Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Ano pan Vávra.

    Tie čísla o dákom milione predaných kópií a podobne ste aj podložili ? Niesom si istý, ale tak sa mi zdá že, štatistiky PC predajov sú jedny z najhoršie vedených tzn. nikto presne nevie, kolko sa čoho predalo a to nehovorím o digitálnej distribúcií.

    To že vývoj hry je nákladný je fajn, ale povedzte mi, k tej vete o jachtách a z ruky do huby.
    Vaša práca, alebo práca 99% populácie spočíva v čom ? Že si za každú výplatu kúpite jachtu, novú telku, nové auto a podobne ? Chcete ma rozosmiať ? 99% ludí funguje štýlom, pôžička, hypotéka, leasing, alebo si rok šmudliká peniaze a potom povedzme ide na dovolenku, kúpi si dačo do bytu alebo si kúpia auto na leasing. Takže táto vaša úvaha o jachtách a neviem čom je úplne mimo. Vývojári hier sú rovnakí ludia ako hoci kto iný a neviem odkial beriete domnenku, že by mal každí z tých 200 ludí v tíme instantne dostávať mesačne príjém, aby si žil jak král dokonca života.

    Zdementizovanie hier majú za následok konzole, sám ste to potvrdil. Takže to, že Crysis 3 nebude novým top benchmarkom v ďalších rokoch, to že sa tá hra vlastne v ničom neposunula dopredu ani v grafike, čo bolo tým hlavným, no za to môžme vdačiť konzolám, nie tomu, že sa predalo podla vás málo kópií. Keď je dakto z manažerov v EA nenažraté prasa a chce aby sa z každej hry predalo po 5-6 miliónov alá Call of Duty, inými slovami výraz pre zdementizovanú hru pre ludí s mozgom o velkosti hrášku, to nieje problém predaju PC hier, to je problém tej vašej vety o jachtách a neprimeraných ziskoch.

    Celá táto vaša úvaha je len sfanatizovaná kopa ničoho, ale ofc, je to váš názor konzolového hráča, takže sa tešte, ako malé dieťa na Crysis 3 console only edition a vychutnávajte si to.
    • S tímto musím určitě také částečně souhlasit. Vemte si to tak, že pokud se teď budou hry zjednodušovat a měnit tak aby vyhovovaly i konzolistům, tak se příjem z PC scény stejně nezvedne, spíše naopak! :)

      Pokud vím, tak například Battlefield Bad Company 1 byl pouze na konzole a skutečně se to prodávalo, protože to bylo dobré. Když přisly s druhým dílemi na PC, prodeje se zvedly, a to razantně! Kvůli čemu? Kvůli PCčkářům, protože multiplayer byl dobrý a přinášel změny. Lidé si to kupovali převážně kvůli kvalitnímu multiplayeru ... :)

      Proč myslíte, že teď se dělá Battlefield 3? Kvůli úspěchu an konzole? Ne, kvůli tomu, že Bad Company 2 se na PC vydařil po všech stránkách a lidé ho brali. Teď přijde Battlefield 3, který je primárně tvořen pro PC a je oddělen od konzolového systému! :) Věřte mi, že prodejnost bude velmi dobrá a to i na PC! :)
      • battle. 3 je ve vyvoji min 4roky (nezalezelo na nejakym uspechu bc).. a battle. se vzdy dobre prodaval i na pc, protoze to je predevsim multi..
      • Přesně tak, a proto už mám na PC předobjednáno :)
    • Tady evidentně někdo neumí číst, že... poznámka o jachtách právě nebyla myšlena vážně, vždyť je tam napsáno "Tvůrci dostanou zaplaceno a s pocitem dobře odvedené práce začnou nakupovat jachty a drahá auta... Nebo ne? Právě že většinou ne..."

      O zbytku se nebudu vyjadřovat, to je to samé - point: nauč se číst!
      • A Ty se nauc premejslet!! Kdyby na tech hrach nikdo velky prachy nevydelaval, nikdo do nich ani ty velky prachy cpat nebude!! Zda se Ti ze je do toho necpou?? Hele cpou.. Zda se Ti , ze majitele tech vyvojarskejch studii prachy nemaj?? Ale oni je hele maj .. Takze nemel!
    • Ohodnotil by som to tak... že PC komunita si nenacha skakať po hlave ako konzolisti... toť môj nazor.
      Suhlasím.
  • Upřímně. Z článku čiší náklonost ke konzolím a není to zcela objektivní, ale v mnoha věcech co je tu psáno, musím dát za pravdu. Ale s tím, že na PC je to s prodejem horší, tak s tím ne tak úplně souhlasím.
    Většina lidí co znám kolikrát hru stahují, to ano, ale často pouze kvůli tomu aby si zkusili single-player a ohodnotili titul. Jenomže pokud je hra opravdu dobrá a nabízí mnoho věcí v multiplayeru a nějaké ty bonusy, tak si ji člověk koupí.
    Já osobně teď plánuji koupit Heroes VI, Battlefield 3, Guild Wars 2 i Diablo 3 v tomto roce. A proč? Protože jsem hrál díly minulé. Protože hry vypadají velmi dobře. Protože nabízí dost možností a novinek. A to hlavní - podle mě, budou mít skvělý multiplayer, který si bez zakoupení nezahrajete - asi tak! :)
    Zkrátka, kvalitní tituly si lidé koupí i ve velkém, na PC - jen to musí být opravdu dobrá hra. :) Her vyjde za rok spousta (100 je nejspíš i málo :D). A člověk si nemůže všechny koupit, některé jsou i příšerné a nestojí ani za to - prostě si musí šetřit na to co bude stát za to. No a taky každý má jiný vkus na hry ...
    Ovšem nemám nic proti konzolím ani mě nevadí, že hry nevyžadují super mašiny. Mám sice nový stroj, ale nepotřebuji aby za rok či dva už nestíhal. Takhle to myslim vyhovuje i mnoha dalším, protože si zahrajeme i to co přijde a bez starostí! :)
    • Jo a ještě něco. Pokud jde o Crysis 2, tak hrál jsem multiplayer v demu (už z dema se dalo lecos vyčíst a bylo jasné co a jak) a mě třeba moc multiplayer neoslovil. Tudíž proč bych hru kupoval? Pro hráče na PC nenabízí Crysis 2 to co by měl, už kvůli tomu zjednodušení a konzolovým prvkům.
  • Cajk
    Tenhle článek ani nemusím číst a předem vím, co v něm bude:)).. Pořád lamentuješ nad tím, že se produkce neustále zdražuje - tak se na to vyserte! Vykašlete se na malý děti který potřebujou blyštivou grafiku, vykašlete se na piráty, vykašlete se na DRM - udělejte hru, která se bude pěkně hrát, bude mít fajn multiplayer, propusťte všechny ty nenažraný manažery, serte na otravný PR - ze všeho čiší jen snaha vydělat hrozně moc peněz což je demence - takový produkty PC scéna brát nebude. Nejlepší asi bude dělat hry, který by bavily hrát samotný vývojáře a nečekat, že prodám milion kopií. Zkus si představit ten milion lidí jako obrovskou masu.. tolik lidí si do prdele koupilo tu hru!! To je vám málo? Tak je problém v rozpočtu, ne ve spotřebitelích.
  • Perfektní článek v mnohém s panem Vávrou máme stejné názory...
  • Pane Vávra, čekal jsem, že po recenzi Crysis 2 tenhle článek přijde, dříve nebo později, naprosto souhlasím s tím, že vývoj je dražší a dražší a hlavně s větším rizikem, nicméně mi nejdou do hlavy určité věci, které mě trochu provokují a draždí... Opět chápu, že je to hlavně inciativa investorů/publisherů, ale lhát se přeci nemá a marketingový hype je lhaní. To je první věc, která mě opravdu štve - ty velkohubé řeči o tom, jak to bude lepší, hezčí, úplně nejlepší i ze strany vývojářů...... Výsledek? Myslím, že není třeba připomínat, že Crysis 2 není lepší v hratelnosti (subjektivní pocit), ani v grafice... Herní mechanismy zjednodušené až to bolí... Tohle není fér, piratství hry zabijí, ale chování velkých vydavatelů k PC hráčům také! Člověk hru koupí bez možnosti otestování (málokdy vyjde PC demo) nadšený z těch PR keců a přijde zklamání... je to začarovaný kruh, kvalitní hra se vždycky prodá a zaplatí (série TOTAL WAR, Zaklínač, Blizzard´s games, apod..) , jen konzolový hráči nejsou tak nároční a zhýčkaní jako PC hráči a dokáží kupovat i naprosté braky... V tom je si myslím zakopaný pes...

    Další věc ... Bazary - Mít konzoli, tak si originální hru rád koupím, protože jí dohraju a budu mít jistotu, že jí prodám třeba i za 60% ceny ihned po dohrání. U PC verze jsem ale často svázán cd-keyem a hra je defakto neprodejná, cenově je často stejně drahá nebo o pár stovek levnější...

    Takže ve finále si myslím, že nejvíce biti jsou samotní vývojáři a naštvaní by měli být primárně na své vydavatele, na ty kravaťáky bez špetky kreativity, cti, materialistický roboty, kteří vidí lidské bytosti pouze jako chodící čísla ve svých statistikách...
  • Slendrian
    Ja si myslím že článok je výstižný, PC herná scéna ide do hajzla aby som to coolovo povedal. A je jasné že ak sa predávajú hry lepšie na konzolách tak prečo sa starať primárne o PC. Na rovinu, niesom žiadny anjelik, aj ja som si hry sťahoval, ale keď človek vyrastie a začne zarábať nejaké peniaze tak si uvedomí že jeho práca za niečo stojí a nikto v tejto dobe nerobí nič zadarmo a hlavne nie stratovo. Keď si chcem nejakú hru zahrať tak si ju kúpim, najprv pozriem gameplay video, video recenziu prípadne stiahnem demo a rozhodnem sa. Ale taktiež ma napadá, že ak konzole majú firmware ktorý sa ťažko napadá tak prečo ho nemajú napr. grafické karty, procesory alebo prečo neni softwarovo ošetrený Windows, stále sa hladajú výhovorky že to inak nejde ale ja si myslím že by sa mala hľadať cesta ako dať pirátom pekne po prstoch a oživiť PC. Niesom expert, ale keď už môžeme hrať v 3D hry a pozerať filmy, tak vývojári hardware sa môžu začať venovať aj tejto stránke, teda ošetriť pirátstvo a nedať možnosť užívateľom vŕtať sa v hardware atd. Cracknuté hry sa dajú preinštalovať ale odpálená grafická karta za 300€/9000KČ sa nahradí trošku horšie. Môj názor :)
    • Pekna blbost, na X360 se da palit uz nekolik let, na PS3 zatim jen chvilu, ale da se taky. Vymyslet nejaky ochrany pro PC je nesmysl, tam je svoboda ve volbe operacniho systemu, clovek muze na pristoupit lehce k hawdwaru na nizke urovni pomoci ruznych programu = nikdy nepujde vyrobit efektivni ochranu. Osobne moc nechapu, ze se na konzolich pirati tak malo, koupit flashlej X360 vyjde na 5k, zlomek pouzitelnyho herniho PC. Presto si vetsina lidi Xbox neflashne, zato na PC pirati skoro kazdej.
  • a teraz dam ja jednu otazku. preco by som mal platit iba za njekay port z konzole? este nikdy som nekupil konzolovy port a ani nekupim. aku oni dali namahu do PC verzie crysis 2? ziadnu. len to preportovali a to je tak vsetko. a za takyto port ja mam dat 50-60 eur? no zabudnite.
    jedine riesenie je nova generacia konzol.
    • dilinja
      takze tobe se to nelibi tak za to nezaplatis ale stahnes si ji a pak jeste na to nadavas?
    • Než začneš něco psát, tak si ten článek alespoň přečti. A btw, můžeš bejt rád že dostaneš alespoň ten port.
      • cital som a len tak mimochodm. assassins creed je ako zlozitejsia hra? LOL. to je extremne vodenie za rucicku a je to az primirivne jednoduche.
  • Konzole nezabijej PC to je vytrzeny z kontextu... Konzole zabijej hry. Jmenovite FPS , kde sjou ty casy system shocků ,deus exů apod....
    • Vážně? Takže jestli se něco na PC prodává, zůstanemeli u FPS tak je to Call of Duty. Na Black Ops měli obrat přes 100 milionu dolarů na PC. Já jen připomenu Crysis 1 trvalo rok než prodal 1 milion kusů. Není to paradox jako kráva. Hlavně že konzole zabíjej FPS, ale na PC si snad tu nejblbější střílečku kupujou co to dá. *1*
      • CoD je nejznamejsi dementni zkonzolovana fps. Ja rikam ze vsechno je jen o penezich a ty konzole vydelavaj a hra musi bejt demetni aby to ty dementi kupovali.Hlavne tam musi bejt akce jak z hollywoodskejch filmu a hlavni hrdina musi bejt megadrsnak a vsem musi nakopat prdel. Naky herni principy ktery delaj hru hrou dou stranou.
        • Já se tě ptám proč se to tak prodáva i na PC? Dokážeš mi na to odpovědět.
          • cituji sam sebe : "CoD je nejznamejsi dementni zkonzolovana fps."
    • Myslim, ze nejen FPS :) Kdyz tu pises i o RPG .) Takze i RPG :) Ale mas pravdu..
      • A co takové strategie? *3*
  • Poznamenám len, že som nečítal komentáre.
    No autor by sa mal v prvom rade zamyslieť prečo sa "pirati". A či by komunita kupovala hry aj keby piratenie neexistovalo (co existovať bude vždy - od čias napalovania cd sa vždy našiel spôsob).
    A potom nech si to pan autor prebere ešte par krat v hlave a potom nech napiše článok.

    Lebo práve som zabil par minut čitanim ťažkých bludov.
    PC komunitu neničí piratstvo, ale tento skazený system sam o sebe.

    Nech prežiju najsilnejší čo robia kvalitu to hej. (za kvalitu sa plati)
    A potom uvidime kolko hier by bez piratstva prežilo. Chudačikovia su všetci v tom cryteku (etc) no. ...
    • Pirati se proto, ze kdyz si hru stahnes z netu, tak nezaplatis ani korunu, jsi temer nepostihnutelny a muzes si presto uzivat totez co platici hrac. Mozna jsem pesimista, ale kdyby 100 stahovacum nekdo nabidl, ze bud si nejnovejsi pecku muzou oficialne zakoupit s plnou podporou za 250 Kc nebo si ji muzou za pul hodiny stahnout z internetu zdarma, pochybuju, ze by si ji koupilo vic nez 10 z nich...
      • Ano máš pravdu. V dnešnej dobe, ale tie hry čo sa sťahuju nemaju taku kvalitu ako original + chýba MP.
        No nemôžeš tvrdiť, že piratenie zabíja PC komunita. To je lož. :)
        Pokial človek na to má a ta hra sa mu naozaj páči tak si ju kúpi.
        Ano najde sa nejake percento (pravdepodobne väčšie) čo to aj tak stiahne.
        Ale to je tá časť čo nikdy hru nekupi a to PC komunitu neničí, lebo v podstate neničia trh. Len sa tu vytvaraju fiktivne čísla ktore by z toho mohli byť ak by sa hra kúpila.

        Najde sa take percento čo vdaka tomu aj hru kúpi. :)
  • Jsou i jiné ukazatele,třeba kupní síla obyvatelstva atd...
    Port z konzolí je na 99% slátanina ,která se nedá ani hrát ani nastavit.Chtít za to 1100,- je zlodějina daleko větší než pirátsví.Crysis 2 je toho zářným příkladem.Hrát MP se zapnutým motion blur proti aimbotům s gamepadem je veliká zábava.A oni se pak divý ,že si to nikdo na PC nekoupí...My možná vydáme jednou patch ,který to napraví že?Anebo taky ne.
    Ano v případě Crysis 2 nemám pochyb o tom co zabíjí PC hraní!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit