Poznáme už sami kdy je druhým lidem od srdce lehko a příjemno pohlížet nám do očí." (Lev Nikolajevič Tolstoj) ...jen malé shrnutí těch nejkrásnějších citátu k adventním svátkum! Protože osobně přeji krásné a příjemné prožití vánočních svátku všem lidem s dobrým srdíčkem... a těm se špatnými umysli at Buh zlomí jednu nohu, aby jsme je na ulici rozeznali od druhých lidí podle jejich kulhání... (věta pocházející z filmu "Rabín, Kněz a Krásná Blondýna")

  • MartinDyntar

    Ale ted prozměnu konečně už vážně. Jsou od Wimma Wenderse pro mě osobně filmové především road-movie snímky ze 7O. let, které mě osobně nesmírně nudí a které považuji divácky za pruměrné a za nezáživné. Jsou to: "Alice in den Stadten" (1973, "Alice ve Městě"), "Falsche Bewegung" (1974, "Falešný Pohyb"), za nějž Wenders obdržel Zlatou Německou Filmovou Cenu za režii, scénář, kameru, střih a pro herecké obsazení, "Im Lauf der Zeit" (1975, "V Běhu Času"), za který Wenders získal cenu FIPRESCI na MFF v Cannes a též ocenění na MFF v Chicagu. Navzdory tomu to nic nemění na tom že mě dodnes snímky vubec neoslovili a osobně nezaujali, osobně bych uvítal delší stopáž záběru překrásné a skutečně podmanivé kamery Franze Lustiga v road-movie snímcích "Land of Plenty" (2003, "Země Hojnosti"), aby toho bylo pro diváka osobně více vidět z překrásné, i když z ,,vyprahlé" z nekonečné americké krajiny a "Palermo Shooting" (2008, "Přestřelka v Palermo"), kde je Franzem Lustigem prozměnu už krásně a pusobivě nasnímané nejen městské historické prostředí Palerma. Tyto dva filmy si jistě zaslouží delší stopáž především vzhledem ke skutečnosti, že právě německý kameraman Franz Lustig dnes zaslouženě patří ke špičce evropských kameramanu. Je bezesporu jedním z nejlepších evropských kameramanu! Nelíbil se mě osobně vubec ani snímek "Der Amerikanische Freund" (1976, "Americký Přítel"), který získal cenu Německých filmových kritiku a další ocenění, ani film "Der Stand der Dinge" (1981, "Stav Věcí"), navzdory už tomu za který Wim Wenders získal Zlatého Lva a Cenu FIPRESCI na MFF v Benátkách i další ocenění v Německu jako například Zlatou Německou filmovou cenu za kameru a další..., nelíbil se mě vubec film "Hammett" (1980). Výjimku hodné pozornosti má u mě jako u diváka Wendersuv road-movie snímek "Paříž, Texas" (1983) -Zlatá palma, Cena Ekumenickej poroty a Cena FIPRESCI či Cena BAFTA za režii a nominace za nejlepší film a adaptovaný scénář a nespočet dalších ocenění- a alegorické "Der Himmel uber Berlin" (1986, "Nebe nad Berlínem") s obdrženou Cenou za režii na MFF v Cannes a s Evropskou filmovou cenou za režii a pro herce ve vedlejší uloze, a k tomu všemu ještě Zlatá Německá filmová cena za režii, ocenění Independent Spirit Award za nejlepší zahraniční film, ocenění asociace filmových kritiku LAFCA a NYFCC, NSFC a řada dalších. Za velmi slabé až podpruměrné filmy od Wimma Wenderse prozměnu osobně považuji "Until the End of the World" (1990, "Až na Konec Světa"), "Lisbon Story" (1994, "Lisabonský Příběh"), "The End of Violence" (1997, "Linie Násilí") a to navzdory Zlaté Německé filmové ceně za režii, která "Linie Násilí" obdržela, a "The Million Dollar Hotel" (2000) bez ohledu už na to že film získal Cenu filmové poroty - Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně. To co upřímně milujeme většinou i nekriticky obdivujeme, u mě tomu už osobně naštěstí tak není, já se vždy snažím sjednotit citlivou kritiku s pečlivým oceněním. A jak doufám, při troše štěstí v tom osobně i vynikám.

  • MartinDyntar

    Wimme tak Hořice jsou městem kamenné krásy, na cestě z tvého Dusselldorfu z Německa do Hořic tě bude podél silnice v Hořicích vítat obří kamenný trpaslík, který moc Wimme nepřipomíná už trpaslíka, tak nebud prosimtě osobně zklamaný a překvapený jako většina obyvatel Hořic. Hořický kamenosochař si nejspíše zaimprovizoval. Wimme nechcete nějaké kamenné sochy k vám do Dusselldorfu? Ale ted vážně! Nikdo z těch soch ještě nevytesal pěknou naježenou Hořickou lišku, a že jich tu Wimme máme nadbytek že nevíme co s nimi a kam s nimi, tak nám utíkají z Hořic kam si a ztrácejí se mě před očima za obzorem a kdykoliv se jich zeptám Wimme právě na tebe tak se sami nejvíce ptají na ledacos, nejvíce právě na Andrease Fregeho, na Die Toten Hosen, na jejich pivo koncertní turné, na modní město, kterým je váš Dusselldorf a na přítomnost andělu v nebi nad Dusselldorfem, a ptají se mě jestli tam není v Dusselldorfu z Hořické kamenné krásy náhodou vytesaný (také) Rainer Maria Rilke. A já pokaždé odpovídám že nevím. Vždycky se ptám a zajímám více o slovansky germanisticky nebo russisticky naježené lišky ještě bez liščat v Hořicích, pomocte prosím někdo s těma liškama. Děkuji! Pro ohodnocení komentáře udělám cokoliv, ohodnotte komentář dalším komentářem. Děkuji! Protože každým dnem děkuji za to město kamenné krásy a za lišky v lese za obzorem. Pomocte jsou plachý, ale bystrý, a stále jsou neustále v pozoru naježený. Skoro téměř jako veverky. Jen se drží více při zemi, ještě jsem totiž nevyděl naježenou lišku na stromě. Vy snad ano? No tak vidíte, a pak kdo si tady vymýšlí. Nežertujte o liškách. Děkuji!

  • MartinDyntar

    Wimme mám tě rád a hluboce si tě vážím nejen profesí jako filmaře a producenta svých filmu, coby i dokumentaristy, fotografa, spisovatele a pedagoga, který má uctu a respekt svých studentu i široké německé veřejnosti! jak o tom svědčí mnoho vysokých čestných státních vyznamenání! Vážím si tě Wimme jako srdečného, laskavého, čestného a nesmírně upřímného i ke všemu dost odvážného pro mě neobyčejného člověka, který se osobnostně všestraně vzdělává a rozvíjí. Wimme ty jeden i ve stáří naježenej lišáku liščatej proslavil jsi nejvíce Dusselldorf, já snad coby neuspěšný spisovatel osobností.cz svým jménem doufám brzo proslavím Hořice v Podkrkonoší svým hluboce zklamaným i ke všemu neštastným životem. Wimme už ty kamenné sochy nemáme v Hořicích kam dávat! Mám k tobě velkou prosbu, nemužeme proto nějaké ty kamenné sochy (třeba kamenného trpaslíka podél cesty u silnice do Hořic, já bych ho nejradši odcizil a přemístil právě někam do Dusselldorfu) věnovat Dusselldorfu? A spisovatelé v Hořicích tu žádní nejsou, žádné už tu nemáme, tak budu a zustanu nejspíše asi Wimme jediný co jsem ještě nenapsal nic co by Wimme upřímně stálo druhým za řeč! Jsem v krizi se životem, proto jsem též i v krizi se psaním, v krizi se vztahy a v krizi s gramatikou též. Jak v dobrým, tak ve špatným. Doufám Wimme že co ve stáří ted sepisuješ snad brzo v nejbližší době vyjde v českém překladu, mám o tobě Wimme 2 knihy a krom toho právě v českém překladu o tobě nic nadále nevyšlo, a to je velká škoda pro tak neobyčejnou a velkou goethovskou osobnost. Vše o čem Wimme točíš své road-movie filmy se hluboce nějak dotýkají (nejen osobně mého) problému vykořeněnosti a ztráty rodiny i domova a hledání své vlastní identity. Takových lidí a vubec filmařu co o tom pojednávají Wimme moc na světě není, rozumím proto tvé jedinečnosti a nenahraditelnosti druhými lidmi ve společnosti! A to doslova vážně! Wimme ještě čteš J.W. Goetha a Alberta Camuse? Já tu jejich četbu bohužel intelektuálně už nedám, snad jen Puškina mám Wimme nesmírně v oblibě. Ale končím svuj komentář raději dříve než z toho bude další ,,má" nevydařená esej. Prosím ptám se nemáte tu někdo lepší komentář? Těžko si totiž mužu něco nárokovat když to nestojí druhým lidem za řeč. Wimme myslím stále na tebe a tvé filmy, mohl by jsi ještě něco natočit.

  • MartinDyntar

    Ahoj Wimme, zdravím tě, nemám nic jiného a vlastně nic lepšího na práci než snít o pořádně naježených liškách v Hořicích! Snít se o liškách musí!, a jako velmi neuspěšný ,,spisovatel" alespon uspěšně proslavím Hořice v Podkrkonoší. Že jsem tu byl, žil a snil o liškách! Kdesi za obzorem...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit