Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Ja uz Steam nezapnul dva mesice, to uz na strankach Xzone jsem casteji. *5*
  • Velmi smutny clanok:( Citat ako nejaky vyvojar place a snazi sa to zhodit na system. Ja steam nemam rad (ceny su tam absurdne vysoke, oplati sa kupit jedine ak su zlavy NAD 50% - cize cista demencia), ale ked tam daju zlavu 70% tak si tam dobru hru kupim. Preto, nezvalujte to na steam. Je to velice trapne.

    Nechcem do vyvojara pindovat, nakodit dobru hru nie je lahke. Ale dobru hru urobite len tak ze sa nad sebou zamyslite, uznate si chyby a pokusite sa ich napravit. Nie tak ze to zvalite na niekoho ineho. Nemate 5 rokov
  • Takže jde v podstatě pouze o interface, případně o nějaký způsob doporučení hry. Je faktem, že na Steamu je neurčité hledání her (chci si něco zahrát, ale nemám vybrané nic konkrétního) otravné a neúčinné. Chtělo by to zapracovat na možnostech výběru hry. Jednak hry doporučovat na základě předchozích nákupů (což je zavedeno, ale nefunguje to jak by mělo). Dále na základě nějakého hodnocení uživatelů, případně dalších kategorií. Důležitý je hlavně jednoduchý a přehledný interface. Ten současný za moc nestojí, je vyloženě generický. Lepší ti vyprodukuje kdejaký eshop. Od Steamu bych nyní (přes 30M aktivních uživatelů a roste to dál závratným tempem) očekával inovativní přístup a převratné provedení. Možnost virtuální prodejny, atp. Jsou to stále herní vývojáři, tak by to snad neměl být problém. Navíc se jejich klient stejně stahuje do počítače, takže by to mohlo být svižné a nenáročné na jejich servery.
    • filias
      S tímto souhlasím (prohledávání/uživatelské hodnocení/návrhy) dost chybí. Co se týká enginu, tak mám pocit, že ten eshop na klientu je v podstatě jen webová stránka. Se všemi negativy co to obnáší...
    • Mám dojem že nějaké doporučování her už na steamu je, obecně ty komunitní funkce se stále rozvíjí.
      • Ano, bez mého svolení se mi natáhne nějaká hra, která ai nemá slevu, takže ji musím zase hezky ODSTRANIT Z PROKLETÉHO STEAMÁCKÉHO HNUSNÉHO SYSTÉMU *1* Rozvoj hold nezastavíš. Spam je prostě všude. *3*
  • Hanzales
    Já to mám fifty fifty a to počítám právě doslova :) Půlku her mám krabice a půlku na Steamu. Tři hry pak ještě jinou online distribuční cestou. Obojí má něco do sebe. Taky mám rád krabičky, jejich vůni, kdy vystavené v řadě dávají i člověku pocit vlastnictví něčeho hmotného. U toho Steamu je to zase pohodlí a tam se ta sbírka originálek vyjímá taky pěkně. To zase člobrda koupí kliknutím na buttonek a doba uplynulá do spuštění (opatchované) hry je už pomalu rovna době instalace ze dvou DVD. Navíc přítomných ochran si člověk pomalu ani nevšímne. Možná jsem měl pouze já zatím takovou zkušenost jen s krabicovkami. Taky se dají škudlit archievmenty, ale popravdě třeba na PS3 mně je sbírat motivuje (kdo ví proč) neskutečně víc. Akce jsou asi jediné opravdu významné plus (gta epizodky za 4.5€, Dirt2 za 5€ atd.) Je fakt, že někdy zafunguje to impulsivní jednání a také jsem koupil Borderlands GOTY, i když se k němu teď asi nedostanu a leží v záloze na horší časy (které snad nepřidou) ale většinou, pokud si ty akce gamesník hlídá, často tam vyskočí něco né až tak úplně starého za skvělou cenu.
    Je ale pravda, že dobrou hru (ať už jde o indie, nebo nikoli) neprodá sám Steam uvedením na titulní stránce, nebo do akce, ale člověk se o ní z velké části odněkud dozví a např. v tom Steamu dá pak "search". Pokud je hra zajímavá, člověk si k ní legální formou cestu vždy najde. A naštěstí je nás takových ještě natolik, že se vyplatí u nás vydávat lokalizované hry a velcí distributoři na nás mnohdy neprdí tak úplně, jak by mohli *3*
  • Kromě velkorozpočtových her hlavní stránka na Steamu docela rotuje. Navíc se začínají objevovat různé mechanizmy na podporu brouzdání katalogem - doporučení her, soutěže typu "poskládej si seznam 10 her, které bys chtěl a můžeš je vyhrát" apod.

    Dále je důležité si uvědomit, že v obchodě taky nekoukám na každý regál, a i kdyby ano, tak stejně pozornost poutají ty pestřejší a zajímavější obaly (jde o fakt založený na naší psychologii, kterého si jsou naši "přátelé" z marketingu velice vědomí). A to jsem ještě nezmínil fakt, že populárních her je většinou vystaveno hned asi tucet, všudepřítomné plakáty, cedule, plastikové repliky...

    Celkově mi přijde, že digitální distribuce není o nic horší než ta fyzická, jen si na ni někteří tvůrci her ještě nezvykli. Určitě přijímám argument spojený s absencí záruky na vydání - to určitě potrápí mnohá začínající studia. I když není jejich hra úplně nejlepší, určitě si zaslouží šanci, aby mohla alespoň částečně podpořit tvůrce k vývoji dalších, lepších her. Takhle na trhu nastane podobná situace jako na trhu s hudbou, kde se druhá šance skoro nikdy nedává. Musím ale podotknout, že 60-70% podíl je opravdu zlepšení. Nakonec prostě nastane rovnováha mezi digitální a fyzickou distribucí. Je totiž velice nepravděpodobné, že jedno nahradí to druhé (alespoň v blízké době)...
  • Lidi co se motají kolem dstribuce her jsou dnes jak jeblí prknem přes hlavu. To platí o spoustě recenzentů, redakcích herních časopisů a lidech kteří jsou na tento byznys napojení, obecně. Těžko říct jestli si uvědomují, že si svou činností pod sebou pomalu podřezávají větev na které sedí. Ve většině případů se neůspěch svede na pirátství aby se omluvil nějaký ten průser a celkem se počítá s tím, že se spousta postižených lidí stejně neozve když něco někdo vymamlasí.
  • No po přečtení článku musím říct, že nesouhlasím.
    Málokdo nakupuje na první pohled.
    Cenu určitě nestanovuje steam, tak nechápu proč pláčou nad tím, že chtějí do víkendovích slev a nikdo je tam nepustí. (pokud je hra špatná, ani nízká cena ji nezachrání) - píšu obecně
    Steam si vybírá, jednak už na to mají aby to mohli dělat a samo nechtěj tam mít binčus.
    Když to shrnu:
    Digi distribuce- + nakup 24/7, ihned doma, hra kdekoliv k dispozici (pokud maká internet). - Rozkrajené hry alá DLC packy, nemožnost prodat do bazaru a pocit že stahuju jak "piráti" :-D
    Kamená distribuce:
    + krásná krabička plná blbinek, člověk si udělá procházku když jde na poštu/do obchodu a neprší, člověk to má fyzicky a nikdo mu to neveme vypnutím serveru
    - čekání na poštu, není na skladě = další čekání, ale kdo si počká ten se dočká, když už má člověk nějakou sbírku, tak už musí řešit kam snima.
  • MrSanta
    Steam je fajn, používám ho ale na hry, které až tak moc mít nemusím, nebo hry z mého pirátského mládí, abych krapet ulevil svědomí. Kupuji tam ale většinou ve slevě, nejdražší hru na Steamu jsem teď koupil Oblivion GOTY za 19,99 € (holt Skyrim mě tak natěšil...).
    Hry, které mít "musím" kupuji krabicovky a většinou v den vydání. Ono jich ale zase za rok tolik není, letos to zatím vypadá na 5 až 6 kousků.
  • digital v teto podobe nesnasim .. za priklad uvedu nadchazejici Test Drive Unlimited 2 - Steam peknych 49,99 Euro .. to si to opravdu radeji koupim v krabici o 13 Euro levneji .. a to uz jsou sakra penize .. opravdu nechapu proc novinky stoji takovy ranec .. obcas jim toho pirata i preju :-)
  • S clankem nesouhlasim. Digitalni distribuce je mozna narocna... ale ta cesta pres vydavatele je prece jeste vetsi sebevrazda. Neni to tak davno, co vysel clanek o tom, jak jsou vyvojari pod extremnim tlakem ze strany vydavatele. Jak musi byt v podstate cela hra uz hotova, aby dostali nejake penize.
    Tady ten clanek mi prijde jako vyblitek jenom na jednu stranu. *3*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit