Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • ". postupné evoluce leveldesignu. Osobně jsem velmi šťastný za pokrok, který žánr 3D akcí za svá léta urazil."


    tak jsem se nezasmal ani nepamatuju.
    dnesni FPS jsou prakticky bez vyjimky on rail shooter tunelem bez odbocky, to je k*rva evoluce
    • Ty si asi nehral nejaku tu FPS uz dobre dlhe roky co?
    • Robotron3
      Aha, bez výjimky. Takže ty Far Cry 3, Dead Islandy, Borderlands... jsem si asi při hraní vymejšlel, protože ty říkáš, že neexistují...
      • ty hry co jsi vyjmenoval nejsou typicky predstavitele žanru fps
        • Takové už dnes prakticky nenajdeš - rozdíly se smazávaj, vše má RPG prvky, případně volnost pohybu tam a zpět. Výše uvedené hry do žánru prostě spadají, ať už okrajově, nebo většinově. Nicméně, jejich design je mířen spíše na exteriéry a i když to také není zrovna sranda udělat, je to rozhodně jednodušší, než navrhnout pořádný a zábavný "bludiště".
        • Robotron3
          Jo tak, takže takhle vy to děláte. Řeknete si, že typickým představitelem žánru je COD, všechno ostatní ignorujete, abyste si pak mohli stěžovat, jak jde dneska všechno do kytek a dřív to bylo sluníčkový.
          • Ono je rozdíl mezi koridorem a solidní úrovní, která nutí hráče se třeba i vrátit o pár kroků zpět. Half-life je právě krásná vyjímka toho, že to jde udělat bez otevřeného světa. Bohužel, stojí relativně osamocena.
          • Far Cry 3, Dead Island a Borderlands taky zrovna geniálním level designem neoplývají - jsou to open world (pseudo)sandboxy, kde se většinu času couráte po otevřenejch prostorách.
            • Robotron3
              Hráči počítačových her mi připadají jak takový malí Trautenberci. To kyselo je moc kyselý a bramboračka moc bramborová. Chtěl bych někoho vidět, jak v openworld hře by chtěl udělat geniální level design. Geniální level design se dá udělat právě v koridorové hře, tak geniální, jako to má Half-Life, jenže na to si zasě stěžují, že je to on rails.
  • nerikam, ze ta recenzovana hra je dobra, nehral jsem, ale nazory recenzenta na stav dnesnich fps je zarazejici, co to tam v te redakci hulite?
  • malo cut scen, zadny qte, ja chci neco se zombie!!! chci neco s vetsima dementama nez jsem ja, at si taky vystrelim... *6*

    nejsou zombie, nejsou body, 0/10
    • michaliuz18
      ze zombie mas hry plnu zadnicu tak preco ich davat do tejto hry ,zobud sa , tiscali je herny hnoj chod si precitat recenzie na decentnejsich a kvalitnejsich strankach
      ... jedine co berem je nazor recenzenta , kazdemu sa pacia ine hry , no tu to vzdy recenzuje nejaky ťulpas a ptm su komenty len o tom ako dal tomu malo bodov , a vlastne ani neviem co tu robim idem si zmazat ucet na tejto stranke
      • maros.goc
        tebe zdá sa treba polopate vysvetliť že autor toho komentu to myslel absolútne ironicky ...
  • Robotron3: Ale byla originální, ukaž mi teda podobnou hru z té doby s podobným level designem, nepřáteli apod. + odrážedla, "prosím nezabíjej mě" a další "kravinky" ... dnes je to všechno naopak na jedno brdo... prakticky stejný námět, stejné prostředí, stejné cutscény .. originalita téměř vymizela... jen se přidává číslovka za název.
    • Robotron3
      Jen na Build enginu vyšla řada her tohohle stylu, jako Tekwar, Witchaven, Powerslave. Nebo třeba Marathon vyšel ten rok. A to už je doba co tu byly stokrát lepší FPS jako Dark Forces.
      • Jasně, další co hra , to originál.
        • Robotron3
          Tak tos je asi nehrál, protože ta trojice Tekwar, Witchaven, Powerslave, byly až na jiné prostředí takřka totožné hry, stejně pochybné úrovně.
          • Tekwar- hub system - vychadzala z tv serialu, witchaven-melee fps s jemnymi rpg prvkami s fantasy prostredia, powerslave- prostredie.egypta s jumping puzzles a vracanim sa uz k prejdenym levelom - jedine co mali podobne tieto hry bola "pre niekoho" priemerna hratelnost
            • firebug
              No jasně, že skoro každá hra má něco svého. Jde tady spíš o ten pokřivený a černobílý pohled na vývoj herního průmyslu.
              Hodně lidí tvrdí, že dnes výchází FPS jedna jako druhá a uznávám, že moderní militární střílečky jsou na první pohled zaměnitelné, ALE zapomíná se na hry jako Timeshift, Singularity, Bioshock, CoJ Gunslinger, Borderlands, Far Cry, Crysis a určitě mnoho dalších věcí, které se vám nemusí líbit, ale určitě nejsou zaměnitelné a pokud ano, tak jenom do té míry, jako je zaměnitelný Tekwar, Witchaven a Powerslave...
          • Hrál jsem všechno a pamatuju si, že co vyšla hra, tak se o ní prostě mluvilo jako o konkrétní hře, nikoho nikdy ani nenapadlo a nikdo nikdy neřekl "jé, to je jak tam to" ... byla to prostě jiná doba a nic nebylo okoukané, šlo o hry a ne o peníze, pro vývojáře to byla zábava, nikdo nepotřeboval somrovat a tunelovat prachy na kdejakou hovadinu jako dnes a o hrách nerozhodovali kravaťáci...
            • Robotron3
              Tak znova. Tekwar, Witchaven, Powerslave jsou příklady her, které vyšly v době co ROTT a byly to přesně tyhle hry přes kopírák, jedna jako druhá, jedna blbější než druhá, špatný hry jen na ždímání peněz.

              Neuvěřitelný, jak si lidi idealizujou minulost. Nasaděj si růžový brejle a nedívaj se vlevo v pravo.
            • Dneska jsou to šílené paskvily, podívej se na AC4 .. pirátská kra? Jasně, ichtyl v kapuci s dementníma herníma mechanismama ... pirátská hra jak prase, fakt ...
    • Když se podíváš na starší doomovky: Wolf, Doom, Hexen, Blood, Duke, Terminator, RoTT ... každá absolutně jiná už od prvního pohledu... podívej se na dnešní, jedna jak druhá ..
  • A k tomu bloudění a frustraci. Pominu skutečnost, že i mě ve hře chybí přítomnost alespoň nějaké mapy. Stojí ale za úvahu, zda právě design současných her hráče nezdegeneroval natolik, že je frustruje něco, co bývalo dříve standartem. Kdo dohrál původní Descenty, ví o čem mluvím.
    • Horst_Fuchs
      Jó Descet,
      ta 3D mapa byla tak velká a nepřehledná, že člověku nezbývalo stejnak nic jinýho než mít fakt dobrýho pamatováka a jet po paměti. ROTT měl sice velký mapy, ale proti Descentům to byl pořád jen čajíček.

      Za to zdegenerování FPS řekl bych můžou hlavně konzole a jejich nehezky malá paměť. Málo paměti si žádá malý levely a podle toho to bohužel dneska vypadá. Dobře je to vidět třeba na straým Thiefovi, první dva díly vyšli naštěstí v éře před PS2, velký a propracovaný levely, krásný hry, trojka už ale byla mířená i na konzole a tak se tam město rozkouskovalo na pidilevely aby to konzola nějak utáhla, smutný.
      • Robotron3
        Tak to nevim. Deus Ex byl třeba na PS2 až na ovládání a menu prakticky stejnej jako na PC.
        • Deus ex na PS2 byl stejnej jako na PC co se tyce obsahu, ale levely taky byly rozkouskovany, vic loadingu nez na pc, ale zase tam bylo par mistnosti a chodeb navíc oproti pc verzi.
    • Přesně tak, dřív se prostě chodilo a zkoumalo, nějaká mapa vůbec nebyla potřeba, člověk si zapamatoval kama šel .. chtěl bych vidět dnešní cod playery, jak by třeba hledali klíče :D Myslím, že by to psychicky neunesli a hateovali by co by to šlo ...

      Přeju této hře úspěch, z mnoha důvodů.
      • Radioaktivni_surikata
        Já nevím, ale orientace v některých starších pseudo 3D hrách byla na palici už tenkrát. Kdo hrál Wolfensteina tak musí vědět, o čem mluvím. Všechny zdi vypadaly stejně (dobře, byly modrý nebo dřevěný), dveře stejně, zkrátka pamatovat si cestu nějakým složitějším komplexem byla občas šílenost. V tomhle směru ušly moderní střílečky velkej kus cesty a já jsem upřímě rád, že se nemusím brodit bludištěm naprosto stejně a prázdně vypadajících chodeb. A pokud na tohle někdo odpoví, že si mám jít zahrát CoD kde procházím jednou chodbou ze který se nedá uhnout, tak ať si ji rovnou napálí, protože mu za chvíli nebudu vysvětlovat, že chodit od extrému k extrému je pitomost. Tuhle výtku autora naprosto chápu. Naopak se mi líbí stará hratelnost, čili ujetá rychlost pohybu a celková zběsilost a přímočarost akce. To se dnes už nenosí a je to škoda. Člověk se u toho jednak náramně pobaví a i slušně pocvičí co se postřehu a míření týče. Po rocket jumpingu a dalších blbůstkách se mi stýská.
        • Ty jsi kus blba, škoda slov. Dobrou :)
          • Ale kus blba, který má v lecčem pravdu.
  • S autorem se shodnu akorát na tom, že hra má technické problémy, které snad vyřeší patche. Pro mě je to návrat k dobám, kdy bylo hru zábavné hrát kvůli hře samotné a ne těm pozlátkům dokola.
    A k citaci:
    "...... postupné evoluce leveldesignu. Osobně jsem velmi šťastný za pokrok, který žánr 3D akcí za svá léta urazil."
    Doufám že tím autor nemyslel toto http://i.imgur.com/AW6kK.png :)
    Současný level design je příčinou toho, že si jsou FPS podobné jako vejce vejci a liší se vesměs jen "příběhovým zasazením". Čest vyjímkám, ale všichni víme že zas tak moc jich není.
    Ano Rise of the Triad možná mohl dopadnout lépe, ale jsem rád že jsou v této oblasti alespoň pokusy přijít s něčím, co z trhu vymizelo, a přitom je po tom pořád hlad.
    Pravdou ovšem je, že současné generaci hráčů tenhle titul nemá co říct, a tím spiš je přesvědčit, že i tyhle hry byly zábava.
    • Tak ten obrázek pobavil.Počítám,že za pár let ta čára bude rovná a inteligence průměrného hráče bude na úrovni orangutana.
  • Robotron3
    Stupidní originál, stupidní remake. Žádný překvapení.
    • Přesně tak 3,14čovina byl už starej původní triad, nechápu jak to někdo mohl hrát. Horší fps sem snad nehrál.
    • Stupidní názor nám tady chyběl.
      • Robotron3
        To je názor člověka, který hrál originál a nenosí růžové brýle a neutápí se v nostalgii jako mnozí zde. ROTT jsem považoval za pitomoučkou hru už když vyšla, natož teď. 4/10 je ještě na tohle dobrý.
        • Souhlas. Na to snad museji s nostalgii vzpominat jen ti, co v ty dobe meli na disku 3 hry - UGH, Simpsons a RotT. Hra skutecne byla priserna.
        • Tvoje minus.
          • Robotron3
            V tý době vyšly naprosto přelomový FPS jako Terminator Future Shock, nebo Descent. To jsou hry, který by měly dostat remake. Protože skutečně něco znamenaly, hry někam posunuly a přinesly něco nového. ROTT byla naprosto průměrná, v porovnání svých současníků jako Doom až podřadná střílečka, která sázela jen na jakousi vizuální krutost, kdy se nestříleli potvory z pekla, ale skutečný lidi, kteří prosili o milost, abyste je nezabíjeli. Jinak trapný level design, který byl v té době snad ještě pod úrovní stařičkýho Wolfa.

            Vydzvihovat ROTT a nostalgicky na něj vzpomínat v souvislosti se špatnými dnešními hrami je ukázka naprosté nekritické nostalgie.

            Ondřej Švára napsal na blbou hru dobrou recenzi a nebojí se říct, co si skutečně o hře myslí.
            • Robotron3
              Thorgall: Jestli o pár měsíců, to podle mě už nehraje roli. Ale dobrá, vem si třeba Doom, který tu byl o dva roky dřív než ROTT a ten už opustil primitivní 2D plošinovkový raytracing style a měl vertikální levely. A po dvou letech příjde něco, co by tak mohlo být duchovní pokračování stařičkého Wolfa. Tomu fakt neříkám originální hra, jak tu z pera nostalgiků několikrát zaznělo. To je zastaralá překonaná hra už v době vydání.

              A to nepíšu, že bych zas tak moc chtěl pomlouvat ROTT, ale abych napsal jak to skutečně bylo oproti těm růžově brýlovým oparům...
            • Souhlasím že nebyl průlomový, jen kvalitně rozvinul už zaběhlé mechaniky. Mělo to být koneckonců původně pokračování Wolfensteina. Tituly co zmińuješ, ale vyšly až po RoTT a ano, byly pro rozvoj žánru důležitější a jsou taky slavnější.
            • Robotron3
              Thorgall: Tak se podívej, co vyšlo v roce 95 za FPS. Descent, Dark Forces, Terminator Future Shock. To už byly na tu dobu velice vyspělé hry, každá přinesla do žánru nové prvky a originalitu. A vedle toho si postav ROTT s plochým level designem Wolfensteina, což bylo ve srovnání se zmíněnými hrami vyloženě zastaralé. Ano ROTT měl některé vtipné prvky, které nejvíc pak rozvinul Duke3D, který na prdlých srandičkách postavil celou hru, ale jinak s mnohem lepšími hrami, co v tom roce vyšly, se to prostě nedá jinak srovnávat, než jako průměrná hra.
            • Chápu že se ti Rott nelíbil.
              Ale pro některé z nás to byl originální titul, plný prvků, které standartem FPS v té době rozhodně nebyly. Jmenovitě to byly originální zbraně flamewall, drunk missile, god mode, (dokonce i pistole v obou rukou se ve hre tohoto typu objevily, pokud se nemylim, poprve) .... Dále stereotyp střílení ve hře zpestřovali pravě skokánky a plošinky, ktere přidávali ke sbiráni pokladů z wolfensteina nový rozměr, pak tu také byla spousta pastí, ať už aktivních, nebo těch skrytých, kdy člověk přišel do místnosti, která se náhle uzavřela a byl do ní vpuštěn plyn a hráč musel hledat plynovou masku. Dále tu máme prosící nepřátele, a celkově si hra ze sebe uměla udělat srandu třeba i formou powerupů které hráči spíše škodili (odrážení se od stěn, houpava kamera, dog mode), nebo absurdním ozvučením (např. při zmińovaném god modu).
              Samozřejmě že pozdější tituly jako Duke Nukem 3D, Blood nebo Shadow Warrior toto dílko překonali, ale říct, že ta hra ve své době nebyla originální, je alespoň z mého pohledu nefér.
            • Robotron3
              ROTT nebyla vůbec v ničem originální. Takových her v té době vznikaly desítky a byla jedna jako druhá.
            • Napsal tak jedině blbost. Jasně, ROTT nepatřila k top hrám v té době, ale pořád to byla solidní hra, v té době opět originální ... autoři si vybrali ji, v tom problém nevidím, třeba na Terminatora Future Shock si myslím by museli dát balík za práva atd.
  • Když se nad tím trochu zamyslím, ta hra by klidně mohla dostat i 8/10 a víc.. proč? Protože je přesně taková, jaká má být. Opravdu si na nic nehraje a ani nechce být ničím víc, tak nechápu, jak jí to autor může vytýkat? Tady už fakt píše recenze kdejaké ..... Podle mě ani není nutné být znalec původních doomovek z té doby, myslím, že spousta mladších hráčů si takto může aspoň přiblížit, jaké to dřív asi bylo a nemusí je od toho odrazovat zastaralá grafika z té doby. Vážně tohle hodnocení a celkově tu recenzi nechápu, hodně hloupé a krátkozraké.

    Samozřejmě nový CoD, byť to bude sebevětší hovadina jako ty poslední, tady dostane rozhodně víc, než 4/10, máte trošku prohozené hodnocení vážená redakce ... jste dost mimo, opravdu.
    • Uz vtedy to bola hovadina ktora bola uz natu dobu podpriemernou hrou takze neviem naco nam ju chcu priblizovat a ked tak to mali aspon vylepsit ale tento zlepenec je prachbiedny. Som zaryty odporca CoD a hlavne jeho hracov ale keby som si mal vybrat medzi tymto paskvilom a dalsim nudnym linearnym CoDom tak asi idem do toho CoDu tohle je fakt zle. :/
    • Timhle priblizit jake to tehdy asi bylo ? Nenech se vysmat.
  • jasne neni to nic svetoborneho, ale o to ani neslo. Ta hra je rychla, tezka a kdyz zrovna nemam naladu na nejake premysleni tak je to super oddechovka. Osobne bych dal alespon 6/10 Je zvlastni ze hra je konceptem podobna Farcry Blood Dragon take si utahuje sama ze sebe a je to proste strilecka, ale asi proto, ze to nebylo od znameho vydavatele, tak to proste musi byt spatne.
    • Black_Hand
      no, musis uznat, ze graficky styl blood dragonu a zivost hry byly prekvapive na vyssi urovni. kdyby si pujcil nejake dalsi oldschoolove prvky, tak by byl ale mozna jeste lepsi.
    • Osobně jsem zvědavej kolik tu napaří novému CoD.

      Už jen za to že je to koridor očekávám 3 body navrch.
      • 3 za vlčáka, 3 za ten tvůj koridor, 3 za "novou a lepší" grafiku, 2 za příběh a jeden bod za delku hry (cca 4 hodiny, což bude nadprůměr). 12/10 jak vyšitejch. *1*
  • Kdy naposledy se stalo, že bych si kvůli hře listoval Wikipedií (tou klasickou, ne herní) a zajímal se o pozadí herních událostí? No, tak já vás nebudu dlouho napínat a prozradím to:
    Nikdy. Až teď.
    Tím si u mě tato hra asi navždy udělala místo "v síni slávy". Bylo by ale krátkozraké a hloupé vyzdvihnout pouze tento (v podstatě neherní) prvek.
    Je to moje první hra z rodiny CoJ. Začal jsem demoverzí (tleskám jejímu vydání) a chytlo mě to. Bylo jasné, že jde o jednoduchou (ve smyslu "simple", nikoliv "easy") střílečku, kde nepůjde o nic světoborného - trochu ve stylu Call of Duty. Tak jsem se plácl přes kapsu a šel do originálky. A nelituji.

    Užil jsem si cca 5 hodin kvalitní lineární řežby se zajímavým a zajímavě retrospektivně vyprávěným příběhem (poměrně silně inspirovaným skutečnými událostmi) a prožil jsem si bankovní loupež, přepadení vlaku, demolici mostu a spoustu duelů na divokém západě přelomu 19. a 20. století. Trochu komixový styl grafiky maskoval absenci moderních efektů, ale čert to vem, vypadalo to dobře. Atmosféra by se chvílemi dala krájet a perfektní audiostránka hry mě chvílemi obrazně přibila k židli.
    RPG prvek v podobě odemykatelných skillů přinesl malé osvěžení, naštěstí neruší a nepůsobí nepatřičně. Duely jsou poměrně zajímavé, ale jen chvíli, protože se později už dost opakují. Ale pusté masakrování je potřeba přerušit a taky chtít po hráči chvíli nějakou mentální aktivitu :)
    K tomu je přibalen ještě arkádový mód, kde je možné masakrovat do sytosti a sbírat komba za co nejvíc zastřelených padouchů. Můžete se v žebříčku předhánět s kamarády.
    Jedinou větší vadou na kráse pro mě zůstává fakt, že jsem během hraní odpravil asi 600 lidí. Historické anály většinou hovoří o jednotkách, maximálně desítkách obětí od lidí jako Billy the Kid nebo Sundance Kid. A že to byli lotři. V tomto měřítku jsem spáchal cosi jako genocidu :) http://youtu.be/ohjTvkBFXZ8
    • Není ti nic? :D
    • Trochu mimo ne...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit