Přejít na výpis diskuzí

Wim Wenders

OSOBNOST 30.9.2008 
170 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • MartinDyntar

    "Krom lásky není v životě už nic pro co by stálo za to žít!" (Wim Wenders.)

  • MartinDyntar

    Jak se u Wima Wenderse fascinace Amerikou změní ve znechucení Amerikou, skvělá esej "Americký Sen" s podtitulem "Nezvěstný", psáno roku 1984, nadčasová, ve společnosti stále aktuální kritika (nejen americké) masové konzumní společnosti, česky publikováno v knize "Dech Andělu", vyšlo u nakl. Aurora, jde o výbor z kritik, eseju a rozhovoru s Wimem Wendersem, kniha je dnes již nenávratně rozebraná.

  • MartinDyntar

    Mělo by se o něm v českých médiích více psát a mluvit. Bývalí politický aktivista a filmový kritik, fotograf, kameraman, scénarista, režisér, dokumentarista, nezávislý producent, spisovatel, univerzitní pedagog, teolog, cestovatel atd... ve své zemi v Německu získal celou řadu vysokých čestných státních vyznamenání a sklízel celou řadu ocenění za své filmy na velkých MFF. Duležitý člověk.

  • MartinDyntar

    Esej "Americký Sen" Wima Wenderse s podtitulem "Nezvěstný" (psaná v březnu-v dubnu roku 1984.) Wim Wenders čerpal ze své zkušenosti s pobytem v Americe. Vynikající, vyjímečná, znamenitá, stále aktuální a potřebná kritika amerických masových médií a celé masově konzumní společnosti USA pohledem velkého Evropana a také o své příslušnosti k domovské Evropě. Kniha "Dech Andělu" Aurora 1996), výbor z kritik, eseju a rozhovoru je dnes nenávratně rozebraná.

  • MartinDyntar

    Hodně jsem prozradil o road-movie "Palermo Shooting" ("Přestřelka v Palermo", 2008) k osobnosti jménem Andreas Frege na čem budu jako neznámí filmový kritik dál časem pracovat, nemužu psát zde bez vyhrazení si svých autorských práv, není to tu k tomu vyhrazené jak kapacitou komentáře tak právě autorským právem, přesto jsem se o to snažil, trochu neuspořádaně a zmateně, ale velice za to osobně upřímně a duvěrně. Myslel jsem že mou skutečně jedinou, mou pro mě skutečně teprve první a také poslední filmovou kritikou bude 2 stránková recenze na koprodukční nezávislý film o migrantech (o migrační krizi, stále společensky citlivé a společensky aktuální téma) pod názvem "Ein Augenblick Freiheit" (2008) íránského scénáristy, režiséra a dokumentaristy Arashe T. Riahio, a zmýlil jsem se v tom naštěstí. Mám jako filmový kritik, jímž kdysi byl znamenitě právě i Wim Wenders (muj jediný vzor proto jak psát kritiky a recenze o filmu), mnohem blíže tématicky k filmum kritického realismu. Je proto pro mě dnes těžké psát o skutečně kvalitním, realistickém a ještě nezávislém filmu, ze kterého se stal jen zábavní konzumní prumysl ve světě, kdy lidi očekávají od filmu jen odreagování se násilím, zážitkovým násilím a převládá hluboká skepse chtít od filmu ještě něco očekávat, ještě něco jiného. Duležité je vyprávět film uspořádaně, souběžně a pomalu. Aby byl film nejen esteticky obrazově pusobivý, sugestivní, ale především aby byl (musí být dnes) srozumitelný. Neuznávám převážně a dnes čistě komerční prumysl hollywoodské filmové produkce, který se ve všech zemích dnes zábavně prumyslově konzumně napodobuje. Pracuji na kritice a na hodnocení filmu "Palermo Shooting" (2008) a "Submergence" (2017), který bude mou poslední štací, nejvyšší metou mé filmové kritiky, mé filmové recenze na filmy Wima Wenderse, kterou nemužu jsem napsat, ale přesto rád bych ji sdílel a snad možná i uveřejnil, jenže kde je otázkou, když komerčně konzumní největší evropský filmový měsíčník CINEMA celé léta raději nekupuji a neodvážil bych si ho koupit z duvodu dnešní čisté komerce filmu a jeho konzumu, která mému psaní o filmu vubec touto dobou nepřeje. Přesto nikdy neslevým ze svých vysokých nároku na film a zusobu jeho divácké interpretace, prohrál bych svou diváckou dustojnost i cinefilskou hrdost. Děkuji za pochopení všem.  MARTIN DYNTAR

  • MartinDyntar

    "Dokonalé Dny", ocenění na MFF v Cannes a nominace na Oscara, za kamerou opět Franz Lustig, dobrý film.

  • MartinDyntar
    O WIMMU WENDERSOVY v češtině vyšla u Aurory dnes nenavratne již rozebrána kniha Dech Andělu. Podařilo se mě ji sehnat z antikvariátu a pak ve slovenském jazyce na netu snad ještě dostupna kniha Spletite Cesty Wimma Wenderse od autora Petera Gavaliera. I tuto knihu se mě podařilo zakoupit, ovšem zdaleka nezmapovala celou filmovou tvorbu Wimma Wenderse do dnesniho dne. Chybí filmy: Palermo Shooting, Az na Dno a další. Bohužel. Kompletni životní či životopisnou retrospektivu Němce Wimma Wenderse čeka na čtenáře bohužel v jeho rodném jazyce. Wim vešel ve známost nejen coby filmař a producent svych filmu, ale také coby dokumentarista, fotograf, pedagog, teolog, vášnivý spisovatel a velký nadšeny cestovatel...i tímto výčet zdaleka nekončí! Přeji Wimmovy hodně dalšího profesního úspěchu coby vášnivého spisovatele a hodně pevného zdraví v důchodovém věku a také aby se konecne někde rád usadil. Už má na to věk. Wimme hodně úspěchu a zdaru ve psaní i bez vášnivého cestování. I bez cestovní horečky! Všechno nejlepší Wimme!!! I když to tu po mně nečtes.
  • MartinDyntar

    Talentovaný filmař a osobnost nepodporující svým jednáním, svou vysoce všestranou vzdělaností a svými filmy a dokumenty dnešní lacinou a povrchní pro americkou tupou masovou kozumní společnost!!! Kterou všichni přijmají nekriticky a bez výhrad!!! Stojí v opozici vuči ni!!! Stále se od něj toho hodně očekává nejen coby jako od ambiciozního spisovatele!!! Wimm sepisuje paměti!! Jen tak dál Wimme, bohužel v češtině, v českém překladu zatím nic v současnosti nevychází!!! Chcete vidět skutečnou tvář dnešní Ameriky - podívejme se na "Land of Plenty" (2003) a uvidíme co z ní ještě dnes vlastně zbylo. Ruiny, bída a chudoba, bezdomovectví, špatný sociální, zdravotnický a politický systém a příliš snadné legální držení zbraní, i to má své pak špatné dusledky!!! Americký sen o SVOBODĚ jedince skončil, Amerika je velmi nebezpečnou a negramotnou Zemí!! Sen o multikulturním Světě a snadném multikulturním soužití je utopií a pro většinu Američanu dnes jednoduše skončil!! Sledujme události co se v USA vlastně děje, protože negativa převažují v Americe nad pozitivem!!! Zlatá západní EVROPA!!! Zlatě v Evropě!!! Jsem osobně hrdý Evropan a s masovou s pro americkou konzumní společností nechci dnes mit raději osobně nic společného a také podle toho osobně jednám!!! Cituji slova prezidenta Miloše Zemana: Příliš svobody někdy škodí, než je k užitku a k prospěchu všem!!

  • MartinDyntar

    Wimm Wenders své filmové diváky zdaleka nejen svými filmy a dokumenty (ale i psaním) tolik mimořádně pro sociálně a hluboce lidsky vzdělává a vychovává jako málokterý jiný filmař současnosti. Odkazem je k tomu celá řada vysokých čestných státních vyznamenání Wimma Wenderse dostupná ze zdroju wikipedie, takže není potřeba je tu blíže opakovaně uvádět. Wimm jde dalece za rámec filmu k pozornosti, k laskavosti, ke vcítění se a k naslouchání si, k porozumění si, a nejsou to zdaleka jen prázdná slova, spíše z principu nenajdu ty správná slova pro jeho upřímnost, duvěryhodnost či spolehlivost a vysokou všestranou vzdělanost - Wimm je podle svých slov hluboce všestraně vzdělaný coby zbožný věřící protestant (lutherán) - teolog - intelektuál se zájmem o teologii, univerzitní pedagogiku, psaní, fotografování, cestování, v mnohém byl ve svých začátcích právě k cestování hluboce sám přitom inspirován britsko americkou rockovou hudbou 60. a 70. let až po dnešek (oblíbyl si zejména Nicka Cavea, Leonarda Cohena, či U2 a nespočet dalších), ovšem minulá fascinace Amerikou pod vlivem filmu či rockové hudby v jeho počátcích poměrně dnes upadá, Wimm je Němec - Evropan a hlásí se hrdě k Evropě (k Evropským hodnotám). Na wikipedii jsou udaje o něm spíše nedostačující ve srovnání s dnes nenávratně rozebranými knížními tituli "Dech Andělu", který je přehledným a prozatím v češtině nejlepším výborem z (filmových) kritik, z eseju a rozhovoru, které Wimm poskytnul a ze kterých čerpám. Bohužel stejně s knihou Petera Gavaliera "Spletité Cesty Wimma Wenderse" bohužel nejsou tyto 2 knížní tituli celoživotní retrospektivou všech filmu a dokumentu Wimma Wenderse které natočil, ta stále na českém knížním trhu tolik chybí vzhledem k tomu že Wimm ve stáří sepisuje své paměti, které v jeho rodném v německém jazyce již vyšli. Takže opět velká lítost a zklamání!! Wimme předem ti přeji všechno nejlepší k tvým nastávajícím narozeninám, co nejvíce pevného zdraví, co nejvíce partnerské lásky a duvěry a životního štěstí a samozřejmě hodně uspěchu ve psaní, myslím si Wimme že stále se od tebe hodně toho očekává a nepřestane se nikdy očekávat!!

  • MartinDyntar
    Wimme vím že to tu po mně nepřečtes, presto tvé filmy maji společensky výchovný dusledek a vysoce moralne-etický kodex. Mluvym o křesťanském road movie LAND OF PLENTY a o mysteriózním PALERMO SHOOTING, které osobně považuji za velky ne-li největší přínos světové kinematografii. Wimme miluji nadevše ostatní tyto jak jinak než křesťanské road-movie. Zustanou v me paměti a v mem srdci v mem povědomí už navždy. Díky nim nikdy na tebe nezapomenu Wimme. Hodně pevného zdraví, hodně tvůrčího spisovatelskeho úsilí a vypětí, hodně lasky a štěstí v osobním živote a co nejméně trápení a starosti a problémů ti Wimme v osobmim živote přeji - Já Martin Dyntar z České Republiky. Vim že to muže znit klisovite, ale je to Wimme od srdce upřímné. Nezapomenu na to a obdivuji jakým citlivým a profesionálním způsobem vedeš hlavní herce k zrm nejlepším výkonům právě v road movie LAND OF PLENTY a v mysteriózním PALERMO SHOOTING. Právě hlavní herci Michelle Williams a John Diehl v LAND OF PLENTY stejne jako Campino a Giovanna Mezzogiorno v mysteriózním PALERMO SHOOTING zaslouží velke ocenění a uznání. A nejen oni, i nejlepší evropský kameraman Franz Lustig zejména díky dvěma těmto již zminenym road movie filmum.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit