Novější Starší

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Derp_1337

    Ne, napsal jsi to pěkně. Každý má nárok na nějaký svůj vkus a názor. Hrál jsi to, něco ti ve hře chybí a nepovažuješ to za tak dobré. To je v pořádku. Lidi budou rádi, když sdělíš své reálné dojmy.

    Já tady měl problém s lidmi jako třeba Aspa. Ten v téhle diskuzi naspamoval přes 20 komentářů, jak je to špatná hra a je "přehypovaná" bla bla bla.... ale nikdy nenapsal žádný reálný důvod nebo nějaký svůj dojem ze hry. Ani jednou!! A to protože to vůbec nehrál a jenom má potřebu napsat nějaký hate. 🤮


    PS: Jinak já osobně mám high-end PC, takže vůbec neřeším HW nároky. Jenom občas slyším, že se roztočí větráček na grafice. 😀

    A k těm možnostem. V BG3 nepotřebuji nějaké omezené možnosti (str 18 pro tuhle činnost, atd), protože ta hra má tu svobodu už v sobě. Když máš vyšší STR, tak můžeš vzít nějakou velkou bednu a hodit ji nepřátelům do cesty. 

    A nebo rád vzpomínám na jeden moment, kdy jsem v nějakém Questu potřeboval informaci od určitého NPC. Bylo několik způsobů jak to udělat: Mohl jsem pro něj udělat nějaký drobný quest, mohl jsem ho Přesvědčit (charisma) , a další možnosti. A víš jak jsem to splnil? Prostě jsem si řekl F**K IT a zabil jsem ho a seslal na něj Talk With The Dead (mrtvý povstane a zodpoví ti 5 otázek!). A když jsem došel k původnímu NPC, co zadalo úkol, tak ten na to zareagoval, že jsem pro splnění úkolu zabil toho týpka. Je to téměř až neuvěřitelné, kolik člověk v té hře má možností.

  • JamesFaith

    Tvůj "huntící" argument však má jednu podstatnou vadu - peníze pro (nejen) Stínové zloděje šlo získat po navštívení jen zlomku lokací, možná by to šlo celé uhrát jen v rámci Akathly. 

    Do těch dalších pak člověk nešel pro peníze, ale za příběhem naznačeným zadavatelem hlavního úkolu v oblasti - já nešel do Trademeetu hledat Irenica, ale řešit problémy s druidy,  Irenicus nebyl důvodem pro navštívení poloviny lokací v prvním aktu. 


  • lito

    souhlasím s těmi body. Když máš jednoho Zevrana, tak je to super, když máš pět Zevranů a žádnou Morrigan a Lelianu, tak je to opruz.

    Jinak ta mapa by fungovala pár let zpátky, přece jenom Elden Ring nastavil laťku v rámci mapy hoodně vysoko, jsem překvapen, že na tohle se nikdo trošku nedivá kriticky.

  • Tak díky. Právě jsi mi odpověděl na to, co mi na té hře vadí. Jen jsem si to nedokázal tak urovnat. Podepisuji v plném rozsahu. 

  • DaviTuk84

    S tím nesouhlasím, protože i to získávání peněz pro Imoen (tedy Stínové zloděje) je proč, aby si mohl huntit Irenica, protože Imoen ti vyfoukne ... Proč ti vyfoukne Imoen - vy si huntil Irenica ...


    Je to kaskáda toho, že kam se hneš, hnacím důvodem je - huntit Irenica/otevřít huntění na Irenica/spustit stranu pro huntění na Irenica/získat dějové pozadí pro hunění na Irenica - ano, je to zabalené do nějakých linek, sou tam samozřejmě vedlejší linky, ale co mapa tak prostě motivace k huntění Irenica (šel jsem do Větrných vršků, protože potřebuji peníze/slíbené za odměnu - na huntění Irenica)(šel jsem na hřbitov, protože jsem potřeboval spojence pro huntění na Irenica) jakoby není tam mapa, která by byla defacto vysazená z děje (když to hodně přestřelím) nebo stav, že "no ale Imoen mě nezajímá" "no tak mě unesl, utek sem, nic mi neuděl a je mi u černý díry, je v Ammu na jihu, já jdu do Luskanu na sever a nezájem"


    Kam se hneš, výsledek je, že tě to tlačí k tomu, prostě jako troll s lobotomií si naběhnout do Léčebny si nechat vysát duši (a pak huntit Irenica)(jasně, je to cíl hry, pointa, děj a je to na tom postavené) ale prostě v BG než jsi přišel na to, co se děje, nebo než jsi si řekl, no tak půjdu do toho lesa a začnu se věnovat tomu a tomu(pro dokončení hry) mohl sis jako dobrodruh zaject na ostrov, prolízt věž, pomoct zachránit krávu, nebo navázat přátelství s pulčíky ve vesnici - jediná ta mapa, tam nebyla pro to, že bys jí potřeboval. (ano, podobný věci sou i v BG2, ale jsou na mapách, kam tě donutí jí co, huntění Irenica)(něco jinýho je právě prázdná mapa, kam si nemusel zajít)

    V BG2 co mapa, tam jsi měl nějaký děj na huntění Irenica (kterej tě do toho více či méně tlouk) defacto to byl stejný koridor jako Icewind dale (tady máš mapy pro level 11)(tady máš mapy pro level 13)(tady máš mapy pro level 16) a byl to koridor víceméně ...

    V BG to bylo tady máš mapy a tady máš cíl/ dostav se do cíle přes tyhle dvě mapy/dle libosti...

    Já nechci BG2 nijak shazovat, souhlasím s ní jako se skvělou hrou, pravidelně jí hraju, mám jí fakt rád, a souhlasím i s tím že zastarala mnohem méně, technicky i jinýma věcma. Ale furt to je tom, že si jak troll s lobotomií necháš ukrást duši a pak to řeš (není tam nic jak to řešit defacto jinak) v jedničce prostě vlezeš do světa, a dokud do něj nezačneš štouchat na děj nemusíš narazit, když nechceš (tady máš start, tady cíl, a mezi tím 30 map, a nějak se dostaň na konec) a mě ty pro hlavní děj defacto mrtvé mapy fakt nevadily, spíš mě víc bavily.

  • DaviTuk84

    Nu, každej mámě nějaké požadavky a chutě, takže pokud někomu hra splňuje 10z10 toho, co od ní očekává a chce aby se bavil, ať té hře dá 10z10!

    Mě osobně hry docela zklamala a hodnocení bych dal 7/10 a našel bych mnoho věcí které mi prostě nevyhovují (nepopírám, že tam je i hodně věcí, které mě potěšily nebo se mi akt líbí) celkový dojem ale prostě není 10z10 a určitě ne v superlativech hra roku (možná v žánru a skutečně jen roku) 

    Jako první bych se asi obul do videí, osobně jsem prostě hráč který videa rád nemá a celkově prostě hry s videem (přesněji tedy cut scénami) moc nemusím (osobně asi největší mínus co mi vadilo třeba i na DA:O) takže tudy cesta k mé spokojenosti nevede. Mnohem více se mi líbí forma jakéhosi gamebooku, kterým se vydali vývojáři u PE a PE2. Když to srovnám se současným BG3 (či to tam převedu) v úvodu budete mít 10x 100x podle počtu hraní, stále stejné a tupé video, jak někdo přibíhá, za ohybem hřebenu se objeví goblini, a pak začne boj 10-100x to samé!

    Přitom by to šlo skvěle vyřešit gamebook systémem (který by měl jistě o 70% nižší nároky na HW) a celá scéna s bránou by se mohla odehrát jako v PE gamebooku... Ale ne, vy dostanete stupidní video, které nic neříká, nevysvětluje, je tam totálně zbytečné, jen je na efekt, že to je dalších 5minut videa, 2giga na disku a nároky co zvýší teplotu chlazení o 10stupňů... jinak k ničemu!

    A bohužel podobně to je třeba s mapami. Už jsem si sice zvykl, že Larian prostě udělá interaktivní jednu mapu, než deset samostatných (neříkám, že to nutně je vždy špatně nebo naopak dobře), ale když máte jednu mapu, zabírající defacto pár desítek/stovek čtverečních metrů k poměrům hrdinů/postav a vy na ní máte namačkaného draka, princeznu, rytíře, obchod, hřbitov, věštce, kouzelnou babičku, sudičky, děda vševěda i sklep se studnou a živou vodou ... no prostě dort Pejska a Kočičky, splácaný ze všeho co Larian chtěl hráčům nabícnout, protože to je vyžadováno od Forgotn světa... nedivte se, že to dostanete bez ladu a skladu, jako vstup do Podtemna zrovna tam, kde ho potřebujete (a to je jen začátek)(místo třeba to, ho hledat) Dostanete to naplácené s slepené jak biskubskech chlebíček, s tím, že si z toho každej vybere co mu chutná, ale už se neřeší, že ten mišmaš je totálně přepísklej, a kdyby ty věci byly v 5ti menších mapách, působil by celek daleko konzistentněji.

    Co mě ale odrazuje nejvíc jsou společníci! Larian (nebo spíš poslední dobou asi kde kdo) se snaží dělat společníky tak originální, až mi z toho vstávaj vlasy hrůzou na hlavě!

    Vy nedostanete za společníka trpaslíka, kterých je v společnosti asi 15% a tedy je potkáte na každém kroku a v každý hospodě, rpaslík je moc fádní a obyčejnej. Vy dostanete Ghitanky! Sice o Ghitanky 85% populace nikdy neslyšelo, a těch 15% je má jako strašáka pro děti před spaním, takže fakticky ho vidělo v celé říši 5 lidí za posledních 10 let.. Něco stylem "Ty vole lítací auto!" Protože normální auto není pro hráče dost dobrý! Tak dostanete jako společníka gitanki ... no a taky dostanete nemrtvýho elfa, protože nesmrtelný obyčejný elf, toho potkal každej, vy jste Chuck Boris, tak musíte dostat speciálního elfa! A protože postavu s jednou osobností na svých cestách potkal už asi každej, vy potkáte postavu s dvojitou osbností! Protože jednoosobnostní postava, tu má každej druhej dobrodruh! Sice by svět bez heterosexuálních lidí asi brzy vymřel, ale vy musíte potkat toho jednoho homosexuálního! (ted to nemyslím nijak sexisticky, jen chci poukázat na to, že 98% jakkoliv normální populace, je jako společník nevhodná, vy musíte dostat do party těch 2% nebo lépe 0,2% naprosto jedinečných unikátních tvorů/společníků) - protože mít jako společníka obyčejnýho trpaslíka se sekyrou, co se zlije v každý hospodě je nuda, stereotyp! Vy musíte mít nemrtvýho trpaslíka, démonovzívacího trpaslíka, homosexuálního trpaslíka, trpaslíka co je přeměněný prohletím a dřív byl půlčice, trpaslíka co je lykantrop ... normální trpaslíci došly! A takle je to z celou družinou!

    Jsou tak jedineční, až jsou nudní a zbyteční! Jako ano, někomu ten zrovna pro jeho gusto napsaný společník sedne, ale pokud vám nesedne gusto 5 exotů, tak si prostě s družinou nezahrajete, protože máte jen pět exotů, a pokud nechcete jedinečnýho exota, normálního společníka nenajdete...

  • JamesFaith

    No, neřekl bych, že "kam jste se hnuli v BG2 bylo to hunting na Irenica, jen 100x jinak zabalenej".

    Od vylezení na promenádě po asylum se po něm v podstatě nepátrá, jen se shání peníze a společníci  a on se objevuje jen ve snech, všechny ty lokace fungovaly odděleně od něj a jsou navázané hlavně na společníky.  Menší linearita začíná až po útěku z ostrova.

    že je každá mapa spojená s hlanvím příběhem by se dalo říct jen o Throne of Bhaal. 

     

  • Morraw

    Kritéria pro hodnocení jsou jasná a to dvě doporučíš/nedoporučíš hru (na základě vlastních kritérií) a na základě toho ti vypadne procento, kterým se dá řídit. Je to nejblíže objektivnímu hodnocení.

  • DaviTuk84

    Otázka ale je, kolik toho je hatering a kolik jen recenze která prostě hodnotí nějaký jiný aspekt ze hry, který tobě je třeba nepodstatný, ale jinému se zdá důležitý, a tedy mu hra přináší úplně jiný požitek/názor?

    Jasně, najdou se hateři takříkajíc od přírody a určitě ani téhle hře se to nevyhne, že to od nich bude schytávat.Ale proč by špatné honocení mělo být nutně hating, jen proto, že je špatné? Pokud mi ta hra nenabízí/nedodává to co od ní očekávám, proč to nezmínit? Pokud mi ta hra nesplňuje účel, abych se bavil, měl zážitek, defacto se vypnul od reálu a užil si pár hodin v jiném světě a vypnul, proč to nenapsat?

    Rozhodně se nepovažuji ha hatera, ale nebojím se napsat a říci, že ve hře jsou věci, co mi vadí nebo nevyhovují!Kde pak je limit/hranice toho, že když jí dám 6/10 je ho hating, nebo když jí dám 6/10 je to objektivní, protože mi nabízí přesně jen kapacitu 6/10 bodů mého očekávání a uspokojení toho co od ní očekávám?

    Jako třeba k čemu mi bude 170 hodin videí, když mě pro posun děje 100x víc baví systém jaký je v PoE (ty textovky)(formou gameboku) a přitom to má o 70% nižší HW nároky. Jako kde je ta hranice, že to je hate a kde to je prostě objektivní tomu, že mi dobře napsaná a ručně nakreslaná textovka, jako minihra nabídne víc, a potěší mě, než video goblinů útočících na bránu, které mi nic neřekne a nijak mě neosloví, oproti možnosti.

    STR 18 shodit jim do cesty strom (překážka mezi obrnci a útočníky)

    DEX 17 povalit jim do cesty kameny (změna úvodní pozice)

    Tohle by mi hru zpříjemnilo daleko víc/do dračákovského stylu, než video o 3-4 minutách, které dopadne vždy stejně a vůbec bych ho tam nepotřeboval ... aneb 10z10 videí vždy začíná tím, že někdo běží a pak za ním přiběhne pronásledovatel, a postaví se na ohyb vršku a začne se mlátit ... to mám v 10z10 hrách, k čemu video co mi zavaří chlazení? A jeto hate, nebo naprosto adekvátní zhodnocení, že mi styl nesedl?

  • DaviTuk84

    Klidně se pod to podepíši, protože krom jedné maličkosti je můj názor stejný! 7/10 a s odřenýma ušima ...

    (Velice dobře řečeno s tím nahuštěním a plácáním všechno dohromady do jednoho místa bez logiky a skladu, jako do jednoho dortu Pejska a Kočičky, aby měli použity všechny ingredience co hráč vyžaduje)

    Celkově z BG3 rozhodně napadám na zadek, jako někteří jiní, a považuji ji osobně spíše za zklamání (I když asi už v 40+ letech nejsem ta cílovka jako když mi bylo 15 a vyšel BG)

    S čím ale nesouhlasím je přirovnání BG1 a jejích prázdných lokací - ano, bral bych fakt jako přirovnání k dnešku, že ty lokace byly/jsou méně interaktivní a také to, že dobré 2/3 nemusí člověk pro hru vůbec navštívit, aby tam byl nějaký děj - ale to nutně nevidím jako chybu. Osobně mě to vždy bavilo nejvíce, protože jak BG2 tak DO1-2 prostě měli linku více či méně viditelnou, projdi to od A-B-C-E-G-D-I bodů, nebo v libovolné kombinaci = ale prostě navštiv tyto lokace/místa a pohni se v ději. V BG jste tohle měli v několika lokacích jako byly doly, ale dalších 15 lokací prostě bylo zcela volných a s dějem nesouhlasili - a vy si mohli hrát od RP postavu co jede příběh tak, že jde po stopě jak ohař, nebo naopak tuláka co se potuluje a větším zážitkem pro něj bylo, že zachránil krávu od goblinů nějakému farmáři, nebo se potkal s dryádou - než to, že by měl navštívit těhle 5 lokací, kde 5x nějak posune děj. Což jak BG2 tak ostatní zmíněné (DO, DA měly)(prostě jen lokace kde je děj) Naopak BG1 nebo třeba PE2 která měla 2/3 lokací volných a nedějových, mě právě okouzlila daleko víc tím, že ten svět má právě tu netlačící/nedějovou volnost a defacto tam běží i příběhy/události, kterým jsou železná krize a obří oživlá socha úplně šumák - zatímco naopak kam jste se hnuli v BG2 bylo to hunting na Irenica, jen 100x jinak zabalenej ... kam jste se hnuli v DA bylo to budování proti nákazové armády, jen pokaždé s jinou vizáži!

    Hlavně s ohledem na to, jak to zvládli před už 25 lety, proti tomu co máme dneska jako standart, si myslím, že jsi k BG1 dost nespravedlivý!

    Jinak ale k hodnocení BG se připojuji, plný souhlas!

  • Werewius

    Tato myšlenka se zamlouvá i mně. :-) FF XVI má nejslabší místo právě v RPG. Je to spíš akční hra.

  • tuco

    To, ze ma hra "na steamu 200k recenzi a 95% hodnocení" neznamena, ze "je to objektivně skvělá hra ve svém žánru".

    Nic jako objektivne dobra/spatna hra neexistuje, jelikoz neexistuji objektivni (cti meritelna) kriteria hodnoceni. Napodobne s ostatnim umenim nebo i napr. s moralkou. 

    Co nam tedy ta statistika rika? Rika nam, ze 200k lidem hra libi, ze ji hodnoti (z 95%) pozitivne. 

    No a ted .. to co se libi hodne lidem (nebo dokonce vetsine), je objektivne dobre? Samozrejme, ze ne. Napr. nejctenejsim denikem je Blesk ci nejpouslouchanejsim hudebnim zanrem mezi mladezi je cesky rap. 

    To je dobre si uvedomit, jaka spojitost je  mezi oblibenosti vetsinou a pomyslnou kvalitou. Zadna.

    Mohl bych napsat i neco o hre, nejake me hodnoceni, dokonce i spekulovat z jakych duvodu je tak uspesna, ale koho to zajima? 

    Objektivni hodnoceni nemeritelneho nemuze existovat a to co se libi vetsine je vzhledem ke kvalite prinejmensim velmi diskutabilni. 

  • vonTossis

    Jsem odkojený BG a Planescape Torment, ale tohle je lepší. Nostalgie je mrcha.

  • Tenurri

    Ano, na redditu je celý seznam datamined cut contentu.
    Upper city, Withers, Velké questové linky (Avernus, který měl být prý velký, jako Underdark...). Většina modelů je hotová a většina contentu je i nadabovaná...Já doufám, že ty velké patche s contentem budou přesně toto.

    Protože je pravda, že někde prohlásili, že se vrátíme do "pekel", že celé Upper City je prozkoumatelné. Karlach quest je evidentně vázán právě na Upper City...Vchod do Cazadorova paláce je úplně mimo. Hledala jsem ho asi půl hodiny, než jsem se tam dobelhala přes hradby, evidentně měl být taky v Upper City...Guardian měl být úplně jiná postava (což byl v EA). Chybí úplně Crafting zbraní a armorů, přitom ve hře je spousta materiálů, který se dá aktuálně jen prodat. Spousta dialogových linek companionů v actu 3 je oříznutá kvůli chybějícímu contentu a proto taky většinu času nemají co říct, nebo chtějí něco říct, ale ten content aktuálně ve hře není. Chybí úplně nájezd Orin na Monastery, kde údajně infikovali toho červeného draka...plus uřezaný celý konec hry, kde je aktuálně nejspíš placeholder.Někdo tam i poznamenal že v jednom rozhovoru Swen před vydáním řekl, že mají aktuálně velké problémy a emergency stav, jenže nejspíš potřebovali tu hru vydat před Starfieldem. Celý act 3 působí jako EA. Co jsem si četla ten seznam, tak to úúúplně dává smysl.
    Stejně tak jsem se divila, když se companioni jednoho dne probudili v kempu, že jim jejich guardian nabízel a daroval nějaké schopnosti. V EA je měli, tady nic. A dále fakt, že konzumace červů nemá vůbec, ale vůbec žádný vliv na příběh a na streamu vyloženě říkali, že to bude mít velký vliv. Act 1 a 2 jsou fakt TOP...ale 3 je tak 6/10. Není to špatné, ale není to ani dobré.
    Každopádně toto všechno mi dává naději, že se to do hry postupně dostane, když už mají většinu hotovou.
    Minimálně Karlach si to zaslouží!


  • twicer

    Když postavy leží, tak po nich hážu lektvary s hp a když už jsou kaput úplně, tak je zvedám svitkem. Dobré vědět, že v kempu to lze taky, ikdyž těch svitků teda zatím přibývá víc, než naopak. :D

  • aspa

    ano, je to objektivně skvělá hra ve svém žánru a fanoušci ji hodnotí extrémně pozitivně skrz Steam. Pak je ale druhá strana mince a to MT, kde je brutálně naklikaná, protože Ada byla oblečená o trošku více než v originále a hra je dle klikačů strašně woke. Ta hra prostě jen tak ze srandy byla vybraná k bombardovaní, protože i zmíněný BG3 je mnohem více woke než RS4. Takže je úplně jedno, jaké má jakákoliv hra hodnocení na MT, soudný člověk nemůže brát v potaz, protože se kliká na všechny strany. GoT se klikal jako prostředníček TLOU2, BG3 se kliká jako prostředníček Diablu a obecně AAA tvorbě od velkých tvůrců. Takže jakýkoliv argument s user score na MT je směšný a člověk, co to použije devalvuje sebe.

  • lito

    o humoru se ani nebavím, ten je tam takový nijaký, ale celkově myslím setting, postavy, svět, stylizaci milostné dialogy v rámci party. Odpustil bych zastaralou grafiku a nepřiměřené nároky na HW.

  • Morraw

    Tu bych si dovolil argument, že nic jako “svět BG” neexistuje. Ikdyž asi myslíš ekosystém těch her.

    A chápu, že ten humor Larianu dost lidem nesedne (však víme jaké tu byly blitky na OS), ale nedávný D&D film ukázal, jak roztodivný a zábavný svět to je, takže silly humor se tam perfektně hodí 😉 (nehledě na to, že světy od Larianu jsou zároveň i dost brutální)

  • lito

    za tenhle názor asi nebudu oblíbený, doslova to bude pro některé jistě hereze, ale já bych propojil nejraději svět FF XVI, který je graficky/vizuálně/lore zajimavý s mechaniky BG3, kde jsou zajimavé volby/vývoj postavy. Na FFXVI mě bavil svět, grafika, art, hudba, combat, ale nebavil mě stupidní RPG element, na BG3 mě baví hluboký RPG element, ale nebaví mě svět.

  • lito

    z mé osobní zkušenosti je tam navíc podpis Larianu. Jsou to prostě kýčaři/cirkusáci a do světa BG se to moc nehodí. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
Novější Starší