Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tak mě, jako člověka co si hry kupuje a je hrdý na svou sbírku na Steamu tohle zrovna nevytrhne, ale když se na problém zkusím podívat objektivně, tak se musím přiklonit spíše k protestující menšině.

    V takové formě, v jaké si to zdejší podpůrci návrhu představují by to mohlo fungovat jen těžko, respektive velice krátce. Přece jen vážně jen těžko můžeme srovnávat bazarový prodej produktu, který se nijak neopotřebovává ani neztrácí na hodnotě s bazarovým prodejem například aut. Taková licence na hru by pak mohla kolovat věky s opravdu nízkým opadem ceny. Navíc je tu, zde myslím dosud nezmíněný, problém snadné distribuce. Dnes si prodej svých věcí dvakrát rozmyslíte, protože třeba prodávání na aukru obnáší balení a odeslání balíku, což vám kolikrát za utrženou částku ani nestojí. Zatímco u digitálního obsahu vám stačí dvakrát kliknout a hotovo. V takovém případě by hry po dohrání prodával téměř každý (nechávali by si je pouze skalní fandové konkrétních titulů) a studia by krachovala ve velkém.

    Někteří se také vracejí k dobám minulým, kdy u nás ve velkém frčelo pálení her a málokdo měl doma originálku. Tady je ale nutno opět brát v potaz, že se jednalo hlavně o lokální distribuce a někdo v okolí tu původní originálku prostě musel mít, čímž pádem byla jedna originální hra třeba na 20 lidí (nehledě na to, že východoevropský trh byl v té době minoritní a zájmy distributorů pokryly trhy západní). Jenže aplikování uvedeného zákona by se v podstatě rovnalo legalizaci pirátství, protože dnešní komunitu už netvoří 20 kamarádů z města, ale stovky až tisíce internetem spojených lidí, kterým by tak (samozřejmě pouze obrazně) stačila jediná zakoupená hra.

    A pokud by zdravý rozum přece jen selhal a něco podobného se schválilo, bude to mít jen jediný důsledek. Vysoký důraz na multiplayer ve hrách následovaný praktickým upuštěním od singleplayer her s tím, že v každé hře bude on-line pass. Ruku v ruce s tím pak boom streamovaného hraní her. Prostě si myslím, že pro herní průmysl by to byla spíš rána pod pás a nezískala by na tom ani jedna strana, tedy ani hráči ani vývojáři/vydavatelé.

    Na závěr bych jen dodal, že sám nejsem nijak nadšený z toho, jak se herní průmysl aktuálně vyvíjí a osobně doufám, že se snad v budoucnu více vydavatelů vydá cestou Valve, tedy vydávání nových her ve formě digitálního obsahu v cenové relaci 10-25 dolarů, což mi vzhledem k penězům ušetřeným za distribuci pevných médií přijde jako adekvátní částka za slušné hry.
    • Také si hry kupuji, mám sbírku jak fyzických nosičů, tak digitálně na Steamu a GoGu.

      SW produkt se v případě digitální distribuce neopotřebovává fyzicky (v případě fyzického nosiče je stejná situace jako u knih a proti antikvariátům nikdo pomocí DRM nebojuje), nicméně zastarává programově (vypínání serverů, nefunkčnost na novém HW atd.) I kdyby nezastarával vůbec, proč by člověk nemohl prodat cokoli, co si dříve koupil? Umělecká díla dokonce přeprodejem vlastníkům vydělávají a například malíři pořád existují a nekrachují ve velkém. Je to stejné jako v jiných oborech podnikání, nabídněte za přiměřené peníze kvalitní produkt a zákazníci se pohrnou. A že by si hru po dohrání nechávali pouze skalní fandové? Jistě, co je na tom divného. Místo toho, aby studia přemýšlela o tom, jak to udělat, aby lidé chtěli jejich hry hrát/dohrát/znovuhrát, tak přemýšlejí, jak šikanovat zákazníka, aby jejich produkt nemohl prodat dál. Mimochodem dnes herní studia také krachují jako houby po dešti, protože díky nesmyslným nákladům na vývoj se každé pitomosti musí prodat milióny kusů, aby se vůbec zaplatily náklady na vývoj.

      Proč by mělo aplikování uvedeného zákona legalizovat pirátství? Kdo chce za hru dát startovních 899,- ten si ji za takové peníze koupí. Kdo nechce, nekoupí si ji vůbec, případně počká na slevu. Pořád existuje divná představa distributorských molochů o tom, že na zbytné zboží je možné nasadit libovolnou cenu, potlačit pirátství nejlépe šikanování stávajících zákazníků a hra se bude prodávat jako housky na krámě. Jistě, zatím to vypadá, že to celkem funguje, jenomže lidi se začínají probírat a proto GoG, stoupající obliba Indie tvorby, kickstarter atd.

      Dále píšete o vysokém důrazu na multiplayer a upuštění od singleplayeru. Ne že by se to nedělo už teď. A vývojáři i hráči nejvíce získají, když budou vznikat kvalitní tituly za přiměřenou cenu bez šikanování zákazníka (ano, mám na mysli např. Grimrock) a ne sr*čky s vysokou product value, které hrát je utrpení. Každopádně inteligentní řešení je nekupovat sr*čky, ovšem distributoři pravidelně při stoupajících ziscích brečí jak lidi strašně pirátí, takže to asi také úplně nefunguje tak, jak by mělo, tj. "Lidi nekupují náš produkt -> něco děláme špatně."
    • Hry zastarávají také a né že ne. Fanoušci si určitě zahrají i starou hru, ale většina ne a nynější děcka jsou tak zhýčkaní grafikou, že většina se podívá jak je ta hra hnusná a konec. A co ty hry, kdy po 3 letech vypnou servery. Buď si ji nezahrajete v té podobě jak byla myšlena nebo vůbec.
    • ...studia by krachovala ve velkém.

      A to je spatne? koho zajimaji s.acky od Ubisoftu, Ea, Activisionu ? to jsou presne ty veci, ktere kdyz si nekdo omylem koupi, hned je chce strelit, protoze je to cisty sunt... Clovek ktery si koupi Legend of Grimrock, Zizku2 nebo treba Half-Life2 se jich proste snadno zbavovat nebude...
      • Už je Vám líp? *5*
      • S.acky od nich me nezajimaji, ale jejich dobre hry me zajimaji velmi.
    • Jo Valve je vyjimka, jen se obavam, ze ty nejvetsi megalomanske firmy touto cestou zcela jiste nepujdou, proc take kdyz uz maji to sve stado tak dobre ochoceno, ktere je schopno zaplatit snad cokoli za velice neadekvatni produkt vzhledem k prodejni cene.
      • A kdo to urcuje, co je adekvatni a neadekvatni? Neni to nahodou kazdy kupujici sam? Uvedom si, ze v globalnim meritku ma, zaobalene receno, vetsina hracu vetsi kupni silu nez ty. Nezaobalene receno, nejsou tak chudi jako ty, takze jim to prijde adekvatni, jinak by to neplatili.
        • Nevim jak jsi prisel na to ze jsem tak chudy, abych si nemoh koupit originalky, doby kdy jsme v puberte kopiroval hry je jiz davno za mnou ? Tim ze nekupuji prehypovane sracky, jeste neznamena, ze si je nemohu koupit, mas to v palici poradne pomotane.
          Jinak kdyz jsi takovy chytrak, tak zcela jiste vis, ze na celkove cene hry se podil rada prizivniku, obzvlaste vyzirkove v distribucnich odvetvi a u nas v tom ceskem bordelu take samotni prodejci viz X-Zone a jine predrazene spolecnosti a proto kdyz chci nejakovy produkt koukam na zahranicni prodejce, kde je ten stejny produkt daleko levnejsi nez tady, ale to se dostavam na jinou debatu pod nazvem - cesky zakaznik si necha nakalet na hlavu vsechno a snese jeste mnohem vice a stejne zaplati, jenomze to s primitivem tveho typu nema smysl vubec rozebirat.
          • Nepsal jsem o tom, ze si neco nemuzes dovolit koupit, ale ze ti to na rozdil od jinych prijde drahy a sve nizke meritko se snazis pausalne aplikovat na vsechny. Lidi kteri nejsou tak citlivi na cenu jsou pro tebe automaticky hlupaci. Neprijde ti to zvlastni?
            • Ne prijde mi naopak zvlastni, ze lidi jako ty si automaticky nechaji nadiktovat cenu a vubec nad tim nepremysleji, ze je dany produkt zbytecne predrazeny ??? a tak bych mohl pokracovat v mnoha jinych odvetvich neje v hernim prumyslu, protoze cesky hospodsky Honza si necha diktovat cenu od vsech a vubec nic nedela proto, aby se to mohlo zmenit, jedine co mu jde perfektne je hloupe zvastat u piva.
              Pak se nesmime divit, ze v tomhle ceskem bordelu mame vse predrazene, mnohdy daleko vice nez v zapadnich zemich, kde je kupni sila daleko vyssi nez tady.
  • Otazka znie - pokial by take nieco skutocne nieco bolo schvalene bude to zniet tak, ze distributori resellu len nemozu branit, alebo tak ze ho musia umoznit? Pretoze to je dost podstatny rozdiel.

    A myslim, ze keby to bolo o tom, ze to musia umoznit, tak by sme dopadli velmi nepekne. Treba si uvedomit, ze nejde len o hry - co napr. taky OS? Co napr. profesionalny SW ako Photoshop (a teraz myslim plna profesionalna licencia), ci nieco ako trebars herne enginy?

    Take nieco jednak neprejde, pretoze proti tomu by sa vzburili vsetky najvacsia SW spolocnosti sveta, nielen herne. A keby to nahodou preslo, tak sem bud nebudu SW dodavat vobec, alebo ak aj ano, tak za VELMI nepeknu cenu (200€ za jednu hru by vobec nemuselo byt prehnane). Alebo, co by bola este vacsia sranda, kazdy nadava na product placement. Pokial by toto preslo, product placement by bol v hrach (pre EU) neuveritelny! A nielen product placement, reklamy by vyskakovali ako na beziacom pase. Skutocne uzasne, neviem sa dockat.....

    Teraz tomu tlieskate, ale keby sa z takeho niecoho stala realita, tak by sa vam moc nepacilo, aky dopad to bude mat na ceny SW. Treba si uvedomit, ze nakoniec by na to zakaznici len a len doplatili, kedze distributori by sa proti tomu snazili bojovat praktikami popisanymi vyssie. Pretoze zisky by si len tak utekat nenechali, preco by mali? Nehovoriac o tom, ze ked nedavno rozhodovali o PIPA, tak vsetci vykrikovali aki su to idioti a vobec tomu nerozumeju, teraz sa to zrazu otocilo? (ja viem, ze to vtedy nebol zrovna sudny dvor, ale idioti su to ti isti).

    Jo a dalsia vec - ovplyvnilo by to napr. aj cenu notebookov kupovanych spolu s OEM operacnym systemom (coz su vsetky). Vzrastie cena Windows radovo o stovky euro? Cena notebooku tak isto a dokonca este viac vzhladom k tomu, ze by sa na tom snazili trhnut aj vyrobcovia laptopov a este viac by si zvysili marzu (ktora uz teraz je 40-50%). Fun times.
    • kdyz vzroste cena windows radovo o stovky euro tak si je koupim v bazaru, kdyz to bude od ted umozneno..a kdyz budou hry stat 200 E no proc ne ? kdyz to nekdo koupi...
    • tl;dr - na taketo nieco NIKDY nedoplatia distributori, ale naopak VZDY zakaznici
  • Stejně to neřeší hlavní problémy herního průmyslu. Ksakru, jaktože smrky ve hrách nevypadají jako smrky a v některých budovách chybí záchody? Snad se objeví nějaká směrnice, která to vyřeší.
    • nic proti tobě, ale už jsi slyšel všeho moc škodí nebo opakovaný vtip není vtipem?
  • Jeste at se zameri na online singl. "Nerad bych kupoval sousedovi auto, aby mi ho pujcil jen kdyz ho zrovna nepotrebuje"
  • Vodny
    Jedna věc je "bránit uživateli v přeprodeji" a druhá věc je mu to umožnit. Když si koupím krabicovku se Steam kódem, mohu tu hru samozřejmě prodat. Ale jakmile je již kód použit, pak ji prodat nemohu, protože to systém neumožňuje. Jsem zvědav, jak se s tím digitální distribuce popasují a osobně bych byl raději, kdyby možnost přeprodeje již aktivované hry neexistovala. To by byla sebevražda nejenom pro herní průmysl a de facto by se jednalo o plnou legalizaci a podporu bazarového prodeje (proti kterému digitální distribuce vlastně bojuje).
    • Koupil sis už někdy boty v krabici? Jo takže když ji rozdělaš a vyzkoušíš je a oni ti budou malé tak si řekneš joo hold system mi to neumožnuje vratít tak holt jsem hloupej a příště budu muset více přeměřovat. Tak jako při nakupu bot v eshopu nemáš většinu her možnost vyzkoušet.

      Herní prumysl není vubec ztratoví. A ani filmový tak jako se to někdo snaží namluvit. Je prostě jen jiná doba a díky přírozenemu vyběru tu jsme my jako lidé :) Ten kdo neinovuje nebude vydělavat. A za inovaci neberu BF3....

      At klidně vychází tech her za rok méně :) Ale to by se zase nelibílo herním novinařum :)

      Například ten kdo se teší na Death Space 3 (a je fanoušek prvniho a druheho dílu) tak je prostě hlupak a nepodpruje žádné vyvojaře ale jen lidi co kopírují trendy :)

      V tomto je alespon Blizzard jedinečny a proto je to D3 jediná hra co jsem kdy koupil za plnou cenu...
      • Nikdo Vás nenutí si nic kupovat, to je pouze Vaše rozhodnutí jestli si dotyčnou hru koupíte. Většinou je k dispozici demo, trailery, gameplay videa ( na youtube apod. ).

        Rada pro Vás : Počkejte si na Diablo IV dalších 12 let, když se Vám ostatní hry nelíbí. *4*
        • Já si přečtu recenzi a řeknu si ano tohle je něco co bych třeba podpořil. Zaujmulo mě to ale po koupi zjistim že je to vlastně jen nastavována kaše ktera tu už byla hodněkrat.

          Kde je něco o nucení? (pokud tedy nepodlehnu reklamě) a kde hlavně já jako uživatel mám zastaní??
          • Ale to, že se něčím necháte zmanipulovat je jen a pouze Váš problém, to chcete aby se Vás ještě někdo zastával, že jste Vy udělal chybu?
            • ad 3) manual, ktery vidis az po zakoupeni a otevreni krabice :D a tim ti konci zaruka, super :D:D:D
            • Tak pozor melete nesmysly :

              1.Vy si kupujete hry z dobré vůle? Já tedy ne.
              2.Omezený jste Vy když tu zmiňujete stránky jako je ulozto.
              3.Upozornění jsou v každém manuálu příslušné hry hned na začátku, ale to byste věděl kdybyste vlastnil nějakou originální hru a nenavštěvujete to Vámi zmíněné ulozto.
              4.Nedejte na první pohled, ale opravdu se ujistěte, že Vás hra bude bavit a nebudete toho později litovat.

              Já nevím jak Vy, ale já jsem dospělý člověk, který se dokáže za sebe rozhodovat sám.....
            • Urcite, kdyz nekdo naslibuje a nesplni, je to chyba toho kdo veril. *15*
            • Jo takže ja si z dobré vůle koupím hru a ona je to nakonec moje chyba? No jo tak co takovej hlupak tedy potom uděla:) Půjde na stránku uloz.to nebo jak to je a nam si natuka nazev hry a řekne si....co bych ja hlupak to kupoval :) Z chyb se člověk učí.

              To je ale HODNĚ omezené:) Zde je taky o to že chybovat je lidské. Kolik oni udělali chyb při vyvoji? Kolik toho většinou naslibuji.

              Ale ano manipulace je to správné slovo:) Proč není na žádné hře upozornění (tak jako na cigaretach) Pozor Online hrani zpusobuje zavislost a může mít vážné následky na váš socialní život?? Nebo Pozor!!! nekupujete si vlastně obsah na tomto cd ale jen přístup k našemu produktu ktery je plny novinek a vyborné zabavy na plno hodin :)

              No proč? protože zmanipulovat je základ. Kolik procent financovani hry stojí reklama?

              Ano pak se vlastně dojde k tomu že zakazník je hlupak a dělá chybu když kupuje něco co ho na první pohled zaujme.
        • Jo to je zase ten trend :) říkat že mě nikdo nenutí. Kdyby mě nikdo nenutil tak proč je tolik reklam??? Co si mysliš že vlastně ti má reklama zdělit?? No vlastně tě má podprahově donutit :)

          To ale neni o tom jestli koupím a nebo ne...zde je o to mít PRAVO to co koupim vratit či přeprodat...neni na tom vlastně založeno soukromé vlastnictví?

          Ale jinak jooo ono když jsou k dispozici gameplay videa tak vlastně nemusím kupovat nic:) Proč bych pak vlastně i chodil do kina?:)
          • Já nevím jak pro Vás, ale pro mě je reklama jako : jedna bába povídala ....

            A už je to tu několikrát psáno : Když si koupíte hru, tak nevlastníte produkt ale pouze licenci na jeho používání.

            A to jestli si zajdete do kina nebo si koupíte film na dvd je taky vaše věc. *5*
    • Co je špatného na bazarech? Kdo ochraní mě jako "prostého uživatele" když podlehnu recenzi a hru si koupim ale vlastně ji nemám ani chut dohrát? Ono se říka podporujte vyvojáře. Ale proč bych měl podporovat něco co se mi nelibí?

      A hlavně proč bych neměl mít možnost když se mi něco nelibí dát a nebo prodat někomu komu se to třeba libí??

      Otazka je ta co si vlastně tedy kupuji?? Hru a nebo jen ten jeden vygenerovany account ještě vazany na jedno PC?? Tak kdo je větší zloděj :) At tedy nepiší na ty krabice to jak jde o super revoluční hry :) (pro nechapavé je jedno jestli je to napsano na krabici a nebo ve flash reklamě)
  • At zije WoT. Nemusim nic platit a presto muzu hrat *5*
    • Můžeš sice hrát, ale když chceš hrát na úrovni musíš do toho tlačit víc peněz než kdyby jsis koupil nějakou gamesu "vcelku" za fixní cenu.
  • Mopped
    Hry si za plnou cenu prakticky už nekupuji, takže je mi to celkem jedno, ale při četbě nadpisu jsem hned věděl, co se bude dít v diskusi. Ono se to totiž opakuje rok co rok u podobných článků. Normálně uvažující poctiví hráči taková rozhodnutí kvitují, jen Ucho a Smejki jsou vždy proti a ohánějí se zloději a komunisty. Jsem rád, že máme alespoň nějakou jistotu v této nejisté době, fandím vám kluci a zase někdy u podobného článku.
    • ucho
      divný, slovo zloděj a komunista jsem nikde nenapsal... :) ale je fajn, že ses zapojil.
      a co máš proti tomu, že v takové podobě, jak je prezentováno v článku, to nemůže fungovat? i když si svět maluješ seberůžověji...
  • Na jednu stanu... proč ne? Je to vskutku logické a mělo by se jednat o samozřejmost.
    Na stranu druhou vznikají komplikace. Nejen důvod, že toho mnoho lidí bude zneužívat, ale taktéž to, že digitální distribuce půjdou směrem ke dnu.

    Nebo si snad z bazaru koupíte hru, která na sobě nemá známky používanosti? *7*
    • Tak nevím jak Vy, ale já si z druhé ruky koupil vždy jen hry které byli v perfektním stavu a s kompletním balením, jediný rozdíl proti nové byl vždy jen sundaný igelitový přebal. Hry vyžadující online pass kupuji zásadně "funglovky", ale většinou až když trochu zlevní :). Ono je dobré se vždy prodávajícího optat na stav balení, nebo si to prohlédnout při osobním prodeji. Snad jen jednou se mi stalo, že jsem dostal hru s naprasklou krabičkou ... i když prodávající uváděl perfektní stav, to mě jako sběratele trochu mrzelo, ale jinak vše bylo jako nové (medium, manuály atp)
  • Jedno z mála normalních rozhodnutí. Ještě ten Blizzard by to chtělo klepnout přes prsty :)

    A jinak ten kdo tady mluví něco o demokracii tak by si měl uvědomit že žije v hodně regulované demokracii. Ano je svoboda slova ale to ještě není demokracie v pravém slova smyslu.

    Celý svět žije na většinovy systém. Jen ta ktera země dokáže své ovečky různě ovlivnovat především přes media :) Důležité je se začít zajímat o věci které se kolem dějí a ne čekat než vám to v televizi někdo podsune....ale tohle je uz hodně OT...


    A jistě že to půjde obejít:) Ukazkou toho je blizzard kde si vlastně ani hru vůbec nekupujete. Jste majitel akorat accountu tedy přistupu ke službě která nemusí ani fungovat:)
  • Mno hlavně mě teď zajímá, jak na to zareagují distributoři. Tak si říkám, že ono to jde vlastně docela snadno obejít. Umožní transfer hry na druhý účet ale zpoplatní ho plnou cenou té hry. Takhle by ten zákon neporušovali ale nikdo by možnost prodat hru nepoužíval, protože by se to nevyplatilo.
    • To by bylo obcházení pravidla, takže tohle určitě nepůjde. Nějaký administrativní poplatek v minimální výši.. no, možná, ale spíš taky ne, jde to zautomatizovat, takže není potřeba zásahu lidské ruky.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit