Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • v tech uctivanych starych bg1&2 jsem mel maximalni level tak v pulce hry, pak uz me ty zbytecny souboje vylozene stvaly, protoze jsem z nich nic nemel

    kdezto tady jsem se dostal do 3. aktu na lvl9 (a tipnul bych si, ze jsem videl tak 90% obsahu prvnich dvou aktu, zabijeni jsem se snazil vyhejbat),  za me teda vyraznej posun vpred

  • 0011

    Dohráno po dle steamu 195,3 hodinách, protože prostě rád zkoumám všechna zákoutí. Když budu ignorovat bugy jako přeskakování dialogů, nedohratelné questy a obligátní T-posing zabitých bosů tak bych hodnotil 8/10. 

    Swen Vincke lákal jak se jim povedlo město a jak jsou na to pyšní že prý je to nejlepší část, bez spoilerů, ale pro jistotu to zamlžím město je snad menší než v bg1, kdo se těší jak v upper city konečně příjde to slibované, netěšte se. Legendární obchod prodává naprostý trash a to fakt nepřeháním, nejlepší lehkou zbroj ve hře týpek na ulici, záplava předmětů je obecně problém kdy některé zelené předměty jsou lepší než modré a většina zelených prstenů je lepší než ty unikátní, ve hře je i flail of ages, nerfnutý na modré chrastítko, unikátní předměty až na pár vyjímek jsou zklamání. Moje postava btw ty staty nejsou vyhnané lahvičkama, nebojte kvůli spoilerům jsem ustříhnul zbytek obrazu a z obrázků vybavení nezjistíte o co jde pokud to sami nemáte.  Příběh má svoje originální momenty, ale většina hlavní linky je fanfikce a recyklace obou dílů a kopání do mrtvol(někdy i doslova). Dále pokud zkoumáte jako já, na maximálním levelu budete dlouho před dohráním a vůbec se mi nelíbí jak je hra vyloženě tlačená na postavu s vysokým charisma, nebo můžete jako já jet f5/f8 do zblbnutí.

    Hra je to dobrá ale jenom letos jsem hrál lepší rpg pokud budu počítat DLC v podobě plnohodnotné hry Future Redeemed pro XC3(i když s brnkáním na nostalgii si s BG3 můžou podat ruce), pokud budu počítat ARPG Hogwarts Legacy, když budu počítat i SRPG tak je konkurence velká a to nemáme zdaleka konec roku. Mimochodem tohle je snad poprvé co jsem v titulcích u hry narazil na pozici intimacy coordinator, u filmu je to běžné ale u hry wtf 😂

  • lito

    řekl bych, že BG3 je čistě AAA hra, ale odpouští se té hře věci jako u AA hry. 

  • Z původního BG1 si pamatuji pouze Mincsa+BOOa, Jaheiru, Imoen, Goriona, Sarevoka....a to je asi tak vše 😅😄

    Zato z Planescape Torment si pamatuji Nameless Hrdinu, Morteho, Annah, Fall-from-Grace, Dak'kona, Ignuse, Nordoma, Lady of Pain, Pillar of Skulls, Pharoda, Triase.  Téměř co postava to unikátní zážitek 🙃

    BG1 prostě s odstupem času zůstala pouze legendou díky tomu že byla jedna z prvních her s takto do té doby neviděným rozsáhlým světem. U Icewind Dale jsem měl pro změnu pocit že té hře chyběla duše a musel jsem se nutit proklikávat dialogy - podobně jako jsem to měl u některých dialogů Pillars of Eternity.

  • Upřímně si nedovedu představit že by Warhorse měli dělat BG3 😅 A to říkám jako člověk jenž si došel pro 100% achievementů, KCD bylo super, ale z naprosto jiných důvodů. Příběh byl OK, jelikož se snažili o co možná nejvěrnější adaptaci středověku a tak se to příběhově drželo hodně při zemi - i přesto byly postavy napsány zajímavě.

    Důvod proč si nedovedu představit Warhorse podepsaný pod BG3 je ten jak vehementně Dan tvrdil jak jsou všechny ty Skyrimy a další fantasy blbůstky a že je potřeba konečně nefantasy syrové RPG (díky bohu za to), ale jenom kvůli tomu mi přijde že by si celkem protiřečil. A i přesto že již není součástí Warhorse, tak pochybuji že by se zbytek studia rozhodl jít tímto směrem, ale třeba se mýlím a za dva roky dostaneme od Warhorse překvapení v podobě RPG s perfektně zpracovanou slovanskou mytologií 😃

    CD projekt by mohl být dobrou volbou, hrál jsem od nich Thronebreaker: Witcher Tales a byl jsem překvapen jak dobře se jim tento tahový formát podařil - i přestože to byl pouze důvod zahrát si více Gwentu 🥲

    V mém ideálním světě by pokračování Planescape Torment udělali ZA/UM 😂 Dost dobře si dovedu představit že by přišli s novým artstylem který by sedl Sigilu jak pověstný hrnec na pr..l a i příběh by dokázali udělat skvělý.  

    Jejich rukopis u BG3 si příliš představit nedovedu, ale třeba bych byl příjemně překvapen 🙃😁

  • Jasuja

    A hlavně, mi to nehejtíme, jen vyvažujeme hype! Ta hra není špatná a za ty prachy stojí, do posledního halíře. Mám Larian rád a jejich hry tuplem! Jen jsem prostě ukázal na nedostatky, které podle mě ta hra má a které jsou některými recenzenty a hráči přehlíženy a nejsou zahrnuty do výsledného hodnocení.

  • "Odpustil bych zastaralou grafiku a nepřiměřené nároky na HW" no, je důležité brát v potaz že Larian studios jsou pořád spíše AA studio, takže v rámci jejich možností mi naopak přijde grafika skvělá. 

    Jenom pro zajímavost, kolik neakčních (rozuměj tahových) RPG má takto propracované obličeje NPC? U většiny tahových RPG vypadají postavy jako figurky s hrubě načrtnutými rysy...tak aby se neřeklo 😄

    Humor je tam skutečně takový že "meh, nice daddy joke" 😅 výjimečně se zasměju.  Baví mě hlavně hodně gameplay a přehršel možností jakými lze většinu situací vyřešit, to ale hráči ocení spíše až na nejvyšší obtížnost.

  • Taronyu

    Ale ako neber ten môj komentár nejak útočne, len ma to proste trošku mrzí, keď sa starší hráči nevedia preniesť cez novšie mechaniky. A zbytočne sa tak ochudobnia o podľa mňa celkom dobrý zážitok. Zvlášť u hry, kde si myslím že svojim predchodcom robí česť. Mohlo to totiž dopadnúť omnoho, omnoho horšie.

  • "kdyby mezi těmi lokacemi bylo třeba - cesta trvala 2 hodiny"

    :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

    to by byla hned 10/10 hra

  • Taronyu

    Ako sorry ale je rok 2023. A textové RPG by si z toho nechcel?

     Predstav si žeby v dobe BG 1 a 2 prišiel niekto starší za tebou a povedal ti to sú hlúposti lebo to nie je textové RPG a sú t am nejaké stupídne obrázky. Čo by si mu na to povedal? Texty a obrázky sa robili, lebo na to bol rozpočet. A tie DEX a STR možnosti o ktorých píšeš hra obsahuje, len v inej a omnoho interaktívnejšej forme. Toto je fakt chyba v ľuďoch že sa nedokážu prispôsobiť novým veciam, nie v hre.

  • Proč hereze? Dovedu si dost dobře představit že by to mohlo fungovat naprosto skvěle.

  • DaviTuk84

    Se srovnáním knih a hry moc nesouhlasím, protože sice uznávám, že knihy (a celý svět) FR tak sice funguje, že stále něco je/děje se/probíhá, ale není to tak nahuštěné... nebo přesněji, není to tak bez ladu a skladu!

    Drowové budou v Podtemní/A u výlezů ... Rudí Čarodějové budou v Thai a v Rašemanu ... Ledoví obři budou na Planině, kde celé dny nikoho nepotkáš a pokud jo, je to vlk nebo zmrzlá mrtvola, intriky kapitánů budou kolem Luskanu - furt i s tím nahuštěním to bude fungující svět (kde se sice furt něco děje) ale bude to mít skladnost/hlavu a patu ... namátkou, pokud bude někde enkláva Rudých čarodějů, asi jí zřídí až potom, co se tak či onak zbaví konkurence v okolí 50 mil ... na Ledové pustině potkáš ledové trolly, vedle ledové vlky, možná v lese osadu lovců kožešin ... bude to mít logiku. v BG když vylezeš z města, do lokace s jednou farmou a lesem budeš cestovat 12 hodin ... v Larian mapě máš pláž s ledovým drakem, jeskyni, tajemný úkryt Mágů na/do kterého je vidět z horního patra pevnosti radodti, a u brány se nechaj vymlátit strážní, třebaže tam je zvon, co by fyzicky zburcoval všechny na ostrově, ale oni ti nepřijdou na pomoc, protože u brány maj lvl 6 a kus vedle (kde na bitku vidí) mají lvl 8 a máš tam jít později... Jako neříkám, že to není občas pěkný/fungující ... ale naplácat mi na jednu mapu Podtemní (protože nekdo od FR očekává drowi) pak Thiefligy (protože ty chce někdo jinej) pak druidy (protože bez druidů žádné FR nefunguje) a zamíchat to v jednom hrci, do toho okořenit mozkomory a samozřejmě kde je mozkomor, přidámy Ghitkanku. A jako zákusek skřetí tábor - vše na ploše 500x700 metrů ... jako promiň!

    Přitom jaký by byl rozdíl kdyby mezi těmi lokacemi bylo třeba - cesta trvala 2 hodiny ... Mě to připomíná třeba tu nesmírně stupidní mapu v Tyranny, kde spolu byly dvě frakce, a měl jsi zabít generála té druhé, v těch soutězkách, přitom ty tábory od sebe oddělovala jenom dřevěná barikáda - ale mělo to pointu jak jedna strana nemůže zničit druhou, jak mezi sebou vedou boje, ale fyzicky na té mapě od sebe byly asi 16 metrů!

    Jako prostě ty mapy pro mě nejsou asi úplně to top (jo jasně, je to zajímavý když hraješ poprvé DD:OS)(vlastní styl vývojářů) ale ve Forgotnech, které mají nějaké ucelení, to je tragédie. To je jako bys dala Luskan a BG vedle sebe přes řeku, za lesem dračí jeskyni, před bránou ležení orků, na severu Hřbet světa odělený jedním polem a Thai je přes řeku s tím do Rašemenu se dostaneš přes Amm, který je o velikosti pískového dolu na jihu mapy. Prostě ty FR ty Larian mapy nejsou podle mě stavěný na to, aby jedna mapa pokryla několik FG aspektů, co chceš narvat do jesný mapy.

    Společníky kometovat nebudu, tam asi bylo řečeno dost - prostě věrně tvrzení, že "méně je někdy více" bych tam asi víc uvítal normální postavu, která se ke mě připojí prostě jen svou normálntí, než tahat 5(3) exoty, každej mi jedinečně na každém kroku dávajíc najevo - ta hra je tu kvůli mě, a měl sis vybrat mojí postavu jako charakter (protože přesně takle na mě BG3 působí) že všichni společníci jakoby řvou "ta hra je napsaná pro mou postavu" "bez mojí postavy hra není nic" "já jsem pupek hry co hýbe hrou" prostě do budí dojem, že Larian neudělal BG pro hráče aby si zahrály tu volnost, ale že to udělal pro to, zahrát si někým naeditovaný film/režii téhle postavy. A proč? To si můžu pusit film, kde mám asi stejno (ne)volnost to ovlivnit. Já chtěl hrát hru za sebe/svůj styl - nepotřebuji hrát příběh někoho, koho si vymyslel někdo jinej. A tohle mi ti společníci hrozně rvou celou hru - že to je jejich příběh! Proto mi ani jedna nesedí. Já chtěl svůj příběh, ne scénář pro 5 postav, napsanej, a já si ho mám jako film přehrát/projít.

  • jo, astarion me taky stve


    a zatimco ostatni me zboznujou, on jedinej je porad na neutralu

  • Celý rozhovor s Tim Cainem a Leonardem Boyarskym:  https://www.dualshockers.com/making-fallout-tim-cain-leonard-boyarsky/

  • Porovnávat Souls-like hru s tahovým RPGčkem mi přijde trochu zvláštní, ale chápu že každému to asi vyhovuje jinak. Shodneme se nejspíš na tom že mě taky překvapilo jak naprosto bez výtek všichni BG3 přijali. 

    Obsahem se mi velmi líbí, jak píšu výše na moderní poměry je to velmi dobrý počin a neočekávám že se někomu podaří přijít s příběhem který by mě posadil na zadel jako PT. Co mi vadilo byl technický stav, narážel jsem občas na větší bugy. Někdo tu již zmiňoval problémy s audiem. Těch věcí je víc, osobně jsem měl dojem že BG3 mělo získat 9/10.

     Přiznám se že to co mě zaujalo asi nejvíce, je že se jedná o studio který si jde vlastní cestou trendům navzdory. Něco podobného jako když se Interplay rozhodl že Fallout 1 vydají navzdory tomu že vlastníci se chtěli soustředit na jiné projekty:

    "What's less known is that these early meetings for what would eventually become Fallout had to take place on the developers' own time. Interplay didn't mandate devs to work on this game, it allowed it, so long as it didn't interfere with their other work. Interplay was pursuing a D&D license at this time and had multiple projects on the go, so this GURPS-based RPG simply wasn't a priority. "I think the Fallout team self-selected, in a way," says Cain. "It was the people who were super-passionate about making a game. People who didn't feel that way were like 'I'm not going to stay late to do this.'"

    "We had an opportunity and we were willing to spend extra time doing it," adds Boyarsky. "Interplay wasn't saying we have to work late, but more like if we wanted this to happen, here's what we had to do."

  • schali

    Třetí akt je rozhodně problematickej. Dostal jsem se do něj už před týdnem a od té doby sem se skoro nepohnul. Dokud to nemá někdo kompletně dohraný, tak je na hodnocení brzo.

  • Ohledně přehnaně napsaných společníků souhlas - respektive pouze některé dialogy byly IMHO trochu příliš, ale na druhou stranu Lariani byli vždy takoví, už v Divine Divinity byly podobně laděné postavy. Chybí mi tam klidnější/vyrovnanější postavy typu Sten a Wynne, protipól k většině postav z BG3. 

    To že z žánru D&D vytáhli méně známe rasy považuji naopak za absolutní win, jak sám říkáš - ano, je to celkem již nuda mít opět dalšího Oghrena, když můžeš mít neokoukané rasy jako jsou Mind Flayeři a Githyanki (jen je měli napsat trochu lépe). Svět D&D (teď mám na mysli novější edice od 3E a výše) je velmi pestrý na to aby se museli soustředit pouze na Elfy, Gobliny, Lidi, Drakorozené, Pulčíky, Trpaslíky a další již stokrát viděné.

    Problém s tím že by všechno bylo namačkané na jedné mapě jsem neměl, respektive jsem nad tím ani takto nepřemýšlel, jelikož mi přijde že hra umí dávkovat na co má kde hráč narazit. Přijde mi to jako hodně divná výtka, ale budiž, každý máme jiné nároky na game design.

    Cutscény/rozhovory kde jsou vidět emoce NPCček potažmo společníku považuji naopak za naprosto famózní úspěch a něco co tento subžánr RPG potřeboval již dlouho - když mohly být působivé cutscény v akčním RPG Zaklínač 3, proč ne zde?

    Takže se shodneme asi jenom na těch občas některých přestřelených dialozích se společníky, u některých zatím skřípu zuby (třeba Astarion mi vůbec nesedl) zatímco jiné jsem si oblíbil (např. Lae'zel). Navíc Lariani celkem dobře zvládli character development, takže zatímco na začátku jsem většinu nemohl vystát tak v průběhu jsem celkem chápal motivaci většiny z nich a přijde mi že dost z nich snad dosáhne i svým způsobem jisté katarze.

    V novou hru typu Planescape Torment která by mě příběhem nedala vydechnout snad již ani nedoufám, nejblíže bylo zatím Disco Elysium. Proto celkem rozumím tomu že na moderní poměry si BG3 zaslouží chválu kterou ji téměř všichni zahrnují. Dává mi to alespoň drobnou naději že by někdy v budoucnu mohli vytvořit svůj vlastní temný/šílený Sigil jenž jsem v PT tolik miloval. Případně třeba inspirují jiné studio které takový počin stvoří.

  • tuco

    Dobre, pointa ale je, ze na zaklade jakehokoli poctu subjektivnich hodnoceni (treba 200k) nelze vyvozovat objektivitu. 

    Ano, hra se ocividne libi a ma uspech a muzeme se bavit o duvodech proc tomu tak je. Nicmene, ze popularita nutne neznamena kvalitu a uz vubec ne objektivitu, je treba mit na pameti. 

    Podle mne je to hra dobra. Silenej inventar a sber lootu vyzadujici nesmyslne moc klikani, dost spatna kamera zejmena ve stisnenych prostorech, desitky hodin cinematic mne sice k roneni slz (jako kolegyni nekde tu v diskuzi) neprimejou ale musim uznat, ze jsou (poprve) fajn, obtiznost velmi lehka, system 5e velmi jednoduchy, pribehove to ujde, level design je dobry, partaci dobri, tahovej system je kostrbatej, ale to by bylo na delsi rozpravu. No a ted ktery z techto hodnoceni bylo objektivni?

    Osobne si myslim, ze je pro CRPG zanr dobre, ze konecne vysla hra ktera je schopna zaujmout masy, ale jako hard core CRPG veteran si nemyslim, ze je to takova pecka jak ji vnima vetsina.  

  • Derp_1337

    No ten názor, že parťáci jsou až moc unikátní, je trochu extrém. Budeš patřit do fakt velké minority.

    Ale můžu souhlasit s tím, že by to v té hře chtělo nějakou trochu "normální" postavu (zvlášť pro romanci). Něco jako Leliana (z DA:O), s kterou člověk mohl randit bez větších dramat.


    Jinak s mapou nemám moc problémy, že by toho bylo moc. To je prostě svět Forgotten Realms. I v knihách má člověk často pocit, že se tam furt něco děje a ten svět je nacpaný různým dobrodružstvím.

  • videa moc novodoby
    mapa moc plna
    spolecnici moc neobycejni

    tomu rikam extremni nazor


    me pro zmenu zklamalo pillars of ethernity, to jsem vydrzel hrat tak 2 hodiny, jako by na me sahla vysusena zombie transexualni pulcice

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit