Přejít na výpis diskuzí

Wim Wenders

OSOBNOST 30.9.2008 
170 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MartinDyntar

    Wimm by si rozhodně zasloužil pozornost a zájem lidí a diváku, zasloužil by si diskuzi? A nebít mích 111 monologu tak tu forum Wimma Wenderse zeje uplně prázdnotou a také v jistém smyslu zeje, to neovlivním a také naději na možnou příští diskuzi už dávno vzdávám, došla mě tu trpělivost a naděje na možnou budoucí diskuzi, to jen ukazuje že čeští diváci jsou velmi hloupé, tupé a blbé mainstramové divácké ovce vedené hollywoodskou filmovou produkcí a samozřejmě je vždy snazší tu komentáře po druhých lidech číst než sám něčím do diskuse přispět a otevřeně mě tato lhostejná, samolibá, sobecká a zlá česká ,,pracovitá" nátura štve. Číst komentáře druhých uživatelu diskuze dokáže každý, ale přispět něčím věcným, přínosným a užitečným k diskuzi je skutečně nemožné pro nás kinematograficky negramotné a ve srovnání s amíky pomalu už stejně násilné čechy s malím č....

  • MartinDyntar

    Osobně cituji Wimma z jeho eseje "Americký Sen" (1984): ,,To nové na téhle (rockové) hudbě bylo: čiré potěšení ze života. Nevyžadoval se žádný ,náročný' kulturní prožitek, jenom zcela přítomné, zcela fyzické obyčejné a přímé žití. To pro mne bylo nové. Později se zpívalo v jedné písni od Velvet Underground: ,Rock 'n' Roll has saved my life...' Ani pro mne o tom nemohlo být sporu. A ač to nebyla přímo záchrana života, tedy alespon záchrana PŘED jiným neradostnějším životem. Že tahle hudba přicházela z Ameriky, nebylo po předchozích zkušenostech, jež jsem odtamtud znal, po kreslených seriálech a filmech, nijak udivující. Amerika byla zemí (téhdy nových možností), která mou představu o potěšení teprve jasně definovala. Tam v Americe se zdálo být všechno otevřené. Nejasně jsem věděl: tam nebylo, na rozdíl od poválečného Německa (už neustále) co přede všemi tajit a co skrývat." (sám Wenders tím má především už na mysli rasovou genocidu -vyhlazení židu-, resp. jinými slovy Holocaustu coby zločiny proti lidskosti u fanatického nacismu v Německu) Nakonec právě ona slavná věta Velvet Underground stála u zrodu jeho prvních road-movie snímku a u jeho vášni chtít ,,celosvětově už" cestovat, chtít osobně poznávat i prožívat odlišnou a jinou životní uroven mnoha cizích zemí právě za hranicemi Německa i Evropy. Wim sám to štěstí v životě na rozdíl od druhých lidí měl. (Wim svou osobní esej "Americký Sen" s podtitulem "Nezvěstný" psal v březnu - dubnu roku 1984)

  • MartinDyntar

    dříve politický aktivista, později věřící lutherán (protestant), nedokončená studia medicíny a filozofie, vášnivý cestovatel (navštívil Francii, procestoval samotné Německo, navštívil sousední Rakousko, procestoval USA, navštívil Portugalsko, Japonsko, Austrálii, Kubu, Itálii apod.) esejista i filmový kritik (psal pro listy Filmkritik, Suddeutsche Zeitunga a Die Zeit), dnes uspěšný filmař, ctižádostivý fotograf, producent svých filmu, dokumentarista, teolog, spisovatel, univerzitní pedagog, vyučoval na fotografické škole v Hamburgu apod... získal celou řadu vysokých čestných státních vyznamenání. Významně spolupracoval dlouhodobě na svých filmech s rakouským spisovatelem, básnikem, dramatikem, prozaikem tzv. moderně vývojového románu Peterem Handkem, spolupracoval s jedním z nejlepších evropských německých kameramanu s Franzem Lustigem, a natáčel videoklipy pro irské U2 či německé Die Toten Hosen. Uspěšné filmy: "Paříž, Texas", "Nebe nad Berlínem", "Země Hojnosti", "Přestřelka v Palermo", "Nechod Klepat na Dveře", "Až na Dno", "Vše Bude v Pořádku", "Krásné Dny v Aranjuez"...

  • MartinDyntar

    Egoismus, sobeckost, prolhanost, lhostejnost, manipulace a jiné.... u většiny nevzdělaných Američanu v současné Americe je jednou velkou příležitosti k frustraci, ke znepokojenosti se s svým životem a k nenávisti mezi lidmi - to i další najdeme v kritice pro americké konzumní společnosti Wimma Wenderse v jeho eseji pod názvem "Americký Sen" s podtitulem "Nezvěstný". Protože Amerika a Američani s hnusem a špínou své hollywoodské kinematografie plnou násilí zkrášlené a pěstované v Americe u Američanu jen pro byznys a zábavu nám všichni lžou - totiž ekonomický blahobyt pro všechny je tím největším omylem!!! I já jsem nakonec rád že náležím a přísluším Evropě, jsem hrdým Evropanem, a nikoliv tím lhostejným, sobeckým a prolhaným nevzdělaným Američanem bít prostě netoužím a nechci!!! Svoboda a ekonomický blahobyt pro všechny??!! Kdepak to jsou největší lži Ameriky a největší omyl Američanu!! Američani si totiž představují tu svoji jedinou absolutní svobodu už jen ve svém v čistě v osobním v kapitalistickém prospěchu bez ohledu na druhé lidi bez kousky, už bez minima pro sociálního cítění (kup si naprosto všechno, všechno to ,,přece" -ke svému životu- potřebuješ, každý z nás je přece v tomto kapitalismu osobně na prodej a podnikej svobodně v čemkoliv a s čímkoliv, a kdo s tím už nesouhlasí je potom jen nepohodlným outsiderem a vyvrhelem dnešní doby a společnosti a není přece pak tím pravím a jedinečným vysněným Američanem že?!!!, protože tak vypadá má osobní představa o Americe!!), - Amerika a Američani v nesmírném egoismu utvrzeným ve své lidské sobeckosti, ve své vlastní najivitě jako žádný jiný EVROPAN už toho není tolik schopný, kdy Američani sami ztrácejí smysl pro povinnost k sociálnímu cítění!!! Protože slavná hollywoodská Americká konzumní společnost je velmi a nesmírně nenávistná, mravně skažená, prohnilá a asociální!!! Nemohu už jinak než to psát jako hrdý EVROPAN!!!

  • MartinDyntar

    Nesmírně dobrý člověk - je třeba mu vyjádřit svuj hluboký obdiv, uctu a respekt bez ohledu už na nepřítomnost diskuse. Bohužel typické pro českou náturu - pracovití, ale s..... musím bít prostě upřímný a otevřený. Nejde to jinak. A toto je skutečně smutné, neštastné a zoufalé že se nenajde nikdo se zájmem o diskusi k Wimmu Wendersovy. Skutečně mě to není jedno, a častěji mě to u srdce jen bolí. Těm co ignorují diskusi k Wimmu Wendersovy doufám že v nouzi nebude nikým druhým už jakkoliv pomáháno. At si takový lidi vytrpí své než....Kryl měl pravdu -Česko je "Země Lhostejnost" a domnívám se že vím kde se v nás ta lhostejnost a nezájem o druhé lidi bere, ale blíže to nebudu už raději prozatím vubec komentovat. Nemá to smysl, hloupá česká nátura se nikým už bohužel nepředělá... nikým druhým bohužel nezmění. Mužeme jen všichni bezmocně a trpce sledovat zoufalství druhých lidí!!!

  • MartinDyntar

    Pro uživatele diskuse osobností.cz OBRAZ je tolik snadné kritizovat druhé a ničím už (žádným argumentem nebo esejistickým příspěvkem) nepřispět k diskusi. Nejsem filmový ani hudební kritik, ale narozdíl od uživatele diskuse OBRAZU mám v sobě silný potenciál a ambice psát či vyjadřovat se více esejisticky k tomu co mě filmy Wimma Wenderse přináší a jít pod povrch věci a hluboce se zamýšlet nad svými prožitky (přináší to pro mě vývoje vnímání sebe sama) jak to z uživatelu diskuse osobností.cz činí vzácně a ojediněle málokdo. Bylo by to možná více přínosné a duležité až na ty mé bohužel nekonečné monology s otevřeným koncem, bohužel. Připomínám uživateli diskuse osobností.cz OBRAZU to že vysoký intelekt není zdaleko všechno, musí se s ním umět správně zacházet. I přes mou špatnou gramatiku tohle uživateli diskuse OBRAZU píšu na usmířenou, zkrátka promin mě zda jsem se tě něčím nepříjemně osobně dotknul a já snáze dokážu prominout pak i tobě.

  • MartinDyntar

    Wimme zapomíná se nejvíce na to že filmy by neměli diváka pouze bavit, ale měli by ho pro společensky vychovávat a kinematograficky vzdělávat bez jakkékoliv cenzury, což u převažující dnešní čistě zábavné americko hollywoodské produkce není prostě bohužel už možné!!! A opakovaně tvrdím že amíci jsou negramotní a násilní lidé (kterým zbrojní pas nepatří do ruky) a je to znát ze všeho nejvíce i na jejich filmové produkci - že Amerika ve skutečnosti není pro nikoho bezpečnou zemí, stala se velmi nebezpečnou zemí, život ohrožující zemí!! Nejvyšší kriminalita, chudoba a bída v Americe, zlatě v Evropě s lepším a s vyspělejším sociálním systémem. Hrdě v EVROPĚ a hrdě EVROPANEM!!!

  • MartinDyntar

    Wimme hodně profesního uspěchu ve psaní, hodně životního štěstí, partnerské duvěry a lásky a hlavně nejvíce pevného zdraví ti osobně přeji. Absence jakkékoliv diskuse k tvé osobnosti jen dokazuje že češi jsou kinematograficky nevzdělané slepé, němé a tupé mainstreamové divácké ovce vedené pro americko hollywoodskou filmovou produkcí - to je opak tebe sama, která nevychovává filmové diváky už k prosociálnímu cítění s druhými lidmi a nevzdělává je nijak, jen baví, protože šoubyznys a finanční zisk bez ohledu na lidské životy je přece dnes pro negramotné a násilné američany vším. A dejte takovým lidem pak bez výčitek legálně zbrojní pas do ruky. Je to smutné a neštastné - Amerika je hold Wimme velmi nebezpečnou už nijak v ničem zaslíbenou zemí!!

  • MartinDyntar

    Ptám se sebe kdy se konečně už řádně oficiálně dostanou (k sehnání) na DVD do české distribuce kvalitní filmy Wimma Wenderse "Submergence" ("Až na Dno") a "Všechno je v Pořádku" (nepamatuji si ted z hlavy originální název filmu, pod kterým byl natáčen). Přál bych si tyto filmové snímky skutečně moc vidět a poreferovat, ohodnotit je tu divácky. Recenzovat je tu divácky. Jsem už natolik znechucený a zklamaný převažujícím mainstreamem už naopak jen předražené zábavné té tzv. slavné hollywoodské produkce, vždyt je smutné a pro artové diváky zoufalé že se tyto filmové snímky "Až na Dno" a "Vše Bude v Pořádku" (vlastně neznám ted z hlavy už ani přesný český název) nedostali k uvedení řádně do českých kin! Říkám pryč a konečně k čertu s hollywoodem!! Kde to jsme že v Česku je poptávka jen po mainstreamové filmové produkci, která určuje poměry ve filmové branži a která nade vše rozhoduje pak u diváku. Ano inu když není poptávka na trhu, tak pak není a vlastně nemuže bít už ani nabídka. To je smutnou pravdou!. Jenže to není jen český problém že diváci jsou tupé a slepé a němé mainstreamové ovce, je to celoevropský problém, je to už celosvětový problém. Ptám se kdy se to změní? Zamysleme se laskavě konečně nad tím proč tomu tak je. Já nedávám (na to) ani tak definitivní odpověd, naopak si myslím že spíše se ted už sám sebe správně ptám. Pokládám tu ty správné otázky, at je zodpoví laskavě druhý, mě už to unavuje, kupř. proč už tu není žádná diskuse k Wimmu Wendersovy by mě upřímně zajímalo. Jistě mé komentáře se tu přece ostatními uživateli diskuse vubec nečtou a nehodnotí, píšu je snad do větru nebo sám pro sebe? Píšu je tak trochu už asi jen pro Wimma samotného že?, i když pravděpodobně nemá možnost je číst, inu všechno je to proto pro mě smutný a zoufalí! Stydte se všichni vy lhostejný ignoranti co diskusi k Wimmu Wendersovy tu lhostejně jen přehližíte. Možná za to ,,přece ani" nemužete, vím je to v české povaze bít dnes samolibě lhostejný ke druhým lidem, zvláště k těm kteří jsou už vysoce čestně státně vyznamenáni a vím je dnes tzv. ,,in" bít asociální. To je západním trendem, všechno je dnes přece podle USA jak má bít (že?). Domnívám se proto už že mé komentáře tu jsou naopak velmi už ,,levičácky" prosociální.

  • MartinDyntar

    menší obsáhlé shrnutí: Ernst Wilhelm (Vilém, Wim) Wenders jak už se domnívám při svém pobytu v Paříži nebyl přijat na akademii malířských umění, tak si osobně alespon přivydělával výpomocí v uměleckém atelieru. A právě při pobytu v Paříži v té době navštěvoval zdejší cinematéku (kino), kde se zrodila jeho největší vášen začít kriticky psát, recenzovat a vubec i esejisticky pojednávat právě o filmech profesí už coby vynikající, vyjímečný, znamenitý, a mimořádně už nadaný a ctižádostivý filmový kritik (to samé pro něj ovšem platí coby pro fotografa, filmaře, dokumentaristu či esejisty a spisovatele) pro listy "Filmkritik", "Suddeutsche Zeitung" a v "Die Zeit" neskutečně osobně vynikal. Je o něm jinak široce známo že nedokončil svá studia medicíny a filozofie (puvodně snil o tom že se stane knězem, což se naplnilo jeho zájmem o teologii). Od roku 1967 do roku 1970 byl studentem mnichovské Vysoké filmové školy. Spolupracoval na svých filmech s celou řadou významných osobností - s rakušanem Peterem Handkem a s nejlepším evropským kameramanem s Franzem Lustigem natočil road-movie snímky "Dont Come Knocking", "Land of Plenty" či "Palermo Shooting", na nichž se kameraman Franz Lustig výrazně nesmírně obrazově podmanivě podílel, které se přinejmenším dostali do oběhu v (jinými slovy díky) oficiální české distribuci na DVD s plnou českou podporou. Při své předešlé návštěvě USA v březnu a v dubnu roku 1984 sepsal ke konzumní společnosti v USA nesmlouvavě osobně kriticky už zaměřenou svou esej pod názvem "Americký Sen" (s podtitulem "Nezvěstný"), ve které si uvědomuje a nachází zároven svou příslušnost domovské Evropě a kterou je možné chápat jako hluboce lidsky a subjektivně emotivně zabarvený protikonzumní manifest s objektivním nadhledem nad problémem sociální nejistoty v Americe a dalšími problémy. V roce 1988 získal čestný doktorát pařížské katolické teologické fakulty a v roce 1995 mu stejné vyznamenání udělila i fakulta ve švýcarském Fribourgu. Při této příležitosti sdělil Wim v odpovědi na jeden dotaz: ,,Věřícím protestantem (též lutheránem) jsem už několik let a pravidelně chodím do kostela." Wim je též univerzitním pedagogem, vyučoval na fotografické škole v Hamburku a pořádá ve světě (zejména právě v Evropě) vernisáže svých fotogafií. Dnes Wim obdržel celou řadu vysokých čestných státních vyznamenání, nebudu uvádět, protože informace o nich je dostupná již na wikipedii. Byl osobně několikrát rozvedený. Na MFF uspěl se snímky jako jsou "Paříž, Texas", alegorické a jinak proslulé "Nebe nad Berlínem" a další. Japonci (režisér) Josudžiro Ozu osobně věnoval svuj cestopisný dokument pod názvem "Tokyo-Ga", svýmu oblíbenému americkému filmaři, jakým je osobně pro něj Nicholas Ray (který umíral) věnoval před jeho nevyhnutelně blížící se smrtí snímek "Nickuv film/Blesk nad Vodou" a především památce Ingmara Bergmana a rusa Andreje Tarkovského v době jejich umrtí věnoval svuj film "Palermo Shooting", který svou problematikou nejvíce připomíná právě už filozoficko - mysteriozní "Sedmou Pečet" Ingmara Bergmana. (pro mě osobně bohužel poněkud ,,nedopsáno" a nedokončeno, především muj obsáhlí text musel bít už nutně předělán a zkrácen)

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit