Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • dworkin

    A že by se teda aspoň dodatečně upravilo hodnocení ve zdejší recenzi, když je teď naprosto zjevné, že to desítková hra není ani omylem?

  • 0011

    Na vlastní nebezpečí se můžeš podívat na speedrun, kde se bez glitchů dá dohopsáním s jistou postavou dohrát první, "špatný" konec za, tuším že teď je rekord něco přes 6 minut. Můžeš uzavřít různé aliance na "pravý" konec, můžeš zradit jedny a přidat se k druhým, můžeš zradit i některé parťáky a můžeš dokonce některé kvůli rozhodnutím vůbec nezískat, nebo se naopak postaví proti tobě, ale cíl zůstává stejný, Konců je víc jak ve dvojce, ale není jich 17k, to číslo představuje jaké spojence/npc získáš a osud ostatních postav podle toho jak ses rozhodoval během hraní, jako na konci ToB, ale je to in game animace ne text v titulcích. Abych té hře nekřivdil, víc jak 2 konce jsou hodně, tady je jich dokonce 15 + různé konce společníků a to snad žádná jiná primárně signleplayerová rpg hra nemá, ale já bych radši za "jenom" 3 konce a město, které překoná to v jedničce, osobně mě zklamalo. Pro někoho bude mít variabilita konců a vůbec průběhu hrou velký tahák, za mě je to hezké plus, radši bych ale viděl prostředky investované jinde. Přestože jsem ve hře strávil tolik času, příjde mi že je ve skutečnosti dost malá, asi jsem čekal od pokračování 23 let staré hry moc. Nemusím mít Svět jak v Assassin's Creed, ale můj pocit je že mi Swen Vincke kecal, prachy zpátky nechci já se převážně bavil, ale klidně na hře, konkrétně na městě mohli ještě 2 roky makat, udělat bossy klidně tužší, zvednout max level z 12 na klidně opravdu max=20, opravit práci s kamerou, když jsou protivníci v různých podlažích, opravit bugy. Pořád bych měl kecy na systém DnD 5e a to co provedli s lore ale tu desítku bych tam klidně s frfňáním i viděl.

    TL:DR - není to gimmick, ale... viz výše, hru si určitě zahraj

  • DaviTuk84

    Trochu sice odbočím, ale je to tak ... před nějakýma 10-15-20 lety jsme si sedli v reálu nad dračákem s 3e a právě se každej našel v tom, že někdo měl namakanýho bijce s obouručákem o průměru kolejnice, jinej zloděje s úchylkou na šipky a třetí kouzelnici co se zapotí po 5 schodech a rýma jí teče i ušima, ale když vyvolá ledovou bouři přejdeš suchou(zmrzlou) nohou pře Giblartar do Afriky... mohl sis tam udělat 999 osobnostních věcí, ale každej měl něco a něco jiného musel dodávat někdo jinej.

    Dneska jsou ty hry prostě auto-pilot formou, že to má strom pro dané povolání, a ty to odemykáš stylem - tenhle útok/kombo/vlastnost dostaneš na 1, tohle na 3, tohle na 6, a pozor, pozor, tady na 8 si musíš vybrat mezi dvěma, ale jen jedno, podle svého herního stylu! (A myslím, že tohle přesně vystihuje můj postoj k 5e pravidlům) 

    Takže nakonec ti vyleze, že každá postava je autopilot s dvěma vlastnostma - generickýma, co může udělat každá (svitky, schování, skok, mlať dokud nepadne)(bez ohledu na hlavu a patu povolání) a nebo tam máš speciální dovednost, ale maximálně si u povolání zvolíš to, zda bude 1h nebo 2h, ale pak už jen jedeš linku "stromu" tomu přiřazenou. 

    Nikde si neuděláš to vymazlení na šipky s alchymií a schováváním vše na 10+ skillbodech, zatímco máš komunikační schopnosti šišlajícího orka a svitek použiješ jedině když v lese dojde mech a lopuch...

     Ale dneska prostě hráči potřebujou očividně jen "bij tlačítko" "kombo tlačíto" "fatalitu tlačítko" a "meč""srdíčko""usměv" a "měšec" tlačítko ideálně s vykřičníky "main ques(gold)/general quest(silver)" nad hlavou, a berou to jak tvrdý RPG dokázali uhrát s tolika volbama (bij/obchoduj/zastraš/flirt) ...

  • na titulce je nejspis Mackenzie Davis v BG3 verzi

  • Zajímavé, když jsi jenom letos hrál rpg které jsou lepší, tak jak se díváš na údajnou svobodu s jakou je možné v BG3 řešit různé situace? Nejen podle recenze na Games je natolik unikátní že se jí jiné hry ani nepřibližují. Má vést k výrazně rozdílným průchodům hrou, podporovat role playing, netrestat za faily kdy i tak je možné pokračovat a vůbec... 

    Anebo jde jen o gimmick kterého si při hraní ani nevšimnu? 

  • 0011

    Jo s těma pravidlama to máme stejně, když můžeš odemknout truhlu i s válečníkem a každý jouda i s inteligenci 8 (nejmíň co jde) může seslat libovolné kouzlo ze svitku, když nezískáváš zkušenosti z odstraňování pastí a odemykání zámků, když hide in shadows může používat každý i když má nasazené plné plátové brnění... a mohl bych pokračovat esejí že by mi nestačily znaky. Je mi jasné že generace z tomuhle trendu tleská, ale pro mě je 5e jak pro lobotomiky, kteří naopak budou tvrdit že starší edice jsou příliš složité a jsou pro gatekeeping boomery.

  • DaviTuk84

    Já měl naprosto identickej "jo jasně/no ale tohle sem věděl už při ..." efekt při dohrání s "temným nutkáním", ale i ten ochránce - takže chápu...

    ...i když řeknu rovnou, pro mě to nikdy nebylo, že by hra mohla být 10/10 a kupoval jsem to vyloženě jako DA:OS3, nikoliv jako BG(další díl)  

    Prostě BG pro mě skončilo mým nanebevzetím/odchodem za smrtelností, a ostatní jsou prostě jen více či méně zdařilé další hry z FR světa, jako IwD, NwN etc.

    Já dávám 7/10 (i když uznávám, že trochu to ovlivnuje i to, že to hraju na starším stroji, takže mít na to ultra-mašinu asi bych to hodnotil jinak, než detaily dole a hučení větráku u hlavy)

    ***

    Mě obecně lore/nebo přesněji pravidla 5e na FR nesedí, to je svět kterej prostě vznikl, fungoval na 2e a 3e, a na tom má stavěné lore, bestie, svět, geografii, historii ... a hození do 5e to prostě ignoruje a překopává na hroznej trash!

  • DaviTuk84

    VIDEA: Videa rozhodně nejsou novodobý, cut scény podobného ražení pamatuji z her co vycházely někdy po roce 2000+ (jasně, kvalita o něčem jiném, ale není to žádná novodobost) jen mi prostě nesedí a neosloví mě ... (scéna prázdného záběru na ohyb cesty, pak vykulhá/přiběhne pronásledovaný, v zápětí se na ohybu/vršku cesty objeví 3x pronásledovatelů. Zastaví se na vršku a sledují kořist. Začne boj) Sorry, ale tohle sem viděl v 55 odměnách v 55 hrách. Takže pokud tam nevyběhnou nahé elfky, a za nima nepoběží minotauři s výbavou hodnou slona, asi mě to už nevzruší! Takže videa (80% jejich stopáže) bych tam oželel a fakt to klidně vyměnil za 50% nižší HW nároky ...

    MAPY: Tak co se týče mapy, je to Larian, vo tom žádná! A teď nejde o plnost obsahu, interakce, ale o prostě iracionalitu. Na jedné mapě mít naplácaných 5-10 věci bez ladu a skladu, protože se všechny ve FR mohou vyskytovat, tak aby tam byly, tak je plácnem na jednu mapu?! Sice některé rasy, jednotky by nesnesly kolem sebe konkurenci v okruhu 50mil, ale v pohodě, vyjdeš z lesa, máš tam druidy, zahneš za buk, máš tam skřety, přes potok je "Thieflingovo" a pod šutrem je podzemí. Na ploše 500x700 metrů. To je asi jako by jsi vzal Chanov a přes ulici dal Zlatou uličku a Pražský hrad, a za přechodem Obchoďák Nový Smíchov - v reálu to nejde - jedna kultura by se nesnesla s druhou, naturelem, prostorem, potřebama. Tady to máš vedle sebe naplácaný! - Přitom kdyby to místo jedný mapy bylo daný na 4-5 vedle sebe, mezi kterýma bys cestoval třeba 1-3-4-8 hodin, vypadalo by to daleko realisticky! Nemyslím že bylo potřeba že když se v FR vyskytuje X ras, dát X ras na jednu mapu, aby byl uspokojen každý příslušník/požadovatel každé rasy! Mám rád v FR thieflingy! Máme! Chci v FR drowy! Dodáme! Od FR očekávám skřety! Budou! Druidi jsou top v FR! Určitě na ně nezapomeneme! A hle máme tu dort(mapu) pejska a kočičky!

    NPC(společníci): Mě skutečně přijdou extrémní/moc neobyčejní. Každej ten společník na tebe přímo křičí/čiší tím, že hra/příběh byl stavěnej pro něj (aby sis ho zahrál) a je do něj zakomponovanej - beze mě hra/průchod hrou/příběh není nic/ Měl jsi hrát mě/měl sis vzít do skupiny mě - tohle na mě křičí jeden společník za druhým(tedy tak na mě působí) ... jinak ještě řečeno:

    já nejsem obyčejný trpaslík, já jsem nemrtvý trpaslík ... já nejsem obyčejná elfka, já jsem elfka s démonem v těle ... já nejsem obyčejný ork, já jsem zakletá půlčice v orčím těle ... já nejsem obyčejný člověk, já jsem homosexuální člověk a v hlavě mám dva! = každá ta postava se snaží/je tak jedinečná, že pokud její styl/povaha/zpracování není zrovna to co chceš, a nesedne ti, nemáš si s kým zahrát - protože postav dostaneš do hry jenom 5 a 5 jsou exoti k pohledání!

    Nemáš tam nikde postavu co je naprosto normální, nejedinečná, nešílená/nebo nějak jinak převyšující/lišící se od ostatních! Gitakny v FR 90% lidí nikdy nevidělo/neslyšelo a pro 9% dalších je to jen strašák pro děti, reálně ho vidělo 5 lidí v největším městě, ale ty ho dostaneš za partáka, protože strážný od vedlejší brány by byl moc nejedinečněj/nudnej/fádní! Trpaslíka co se zlije jak doga v každý hospodě a urve ti koule, když mu omylem spálíš fousy pochodní? Toho má kde kdo, ty má nemrtvýho trpaslíka co má v hlavě démona, je homosexuál a musí splatit starý dluh! Protože nic menšího by nebylo zajímavé a tahounské celému příběhu!

    Za mě prostě ti společníci jsou extrém, který když tě nezajímá/nenadchne/neosloví, nemáš ani koho s sebou tahat, protože najednou zjistíš, že tě nebaví gitanky čistě pro to, že tě ta rasa gakt nikdy nebrala, nevyhovuje ti nemrtvej čaroděj, protože se celej děj točí kolem jeho minulosti, ne kolem tvé postavy, zjistíš, že ti je šumák, co se stane s trpaslíky a Arxem, protože jsi z elfího lesa - a najednou zjistíš, že nemáš s kim jít, protože ti došlo 5 exotů NPC, a nemáš tam nikoho normálního s kým dělat partu. 

    Za mě by byl výběr 10-15 byť méně zajímavých, ale různorodých společníků lepší, aby si každej našel co chce, než to, tahat sebeo 3z5, at si zlej, hodnej, tlustej, druid nebo pyroman - vždy tahat ty samé, protože jiní nejsou?!

  • 0011

    Já si v průběhu hraní i myslel, že by to 10/10 mohlo být, ale pak začínala přibývat ta různá "ale". Nechci lidem kazit zážitek, zase bez spoileru ale taky to zamlžím:  například finální identita společníka/ochránce pro mě byl moment "jo jasně..." a byl to jeden z mnoha momentů které degradovaly můj dojem z důstojného pokračování na cirkusáckou fanfikci ignorující lore původních her, Larian ve snaze udělat nejlepší a nejepičtější BG tohle fakt přehnal Jinak jako hra dobrý, já bych tomu 8 dal, ale rozhodně to není nejlepší rpg na světě a už vůbec ne nejlepší Baldur's Gate.

  • DaviTuk84

    Souhlasím s tím, že tam jsou skvělé věci na řešení situací/RP (jako jeden z největších plusů hry, u mě) kdy je člověk odměněn třeba i za fail (že to nenutí hráče sedět nad f5+f8)(aby hru prošel s samíma succesama) mě třeba okouzlilo když jsem šel za barbara, hned na začátku, jak chceš dostat SH z toho podu, hodit na succes a otevřít ho umí každej! Ale hodit za barbara fail, a jen tímhle jediným způsobem otevřít možnost dialogu to rozmlátit Barbar Rage, která se ti bez toho failu neobjeví jako možnost, je super!

    Nadruhou stanu, já bych zrovna nároky na HW neodpouštěl, já vždy budu hráč co radši oželí 15% grafické krásy, pokud hra bude stabilnější, kvalitnější a hlavně mi z PC neudělá topení a desku na smažení vajíček! Jako k čemu mi bude, že vidím sedm pih na obličeji, když je hra 2x horší hratelností, než něco jiného, co sice má horší figuru/texturu, ale je to stabilnější, hratelnější a nehučí mi při tom větrák? Já to prostě neocením, za mě hra nemusí mít 3d zvuk, 4d videa, 5d zoom, 6d volbu údů a 7d stíny listů - užiju si hru i bez toho, a ještě bude stabilnější, rychlejší a neurazí mě horší grafika, pokud to má příběh/funkčnost. Tady mi přišlo, že se dalo 80% úsilí do grafiky, efektů, filmů, ale ostatní pokulhává. Radši bych hru s 20% úsilí ve grafice, ale 80% funkčností, dějem, lore a kvalitou. 

    Což se dostávám k tomu, že bych právě v rámci té tahové hry klidně uvítal i jen obličeje s volnou 5 xichtů, 20 vlasů, než zahltit 20giga navíc a 20stupnů tepla na chlazení právě jen kvůli pihám nebo jizvě nad okem. Hraju tahovku/dračák, nedělám fotky do seznamky nebo avatara pro točení videí! Takže mě by ty "aby se neřeklo" asi stačily víc za cenu mít o 50giga na disku méně a o 30-40-50% nižší nároky na HW. (Ale jasně, tohle je věc osobních preferencí, někdo chce hight detaily, někomu se víc líbí ručně kreslené postavičky starých izometrických her, to nikomu neberu, jen prostě, že já to neocením, jiný nad tím bude slintat)

    Jinak ten humor a obecně Larian NPC je kapitola sama o sobě, Larian prostě jde svou cesto a pracuje s tím, že co postava to exot/jedinečnost, kterej ti bude celou hru dávat najevo "hra je o mě/hra je dělaná na to, že sto měl projít semnou/hra je psaná pro postavu Losha/Fane/Sebile - pokud vezmu obecně Larian - není psaná pro solo vlastní postavu - celou hru ti prostě NPC budou dávat najevo, že to je hra za ně/pro ně, být jedinečný a exotický ... ne pro obyč postavu a obyč NPC. Prostě každá jednotlivá postava je tam dělaná abys s ní sedl na sedínku, ale nepracuje se tam s ničím, normálním/průměrným - každá postava tam má být, to higt/top, co jde vyždímat.

    Proto tam máš 5 jedinečných NPC, pupků herního světa, ne 15 NPC porůznu mixovatelných pohunků, ze kterých si složíš to co by ti vyhovovalo, musíš jít s exoty tak jak sou, ne si to stavět podle sebe - tohle prostě Larian dělá svou cestou.

  • DaviTuk84

    A proč ne? Třeba místo jedné lokace která je nahuštěná na sebe a smíchaná jako dort Pejska a Kočičky?

    Jsou hry, kde prostě na jedné lokaci dostaneš úkol, a protože by bylo nelogické, aby jsi třeba z jedné lokace viděl do druhé/měl jí na stejné mapě - prostě na okraji mapy přejdeš do vedlejší - tam ti to ukáže, že jsi byl 15 minut na cestě - a pohoda, klídek. Vypadá to mnohem uceleněji, nežli to mít na jedné mapě!


    Třeba v PE2, když máš prohledat zaplavenou část města, prostě tě to pošle na mapičku vedle a cesta tam ti trvá 10minut - působí to naprosto realisticky a pěkně. Jakmile tam vlezeš, máš tam úplně jiný prostředí. Zatímco na jedné měpě, by asi fakt divně vypadalo, mluvit s lidma o úkolu a pak o 15 metrů vedle sejít do zaplavené oblasti a vyřešit to - proč těch 15 metrů neudělli sami?


    Nebo v DD:OS2 on mají tajný úkryt na ostrově (Amadia svatyně) která je defacto vidět z věží ve FortJoy - jako tajný a neprobádaný ostrov jak prase! 


    Jako i detail rozdělit triviální příběh z jedné přeplácané mapy, na dvě mapy, mezi kterýma třeba 10minut/2h/8h cetuješ, může fakt udělat rozdíl v tom, jak na hru budeš koukat!

  • DaviTuk84

    Tak cokoliv v "příběhovém" modu je zívačka, stejně jako "normal/podle pravidel" uvědom si, že tady mluvíš s lidma, co tu hru běžně každej rok z nostalgie procházejí na "Bhaalspaw legacy" :D

    ***

    Jinak to bylo:

    5 cd BG1 (hnědé)

    1 cd ToSC

    5 cd BG2 s datáčem v komplet edici (zelené)

  • DaviTuk84

    Souhlas (ale ono většinu toho taky píšu v mé reakci) ale obecně je to přesné.

    Co si vybavuji tak i s 4-5 členy končím ToB někde kolem 4,5kk a pokud to je 6(což ale moc nehraju) někdy nejsem ani kolem původního limitu. Solo moc nechodím, nebaví mě to, ale obecne ToB s těmi 4 členy končím tak kolem 6 max 7 kk a to fakt luxuju co se dá. Takže pokud nejdeš solo/ve dvou, k 8 kk se moc nepodiváš.

    Taky něco jiného je jít BG1 s 4+ postavami, od začátku od 1-2lvl. A něco jiného je BG1 jít solo vykilit bazilišky, pár NPC part žoldáků, a pak hru jít s levelem 5-6 od začátku, nebo nabrat družinu a auto je přilevelovat díky postavě na 5-6 taky s 32.000 expy = 1/3 limitu grátis.

    Mě osobně BG hrozně zklamalo (dávám 7/10) i když přiznám, že jsem ho kupoval s tím, že si kupuju DD:OS3(ve forgotnech) ne BG3, a takle na to taky koukám. 

    Taky nechci, aby to bylo bráno, že ve hře nejsou super momenty nebo luxusní akce/scény/vedlejšáky - ale obecně to prostě není na 10/10 ani omylem, za mě tedy určitě! 


  • DaviTuk84

    Tak otázka je, zda jsi hrál s jednou postavou nebo se 6.ti? Pochlub se?

    Když si vezmeš jednu postavu, dojdeš si zabít bazilišky s ghoulem, dáš nějakou 6.ku hned v prvním aktu, pak vymlátíš amazonky, žoldáky u skal a partu vrahů v Gulkinu, jsi na nějaký 7.solo hry u 60.k expů a co pak? 

    Do finálního limitu ti schází 29 potažmo 72 tisíc expů, a pokud kohokoliv najmeš, vyrovná se ti na nějakou 5ku = takže cca. 32.000 expů co ve hře vůbec nemusí dostat...

    Nabírej si postavy na levelu 1-2, a jdi s partou 4+ a nestane se ti, že bys expy měl nějak přehnané! (jo taky se mi stalo, že s 4nebo5 mám 161. už v 6 kapitole, po ostrově věži, při návratu do BG na hunt Serevoka, ale to už je 90% hry za mnou a já mám 90% expů ve hře prostě vybranejch)

    A u BG2 sice dokážu taky v SA dát nějakých 4,5 kk, místo limitních 2,7, ale opět platí, že to nejdu v 6 ale třeba v 4/5 a takříkajíc "sorry jako" když jdeš hru solo nebo třeba ve dvou, fakt je to o něčem jiném (i z hlediska expení) než to jít s 5-6.

    Takže už jsi na max v 1/2 hry, jo, můžeš být, ale neříkej že s partou 5-6, solo a to je ovšem tvá věc, ne věc špatného vyvážení hry!Mě třeba naopak vadí to, že maximum je 12 obecně (což mě štvalo třeba i v PE, kde pak byly posunuty 14 a 16) ale i tak. Prostě si myslím, že nejlepší pravidla byla 3(potažmo 3.5) kdy povolání šlo do 20 s možností multáků a pak ještě šlo většinou 10 levelů hight classů nebo dualu či epic povolání.

    Podle mě to i líp vyvažovalo to, že někdo byl strážný 3.lvl co se nehnul od vesnice, ale něco měl z výcviku, někdo měl 19.lvl a prolezl půl světa a byl známej. Ted to je max lvl.12 a vůbec to nevystihuje tu epičnost, jakoby se hrdinou mohl stát každej vidlák... (ale to už odbočuju od tématu)

  • La_Furia-Roja

    recenzenti, co se dostanou do finále hry, už jsou mírně kritičtější. Larianům dost vyšel krok, že neposlali review kody s předstihem, pak by ten hype byl úplně někde jinde.

    https://www.siliconera.com/review-baldurs-gate-iii-is-a-promising-revival-of-a-beloved-franchise/

  • sorry jako, ale nikdy me nenapadlo hrt to znova, natoz s datadisky, prumerny genericky fantasy rpg s napul rozbityma mechanikama

    jsem byl tenkrat uplne v soku, ze najednou prestaly chodit expy a ja se svym dual class jsem byl temer v hajzlu, kez by tam byl respec

  • jo, v  1,, tu jsem hral urcite. byla na 5cd, 2 uz nevim, jestli jo, tak to byla stejna zivacka jak 1

  • 0011

    Podepisuju, před vydáním bg3 jsem si dal dvojku solo za mnicha, těch trapných 15k seženeš v rámci Athkatly a s dobře naházeným zlodějem si na to vyděláš s nadsázkou než odejdeš z Waukeen's promenade. Navíc přesně jak píšeš ta motivace je jinde a když nemluvíš se všemi npc tak se o některých lokacích ani nedozvíš, zrovna ten kluk co ti zadá Trademeet si tě k sobě narozdíl od Firkraaga nezavolá.

  • 0011

    Tak to sorry ale pěkně kecáš, obojí jsem hrál nesčetněkrát, v bg1 máš co dělat abys před vstupem do finálního dungeonu pod guildou měl max level. BG2 hraju od vydání ToB výhradně jenom s datadiskem, takže si nevybavuju jak to bylo před tím, a poslední roky hraju jenom solo, tam dosáhnu max levelu zhruba ve 2/3 hry až v datadiskovém obsahu, ale hru jsem dohrál s družinou taky víckrát, než dokážu spočítat a s plnou partou po vyluxování celého obsahu jsem nedosáhnul na maximální level, takže až tohle dohraješ tak by sis měl znovu zahrát předchozí díly, protože tě zjevně klame paměť. Na začátku aktu 3 jsem byl myslím level 10, ale to jsem rychle dohnal na 12 a zhruba posledních 90 hodin obsahu, když jsem dojel co šlo, čti všechno kromě zabugovaných questů, jsem strávil na max. Navíc když pro předvytvořenou postavu není unikátní quest, jako bylypevnosti v BG2 a za trapných 100g můžeš libovolnou postavu, myslím i parťáky jakkoliv předělat od levelu 1 včetně statů a každý může být cokoliv(hru jsem dohrál se 4 champions já původně ranger), ztrácí to pro mě znovuhratelnost, najdeš super gear a hned si můžeš respecnout. Astarion paladin? Ale jasně, naprosto to nedává smysl ale najednou je z upíra s dýkama útočícího ze tmy boží bojovník v plátové zbroji s obouručákem, za almužnu sto zlatých...

  • JamesFaith

    Možná tak v jedničce, ale ve dvojce ses k těm 8 000 000 zkušeností v polovině hry nemohl dostat ani náhodou, i když jsem prolézal, co se dalo, a měl jsem postavu z jedničky, leveloval jsem i po Underdark, kdy už se blížil konec.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit